Vyplývá to z průzkumů veřejného mínění, stěžují si na to domácí, turisté a návštěvníci Turnova. Zejména v letní sezoně „mrtvé“ centrum města po 17. hodině nepřispívá příliš ke sloganu: Turnov – centrum turistického ruchu. Čest zdejším obchodníkům dělá jen nemnoho obchodů, které zavírají déle, a supermarkety, které mají otevřeno do 20.00. Místním lidem i návštěvníkům nezbývá než vzít tenhle fakt na vědomí, a protože je v prodejních dobách trochu chaos, platí pravidlo: V centru si nakup do 17.00 hodin, pak už většinou narazíš na zavřené dveře.
Není to škoda? Neměl by Turnov být přívětivější pro návštěvníky i obyvatele? Je to pro obchodníky opravdu taková finančně neúnosná ztráta? Nemohli by brát svoji profesi také trochu jako službu lidem?
Nad těmi skutečnostmi se zamyslela Alena Radoušová, majitelka známé Knihy Českého ráje v Hluboké ulici, a vyzvala všechny turnovské obchodníky otevřeným dopisem ke změně, nebo alespoň k zamyšlení. Text otevřeného dopisu přinášíme v plném znění:
Vážení přátelé, obchodníci v centru města Turnova!
Jistě jste také zaznamenali v minulém roce a samozřejmě i v letošním pokles tržeb. Je pochopitelné, že se vzrůstem nezaměstnanosti, která postihla i naše město, i když ne tolik jako jiná, klesá koupěschopnost obyvatel města a příchozích turistů. Úbytek kupní síly pociťujeme ovšem již několik let, prakticky od chvíle prvních supermarketů v Liberci, Mladé Boleslavi, Jičíně a také na kraji Prahy, kam dojedou Turnováci autem téměř za půl hodiny.
Ten maximální boom nákupů v supermarketech má naše země snad již za sebou, díky předimenzovanosti supermarketů již některé z nich zkrachovaly, nebo došlo k různým fúzím, takže současná situace přece jen trochu nahrává návratu zákazníků do měst. Možná je ve hře i úvaha o úspoře pohonných hmot v některých rodinách.
Největší problém, který vidím v současné době v našem městě ve vztahu k zájmu o zákazníky, přicházející do našich obchodů, je naprosto chaotická prodejní doba, a to i v centru města. A to se týká jak otevírací doby, tak i polední přestávky a taktéž i konce prodejní doby, která potencionální zákazníky asi nejvíce zajímá. Některé obchody mají otevřeno do 17.00 hodin, občas jsme svědky dokonce toho, že v 17.00 už prodavačky zamykají prodejnu nikoliv zevnitř, ale zvenku! Není ale současně málo prodejen, které jsou otevřeny do 17.30, některé do 18.00 a výjimečně kromě večerek i do 19.00 hodin.
Přimlouvám se u vás obchodníků (kolegů) za prodloužení prodejní doby minimálně do 17.30 hodin celoplošně v našem městě, nebo alespoň v jeho centru. Uvědomíme-li si, že pracovní doba v podnicích (často do 16.00 a nezřídka do 17.00 hodiny) a úřadech (pondělí a středa do 17.00 hodin) se prodloužila proti minulosti, není dobré, že v obchodech se zkrátila. V době socialistického obchodu, kdy celkem nebylo příliš co nabídnout, naprostá většina prodejen měla automaticky otevřeno do 18.00 hodin, o krátkodobou výjimku se muselo předem žádat. Nejsem zastánce starých pořádků, ale v tomto konkrétním bodě jsme se nezlepšili, naopak.
Krátce po sametové revoluci a zprivatizování prodejen iniciovali zástupci radnice schůzku s obchodníky na Střelnici, kde je žádali o prodloužení prodejní doby. Nejvíce argumentů proti padlo tehdy ze strany prodejny Obuvi, že se více protopí a prosvítí, než se utrží, že po 17.00 hodině už nejezdí autobusy prodavačkám, že jim nemá kdo hlídat děti, dělat večeři atd. Hned po převzetí prodejny Baťou byla stanovena jednotná „baťovská“ prodejní doba, a to do 18.00 hodin v menších městech bez pardonu. Konečný verdikt tehdejší debaty s obchodníky nakonec vyzněl ve smyslu, že se tomu nechá volný průběh s oblíbeným dovětkem „trh vše vyřeší“. Ano, trh to vyřešil supermarkety, které svojí zavírací dobou vyšly zákazníkům maximálně vstříc.
Možná si říkáte, proč se vůbec „starám“, ať si dělá každý, co chce, je přece svoboda. Ale ono má všechno své souvislosti. Ta nejdůležitější je, že jsou zákazníci chaosem prodejní doby ve městě docela zmateni. Určitě si nepamatují, jak má který obchod otevřeno, a tak už si zafixovali, že je město otevřeno pouze do pěti. Někteří si zapamatují, které obchody mají otevřeno do půl šesté a které do šesti, nebo do sedmi, a podle toho přizpůsobují své kroky křížem krážem mezi obchody. Ale takových je málo. Většina prohlásí, že je město po páté hodině mrtvé, tudíž je lepší vyrazit do supermarketů. Co platno, že u Bati mají prodejní dobu od 9.00 do 18.00, v sobotu od 9.00 do 12.00, v lékárně od 8.00 do 18.00, v sobotu od 8.00 do 12.00, Delikates rovněž tak.
My, kteří se snažíme zachránit čest obchodnického stavu delší prodejní dobou, na to v podstatě trochu doplácíme tím, že sloužíme jako poslední útočiště obyvatelům a návštěvníkům města, které by jinak po páté hodině bylo skutečně mrtvé. V letních měsících, kdy návrat z túr a koupališť přímo vybízí k procházce městem, jsou zavřené obchody dost smutné. Předvánoční období občas některé obchody pobídne k pozdější zavírací době, ale to je tak všechno.
Vím, že se dnes pochopitelně vše odráží od financí, že z našich tržeb musíme uhradit režijní náklady – mzdy, topení, svícení, někteří nájmy atd. Dělala jsem si průzkum tržeb v období od 8.30 do 9.00 a od 17.00 do 17.30 hodin a byla jsem sama překvapená, že tržby v této době vůbec nejsou zanedbatelné a určitě přispějí k pokrytí celkových nákladů. Kromě toho prodavačky delší denní pracovní dobu vítají, protože mohou mít alespoň jeden den v týdnu volné odpoledne při směnném provozu. Takže jsem se nerozhodla pro krok zpět k většině, tj. kratší prodejní době, obvyklé nyní v Turnově, ale naopak se odvažuji tímto dopisem apelovat na zvážení všech důvodů, které by vám umožnily učinit vstřícný krok směrem k zákazníkům a zavést v našem městě optimální prodejní dobu, pokud možno stejnou pro všechny prodejny.
Souhlasíte-li se mnou a máte-li také zájem něco pozitivního v tomto směru změnit, můžeme se společně domluvit, jak postupovat, i když dle mého názoru stačí málo – jen přepsat tabulku s prodejní dobou na dveřích svého obchodu!!!
Alena Radoušová
Kniha Českého ráje, Hluboká ulice, Turnov