CHYSTÁTE SE NA CESTY? NA NOVÉM PASU BUDETE MÍT I OTISK PRSTŮ

0

Od 1. dubna budou příslušné úřady vydávat nové cestovní doklady. Od tohoto data bude možné podat žádost o vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji (tzv. „e-pas“), který bude obsahovat i otisky prstů. „V tuto dobu lze ještě podat žádost o vydání e-pasu bez otisků prstů, ta ale musí být podána nejpozději do 24. března. Od 25. do 31. března budou všechny úřady, které cestovní doklady vydávají, tedy i příslušné oddělení našeho městského úřadu, odpojeny od centrálního systému evidence. Žádosti nebude možné podávat,“ informuje Zdeněk Hovorka, vedoucí odboru správního MěÚ Turnov.

Nové cestovní pasy s biometrickými prvky a strojově čitelnými údaji mají platnost deset let a jejich vyřízení stojí dospělé 600 Kč. Děti do patnácti let zaplatí 100 Kč, pas si ale musí vyměnit po pěti letech. Úřad má na vyhotovení těchto dokladů lhůtu třiceti dnů. Při neodkladné cestě mají lidé možnost požádat o vydání tzv. rychlopasu bez biometrických údajů. Dospělé vyjde na 1500 Kč a děti do patnácti let zaplatí 1000 Kč. Tento pas platí jen šest měsíců, obvykle ho získáte „na počkání“. (Rychlopas si budete moci pořídit i v době mezi 25. až 31. březnem.)

 

Při cestování do zemí schengenského prostoru, tedy států Evropské unie včetně Švýcarska, je možné použít platný občanský průkaz se strojově čitelnými údaji (x-místný kód ve spodní části přední strany občanského průkazu). To je i jeden z důvodů, proč v posledních letech klesá počet žádostí o vydání cestovního pasu.

 

„Zatímco v roce 2006 jsme vyřídili 3776 žádostí o vydání cestovních dokladů, rok na to jsme evidovali 2137 žádostí a v roce 2008 už jen 1603 žádostí. Důvodem je možnost cestovat do mnoha zemí Evropy pouze na občanský průkaz, dále jsou na vině nárůst správních poplatků a také možnost zapsat děti do cestovních pasů rodičů, což v minulosti nešlo,“ vysvětlil Hovorka.

 

Odbor správní MěÚ Turnov, oddělení vydávání cestovních dokladů, má sídlo v budově ve Skálově ulici čp. 84 (naproti muzeu), tel. 481 366 819. Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí a středa od 8.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00 hodin, v ostatní dny mimo pátek do 8.00 do 12.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.