CYKLISTICKÁ SEZONA JE TADY, BOHUŽEL PŘIBÝVÁ I NEHOD

0

Jen za poslední víkend evidují policisté v našem kraji tři dopravní nehody cyklistů. Všichni tři skončili s poraněním hlavy v nemocnici! V letošním roce evidují dopravní policisté Libereckého kraje celkem 19 nehod cyklistů (jde o 15 dospělých a 4 děti). Při těchto nehodách se tři cyklisté zranili těžce a 14 cyklistů utrpělo lehké zranění. Za rok 2015 havarovalo v Libereckém kraji celkem 148 cyklistů. Nejvyšší nárůst zraněných je každoročně zaznamenáván na začátku sezony, tedy přesně v tomto období. Zajímavé je, že ze 148 cyklistů, kteří měli vloni nehodu, bylo jenom 14 dětí. Největší problémy s jízdou na kole mají tedy dospělí.

Ačkoliv zákon o silničním provozu neukládá cyklistům starším 18 let použít při jízdě na kole ochrannou helmu, měli by ji nosit, protože jim může zachránit život. Cyklisté se ani nemusejí srazit s autem, stačí pouhý pád z kola, aby si způsobili život ohrožující zranění. Důležité při nošení helmy je fakt, že musí svému uživateli sednout a helma sedí správně jen tehdy, když v předklonu stále drží na hlavě, i když je zámek řemínku otevřený. A ani helma není věčná, takže by ji měl cyklista nejdéle po pěti letech vyměnit. Její výměna je nutná také v případě, že prošla zatěžkávací zkouškou, tedy po nehodě, při které cyklista upadl na hlavu. Odborníci také nedoporučují nakupovat použité  helmy v bazaru, když neznáte jejich historii.

Rovněž připomínáme, že má být cyklista na silnici dobře viděn, k čemuž slouží barevné nebo reflexní oblečení, ale i reflexní pásky nebo reflexní zástěrky. Do povinné výbavy kola patří samozřejmě přední bílá a zadní červená odrazka. Na pedálech a paprscích kol musejí být oranžové odrazky. Za snížené viditelnosti musí být kolo vybavené světlometem svítícím bílým světlem vepředu a červeným světlem vzadu.
(Zdroj: TZ PČR LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.