MUZEUM NABÍZÍ DVĚ ZASTAVENÍ NADCHÁZEJÍCÍHO ADVENTU

0

Až do konce roku – resp. ještě i na počátku toho nového – můžete zajít do turnovského muzea na dvě nové výstavy. Muzeum zůstává otevřeno, jen musíte splnit aktuální hygienická opatření.
První výstava je již pátým setkáním šperkařů z regionu a těch, kteří mají k našemu regionu – a zejména ke zdejší uměleckoprůmyslové škole – blízko. A třeba i několik desetiletí po ukončení studia!

To se ostatně potvrdilo ve čtvrtek 18. listopadu při vernisáži výstavy „reGenerace5“. Práce renomovaných umělců jsou k vidění v Klenotnici ve sklepeních muzea. K místním umělcům (mj. Urban, Šílená, Válková Střílková, Šťastný, Roztočilová) se přidala skupina pražských (Belda, Eisler, Opočenský, Šumbera). Právě známý sochař Pavel Opočenský se ve svém vystoupení na vernisáži opakovaně vracel právě ke studiu v Turnově. Výstava připomíná také Petra Dvořáka, výjimečného talentovaného šperkaře, který nás opustil letos v květnu. Byl významnou osobností autorského šperku proslulou i za hranicemi ČR. Výstava v Klenotnici potrvá do 9. ledna 2022.

Druhou výstavou, která je i tak trochu vánoční, jsou podmalby na skle ze sbírek Jany a Josefa Václava Scheybalových. Muzeum Českého ráje v roce 2010 získalo do svých sbírek rozsáhlou pozůstalost celé rodiny Scheybalovy. Jednalo se o největší akvizici v dějinách této instituce a jednu z největších polistopadových akvizic v rámci České republiky.

V poslední době ji v muzeu připomněly výstavy zaměřené na jednotlivé sbírkové kolekce. Nyní došlo na rozsáhlou prezentaci již málem zapomenuté umělecké disciplíny – podmalby na skle. Ty patřily koncem 18. a v 19. století k zařízení interiéru především vesnických chalup. Zdobily také venkovské kostelíky a kapličky. Vyráběly se v oblastech spojených se sklářskou výrobou, kde bylo možné levně sehnat potřebný materiál. Postupně se výroba i obliba podmaleb rozšířila – prodávaly se na jarmarcích, poutích a vánočních trzích. Jedná se o unikátní techniku, kterou dnes umí už jen jednotlivci. Náměty podmaleb byly většinou církevního charakteru, ale nechyběly ani práce zachycující každodenní život lidí své doby. Jak na vernisáži připomněla etnografka muzea Vladimíra Jakouběová, Scheybalovým se podařilo zachránit unikátní kolekci podmaleb, která nemá u nás obdobu. Málo se ví, že se této umělecké disciplíně věnovala také matka J. V. Scheybala Anna, která byla významnou výtvarnicí.
Výstava potrvá v Kamenářském domě do 30. prosince, v jejím průběhu se mají konat i dílny pro veřejnost, které tuto výjimečnou výtvarnou techniku více zájemcům přiblíží.

Snímky z výstavy regenerace5

Sochař P. Opočenský

Ředitel muzea Jan Prostředník s kurátorkou výstavy Lenkou Laurynovou

Kamenářský dům, podmalby na skle

V. Jakouběová

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.