V průběhu posledního měsíce zasáhl blesk při bouřce v jediné turnovské ulici hned čtyři domy. Lidem vyhořely televize, počítačové modemy, mikrovlnné trouby, přenosné telefony, satelitní přijímače, popraskala část žárovek (a to měly některé domy i hromosvod!). V takové míře jako je tomu letos na Turnovsku bouřky už dlouho neřádily. Už dávno nejde jen o zpestření letní oblohy, kdy byla většina lidí zvyklá klidně dál sledovat televizi a pracovat nebo se bavit na počítači (pokud tedy energetici nevypnuli proud, samozřejmě).
Podle tiskové mluvčí hasičů Ivy Michalíčkové došlo na území Libereckého kraje v roce 2006 ke třem požárům nízkých budov v souvislosti s úderem blesku. Letos už to bylo od začátku roku do poloviny srpna 10 požárů, které byly způsobeny úderem blesku, z toho v šesti případech se jednalo o nízké budovy bez hromosvodu (chalupy, stodoly). Ve dvou případech zasáhl blesk strom a v několika případech blesk zasáhl a vypálil trafostanici. „I podle názoru našich vyšetřovatelů je v letošním roce počet požárů způsobených bleskem poměrně vysoký. Letošní způsob léta, rychlé střídání teplot, prudký vítr a přívalové deště podobným katastrofám opravdu nahrávají,“ uvedla Michalíčková.
Případy letošního roku, kdy blesk zasáhl v Libereckém kraji obytný objekt nebo stodolu:
► 6. června 2007 – stodola v části Smrčí obce Záhoří, škoda 80 tisíc korun
► 21. června 2007 – rodinný dům v části Bratrouchov obce Jablonec nad Jizerou, škoda 40 tisíc korun
► 23. června 2007 – chalupa se stodolou v Libštátě, škoda 700 tisíc korun
► 22. července 2007 – rekreační chata v části Jistebsko – Pěnčín, škoda 500 tisíc korun
► 22. července 2007 – stodola v obci Příkrý, škoda 150 tisíc korun
ZVLÁŠTNOSTI LETOŠNÍCH BOUŘEK NA TURNOVSKU
O vyjádření jsme požádali také Vlastíka Brůčka, známého turnovského meteorologa a věštce. Také podle něho se bouřky v letošním létě v oblasti Českého ráje oproti minulým rokům vyznačovaly několika zvláštními projevy. V první řadě byly často poměrně vydatné i co do srážek, byť s velkými rozdíly na malém území. „Zatímco například v noci z 8. na 9. srpna v oblasti Pěnčína a okolí spadlo přes 20 milimetrů srážek, v Turnově jen 5 milimetrů. Další anomálií byla poměrně výrazná energetická síla bouřek, mnoho blesků zasáhlo v okolí Turnova i v samotném městě několik objektů nebo stromů,“ řekl Vlastík Brůček.
Podíváme-li se podle něho na sílu bouřek, tak jen v první polovině srpna bylo zaznamenáno v oblasti Turnovska celkem 17 bouřkových buněk, z nichž devět zasáhlo město svou nejaktivnější srážkovou a bleskovou částí! „Mezi nejsilnější bouřky můžeme zařadit tu z 8. na 9. srpna a bouřku z 11. srpna. Postup silných bouří nad naše území byl v první polovině léta převážně od jihozápadu až západu, v srpnu častěji také od jihovýchodu až východu,“ upřesnil Brůček. Silná bouře 11. srpna přišla podle něho zcela málo obvyklou drahou od severovýchodu z oblasti Krkonoš a prošla aktivně téměř celou republikou k jihozápadu. Velmi netypický byl i vznik silné bouřky bohaté na blesky v noci z 8. na 9. srpna. Ta se vytvořila nad Českým rájem jakoby z ničeho, když se najednou zformoval vydatný bouřkový shluk mraků, který neměl výrazný postup a nakonec se vypršel a zase téměř nad stejnou lokalitou zanikl. I tato bouřka byla doprovázena četnými blesky, nezřídka směřujícími k zemi.
„Porovnáme-li sílu bouřek s lety minulými, vychází nám letošní rok co do jejich četnosti slabě nadprůměrný, porovnáme-li bleskovou aktivitu, je tu patrný výrazný vzestup výbojů mezi oblaky a zemí,“ dodal meteorolog. Podle něho může být mírnou útěchou skutečnost, že konec léta a měsíc září již zpravidla tolik silných a nebezpečných bouřek nepřináší a tak se zdá, že vrchol bouřkové sezony máme pozvolna za sebou a čekají nás dny s klidnějšími projevy počasí.
JAK SE CHOVAT BĚHEM BOUŘKY ANEB RADY ODBORNÍKŮ
► Blesk je silný elektrický výboj vzniklý v atmosféře. Úder blesku lze chápat jako zkrat mezi mrakem a zemí, kdy se výboj sestupující z mraku setká s výbojem ze země. Takový výboj o několika desítkách až stovkách tisíc ampér může nejen způsobit požár, ale kvůli tzv. přepěťovým impulsům i značné škody na elektrických a elektronických přístrojích a zařízeních, a co hůř, zapříčinit i úrazy lidí elektrickým proudem.
► Během bouřky nevycházejte zbytečně ven, pokud venku jste, tak rychle využijte bezpečí budov, chráněných hromosvodem. V přírodě se lze celkem bezpečně schovat v hustém lese a háji, hlavně v nižším porostu. Stát pod osamělými, solitérními stromy snad dnes už nikoho nenapadne, stejně tak pod skalními převisy. Nedoporučuje se ani utíkat.
► Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (například mosty nebo sloupy elektrického vedení), v blízkosti vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování z mobilu, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči.
► Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty (ani deštník) – fungují totiž jako bleskosvod. Stojí za to si připomenout případ z předloňského roku, kdy úder blesku připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky.
► Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe.
► Nezdržujte se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě. Vhodný úkryt nepředstavuje ani stan či malá jeskyně ve skále. Ani sezení na izolační podložce (karimatka, batoh) vás před přímým zásahem blesku neuchrání.
► Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti tří kilometrů (tj. zhruba devět vteřin mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouře alespoň 10 kilometrů vzdálená (tj. zhruba 30 vteřin mezi hřměním a bleskem).
► Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřené, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu. V případě silných nárazů větru však dávejte pozor na padající stromy či větve.
► Pokud jste v budově, během bouřky se raději zdržujte na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu. Nezapomeňte zavřít okna a odpojit z elektřiny televizor a další přístroje, jejichž součástí je obrazovka (u televize nezapomeňte odpojit i anténu). Dále odpojte mikrovlnné trouby, přenosné telefony, videa, ale i třeba plynové kotle ad. Počítačové modemy odpojte i od telefonní linky, přepětí může modem, který vás připojuje k internetu, zlikvidovat. Že budete mít na střeše domu kvalitní, funkční a pravidelnou revizí procházející hromosvod, to by dnes měla být samozřejmost.
► První pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného bývá často nezbytné použít umělé dýchání, srdeční masáž, protišoková opatření apod.
(Zdroj: Preventivní materiál Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru České republiky.)