V TURNOVĚ PŘED STO LETY… (MUZEJNÍ ČTVRTLETNÍK)

0

* Před sto lety, v neděli 8. října, se turnovské obecenstvo mohlo těšit z „tanečního koncertu“ slečny Ervíny Kupferové. Výrazová tanečnice, mimochodem první manželka známého fotografa Františka Drtikola, měla u diváků veliký ohlas. Její výkon byl prý skutečně dokonalý a „ať soudíme o budoucnosti tohoto nového umění cokoli, to upříti nemůžeme, že její výkon je čistě umělecký, a že mnohde uchvátí poetickým pojetím“.

* Na konec října roku 1916 bylo naplánováno sejmutí některých kostelních zvonů v Turnově, aby mohly být poskytnuty pro vojenské účely. Celkem mělo být z turnovského obvodu odevzdáno šest zvonů. Jednalo se o zvony z kostela sv. Mikuláše (tzv. hrubý zvon o váze 2 000 kg), z kostela Panny Marie (váha 1 100 kg, z roku 1853), z františkánského kostela (ze dvou byl rekvírován jeden o váze 70 kg z roku 1809), z kostela v Přáslavicích (váha 40 kg) a z hruštického kostela rekvírovány dva zvony (váha 500 kg a 250 kg).

* S přicházející zimou se na podzim 1916 v místních novinách objevil článek věnující se zimním sportům v Turnově. Před válkou v zimě vládlo lyžování – byla to doslova „lyžařská epidemie“, která zachvátila nejen pány, ale i dámy, a hruštický svah (tehdy zcela prost jakékoli zástavby) byl denně přeplněn lyžaři-začátečníky (ti zkušenější totiž jezdili po příkřejších kopcích v okolí). Sáňkování bylo obdobně rozšířeno, a to hlavně večer, kdy bylo dovoleno jezdit z Hruštice náměstím a dále Hlubokou ulicí. Ledová plocha mezi mosty na tenisových kurtech byla vázána na přízeň počasí, ale v období války trpěla především absencí členů turnovského Sportovního klubu, kteří se o ni starali…

Tolik tři perličky z nového vydání Muzejního čtvrtletníku, který vydává turnovské Muzeum Českého ráje. Ke stažení je k dispozici ZDE, v tištěné podobě ho najdete na pokladně muzea.

Sdílet

Autor článku

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.