ČESKO ZASYPÁVÁ SNÍH, ŘIDIČI: NEVYJÍŽDĚJTE POKUD NEMUSÍTE, STEJNĚ TAK CHODCI (ON-LINE)

0

Předpověď meteorologů se potvrdila, od jihovýchodu v průběhu úterý 12. února Moravu s Čechy zasypává sníh. Napadnout má někde až 30 centimetrů. Po celé republice je registrováno množství větších i menších dopravních nehod. Jsou bohužel i ty s tragickými následky. Ve Slané u Semil se dopoledne srazil jeřáb hasičů s protijedoucím osobním autem, na místě zůstal bohužel jeden mrtvý. Jeřáb jel k jiné nehodě, dostal však smyk a následky jsou tragické. Silničáři odpoledne uzavřeli pro kamiony silnici mezi Tanvaldem a Harrachovem i tamní hraniční přechod. U Lomnice nad Popelkou havarovalo osobní auto, vůz skončil po smyku mimo vozovku. Další nehody se postupně objevují s postupujícím sněžením.

n201302121534_zap_62_2013_kalamitaNa Turnovsku začalo sněžit kolem 11. hodiny dopolední. Během tří hodin na některých místech napadlo až 10 centimetrů sněhu. Silničáři se snaží, ale i na hlavních tazích leží vrstva neodklizeného sněhu, ještě horší je to na vedlejších silnících, kam by řidiči vůbec neměli vyjíždět. Dramatická byla po 14. hodině situace i na několika místech v samotném Turnově. Sídliště Výšinka bylo de facto pro automobilovou dopravu odříznuté od světa, kdo se tam vydal, končil většinou na kluzkém povrchu u krajnice. Traktor technických služeb, který tu sníh vyhrnoval, zde dokonce ve smyku narazil do stojícího vozidla. Neprůjezdná je část vilové čtvrti u kasáren.

n201302121534_zap_63_2013_kalamita

n201302131952_zap_66_2013_kalamita

n201302121534_zap_65_2013_kalamita

ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ:

Úterý 12. února, 17.15 hodin:
Zhruba v 17.00 hodin se podařilo uvolnit silnici pod Vyskeří, takže byla na autobusové lince Turnov – Vyskeř obnovena autobusová doprava. Jak vyplývá z informace z turnovského cestmistrovství, všechny silnice na Turnovsku jsou tímto sjízdné, některé byly do této doby pouze udržované pluhováním, nyní, když přestalo sněžit, budou silničáři ještě na komunikacích asi do 21. hodiny provádět posyp.

Úterý 12. února, 16.25 hodin:
Přestalo sněžit, resp. sněží již velmi mírně, všechny ulice v Turnově už jsou sjízdné. „Myslím, že bychom měli uvažovat, jestli některé místní komunikace by neměly být v plánu údržby zahrnuty mezi ty, které je možné solit. Hlavně příjezdová ulice Jana Palacha k sídlišti na Výšince, která se odpoledne proměnila v ledové zrcadlo a několik aut tu udělalo hodiny napříč vozovkou. Jen s obrovskou dávkou štěstí se nikomu nic nestalo,“ upozornil jednatel technických služeb Libor Preisler. Jak dodal, když bylo mimořádně povoleno tuto komunikaci prosolit, byla zanedlouho sjízdná. Stejně tak to bylo v ulicích ve vilové čtvrti u kasáren a v uličkách na Daliměřicích. „V tuto chvíli odklízíme sníh z chodníků v sídlištích a na dalších místech ve městě, potom si dáme pauzu a všichni nastupujeme opět do práce ráno ve tři hodiny,“ shrnul Preisler. Předpověď počasí je ale příznivější, tu největší sněhovou nadílku už asi máme za sebou…

Úterý 12. února 15.15 hodin:
Podle aktuálního sdělení dispečera BusLine zapadl linkový autobus na trase mezi Skalany a Vyskeří, kde zůstalo na nesjízdné vozovce stát hned několik dalších vozidel. V tuto chvíli se jedná o náhradní dopravě alespoň z Turnova na Všeň, autobusy se zatím pořádně nedostanou ani do Olešnice.

Úterý 12. února 15.10 hodin:
Asi nejdramatičtější je situace kolem Vyskře. Ve směru od Olešnice je příjezd do obce nesjízdný, zapadl zde dokonce sypač Krajské správy silnic a bude ho muset vytáhnout jeřáb. Už po poledni zablokovaly stoupání od Borčic do Olešnice traktory, ale situaci se ještě podařilo zvládnout, nyní bude ale komunikace nesjízdná delší dobu. Náročné je to také v okolí Rovenska pod Troskami, kde směrem na Žernov komunikaci zablokovaly kamiony jedoucí do zdejšího skladu s ovocem.

Úterý 12. února, 14.45 hodin:
Meteorologická předpověď není příznivá, intenzivně sněžit má do dnešního večera a drobně prakticky celou noc, nová vlna silnějšího sněžení má přijít zítra přes den.

Úterý 12. února, 14.30 hodin:
„Jedná se o mimořádnou situaci, musíme opustit údržbu chodníků a zcela se věnovat pouze místním komunikacím. I ty, které jsou jen pluhovány, budou mimořádně soleny a ještě posypány drtí, jinak bychom obyvatele města zbytečně vystavili nebezpečí,“ shrnul Libor Preisler, jednatel technických služeb. Ten současně po 14. hodině požádal řidiče, aby vůbec, než se situace stabilizuje, nevjížděli k sídlišti Výšinka a pokud možno odstavili svá auta před vilovou čtvrtí u kasáren. Technické služby se na těchto dvou místech budou snažit situaci prioritně řešit. Až budou ošetřeny komunikace, pak se teprve pracovníci technických služeb vrhnou na chodníky.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.