V TURNOVĚ PŘED STO LETY… (MUZEJNÍ ČTVRTLETNÍK)

0

* Před sto lety, v neděli 8. října, se turnovské obecenstvo mohlo těšit z „tanečního koncertu“ slečny Ervíny Kupferové. Výrazová tanečnice, mimochodem první manželka známého fotografa Františka Drtikola, měla u diváků veliký ohlas. Její výkon byl prý skutečně dokonalý a „ať soudíme o budoucnosti tohoto nového umění cokoli, to upříti nemůžeme, že její výkon je čistě umělecký, a že mnohde uchvátí poetickým pojetím“.

* Na konec října roku 1916 bylo naplánováno sejmutí některých kostelních zvonů v Turnově, aby mohly být poskytnuty pro vojenské účely. Celkem mělo být z turnovského obvodu odevzdáno šest zvonů. Jednalo se o zvony z kostela sv. Mikuláše (tzv. hrubý zvon o váze 2 000 kg), z kostela Panny Marie (váha 1 100 kg, z roku 1853), z františkánského kostela (ze dvou byl rekvírován jeden o váze 70 kg z roku 1809), z kostela v Přáslavicích (váha 40 kg) a z hruštického kostela rekvírovány dva zvony (váha 500 kg a 250 kg).

* S přicházející zimou se na podzim 1916 v místních novinách objevil článek věnující se zimním sportům v Turnově. Před válkou v zimě vládlo lyžování – byla to doslova „lyžařská epidemie“, která zachvátila nejen pány, ale i dámy, a hruštický svah (tehdy zcela prost jakékoli zástavby) byl denně přeplněn lyžaři-začátečníky (ti zkušenější totiž jezdili po příkřejších kopcích v okolí). Sáňkování bylo obdobně rozšířeno, a to hlavně večer, kdy bylo dovoleno jezdit z Hruštice náměstím a dále Hlubokou ulicí. Ledová plocha mezi mosty na tenisových kurtech byla vázána na přízeň počasí, ale v období války trpěla především absencí členů turnovského Sportovního klubu, kteří se o ni starali…

Tolik tři perličky z nového vydání Muzejního čtvrtletníku, který vydává turnovské Muzeum Českého ráje. Ke stažení je k dispozici ZDE, v tištěné podobě ho najdete na pokladně muzea.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.