DALŠÍ PARTNERSKÉ MĚSTO NA OBZORU? ANEB FRANCOUZI V TURNOVĚ

0

O druhém prosincovém víkendu v Turnově pobývala delegace zástupců dvou francouzských měst Andelot-Blancheville a Joinville. Po prvním kontaktu letos na jaře, kdy se Francouzi zúčastnili Staročeských trhů a seznámili se s naším městem, nyní již spolupráce nabývá konkrétních obrysů. „S oběma starosty z Francie jsme podepsali deklaraci o vzájemné spolupráci, která by v budoucnu mohla směřovat ke standardnímu partnerství. Francouzi mají o spolupráci mimořádný zájem,“ konstatovala starostka Turnova Hana Maierová.

„Dělali jsme si malý průzkum. Do turnovského infocentra v letní sezoně přišly asi dvě stovky turistů z Francie. To by mělo být do budoucna daleko lepší. Naši krajané spíše navštěvují Prahu a Češi zase hlavně Paříž. Přitom méně známá místa v širším okolí těchto center jsou mnohdy podobně atraktivní,“ poznamenal starosta Jean Philippe Geoffroy z Andelot-Blancheville. Spolupráce má probíhat zejména v oblasti cestovního ruchu, oblasti kulturní a ve výměnách studentů.

 

„V příštím roce na podzim by měla odjet do Francie skupina třiceti studentů z turnovského gymnázia, naši hosté byli nadšeni úrovní výuky v hotelové škole a projevili zájem i o výměnu v oblasti gastronomie, což je u Francouzů velká poklona,“ přiblížil místostarosta Turnova Aleš Hozdecký. Hosté se byli podívat i v turnovském Granátu, prohlédli si expozici a výuku ve šperkařské škole, navštívili muzeum, okolí města a vánoční trhy.

 

n200812151851_zap_554_08_francieNa jaře příštího roku se ve Francii uskuteční výstava fotografií a kolekce šperků a drahých kamenů, která bude doplněna o kulturní vystoupení. Do Francie se podívají některé turnovské soubory a muzikanti. Podobná prezentace by se měla uskutečnit také z francouzské strany v Turnově. Hodně se hovořilo i o možné spolupráci v propagaci cestovního ruchu na specializovaných veletrzích.

 

„Velkým hendikepem je bohužel kromě vzdálenosti i jazyková bariéra, mladí v obou zemích se ale učí anglicky, minimálně pro tuto generaci by partnerství s atraktivním francouzským regionem mělo být přínosné. Doufám ale, že by se ke spolupráci mohli přihlásit také různé spolky a jednotlivci. Především na nich bude záležet, jestli bude tato spolupráce funkční,“ řekla starostka Maierová.

 

Obě města ve Francii najdete v oblasti Champagne, asi 80 kilometrů od vyhlášeného Burgundska. Jak ale poznamenal starosta Joinville Bertrand Ollivier, byť jsou pro návštěvníky poměrně atraktivním místem, nejsou ještě tolik vyhlášenou destinací, což třeba pro Čechy může znamenat, že je tam nepoměrně levněji než ve známých turistických centrech.

 

Na rozdíl od Turnova mají Francouzi zatím pouze jediné partnerské město v Německu, nyní ale chtějí mezinárodní spolupráci zintenzivnit. Kromě partnerství s Turnovem mají v plánu úžeji spolupracovat s jedním místem ve Skotsku a potom hlavně s východními zeměmi, Polskem a Slovenskem.

 

Partnerská města Turnova:

Od roku 1992 funguje úzká spolupráce s nizozemským Reeuwijkem. Od roku 1999 pak Turnov spolupracuje s polským městem Jawor a od roku 2002 s německým městem Niesky a maďarským Keszthely. V roce 2005 byla uzavřena partnerská smlouva se slovinským městem Murska Sobota. V roce 2006 přibyla mezi partnerská města švédská Alvesta a německý Idar-Oberstein. Zatím nejintenzivněji probíhá spolupráce s polským Jaworem.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.