BOUŘKY NEJSOU JEN ZPESTŘENÍM LETNÍ OBLOHY

0

V průběhu posledního měsíce zasáhl blesk při bouřce v jediné turnovské ulici hned čtyři domy. Lidem vyhořely televize, počítačové modemy, mikrovlnné trouby, přenosné telefony, satelitní přijímače, popraskala část žárovek (a to měly některé domy i hromosvod!). V takové míře jako je tomu letos na Turnovsku bouřky už dlouho neřádily. Už dávno nejde jen o zpestření letní oblohy, kdy byla většina lidí zvyklá klidně dál sledovat televizi a pracovat nebo se bavit na počítači (pokud tedy energetici nevypnuli proud, samozřejmě).

Podle tiskové mluvčí hasičů Ivy Michalíčkové došlo na území Libereckého kraje v roce 2006 ke třem požárům nízkých budov v souvislosti s úderem blesku. Letos už to bylo od začátku roku do poloviny srpna 10 požárů, které byly způsobeny úderem blesku, z toho v šesti případech se jednalo o nízké budovy bez hromosvodu (chalupy, stodoly). Ve dvou případech zasáhl blesk strom a v několika případech blesk zasáhl a vypálil trafostanici. „I podle názoru našich vyšetřovatelů je v letošním roce počet požárů způsobených bleskem poměrně vysoký. Letošní způsob léta, rychlé střídání teplot, prudký vítr a přívalové deště podobným katastrofám opravdu nahrávají,“ uvedla Michalíčková.

n200708140943_zap_201_07_bourkaPřípady letošního roku, kdy blesk zasáhl v Libereckém kraji obytný objekt nebo stodolu:
► 6. června 2007 – stodola v části Smrčí obce Záhoří, škoda 80 tisíc korun
► 21. června 2007 – rodinný dům v části Bratrouchov obce Jablonec nad Jizerou, škoda 40 tisíc korun
► 23. června 2007 – chalupa se stodolou v Libštátě, škoda 700 tisíc korun
► 22. července 2007 – rekreační chata v části Jistebsko – Pěnčín, škoda 500 tisíc korun
► 22. července 2007 – stodola v obci Příkrý, škoda 150 tisíc korun

ZVLÁŠTNOSTI LETOŠNÍCH BOUŘEK NA TURNOVSKU
O vyjádření jsme požádali také Vlastíka Brůčka, známého turnovského meteorologa a věštce. Také podle něho se bouřky v letošním létě v oblasti Českého ráje oproti minulým rokům vyznačovaly několika zvláštními projevy. V první řadě byly často poměrně vydatné i co do srážek, byť s velkými rozdíly na malém území. „Zatímco například v noci z 8. na 9. srpna v oblasti Pěnčína a okolí spadlo přes 20 milimetrů srážek, v Turnově jen 5 milimetrů. Další anomálií byla poměrně výrazná energetická síla bouřek, mnoho blesků zasáhlo v okolí Turnova i v samotném městě několik objektů nebo stromů,“ řekl Vlastík Brůček.
n200708140944_zap_202_07_bourkaPodíváme-li se podle něho na sílu bouřek, tak jen v první polovině srpna bylo zaznamenáno v oblasti Turnovska celkem 17 bouřkových buněk, z nichž devět zasáhlo město svou nejaktivnější srážkovou a bleskovou částí! „Mezi nejsilnější bouřky můžeme zařadit tu z 8. na 9. srpna a bouřku z 11. srpna. Postup silných bouří nad naše území byl v první polovině léta převážně od jihozápadu až západu, v srpnu častěji také od jihovýchodu až východu,“ upřesnil Brůček. Silná bouře 11. srpna přišla podle něho zcela málo obvyklou drahou od severovýchodu z oblasti Krkonoš a prošla aktivně téměř celou republikou k jihozápadu. Velmi netypický byl i vznik silné bouřky bohaté na blesky v noci z 8. na 9. srpna. Ta se vytvořila nad Českým rájem jakoby z ničeho, když se najednou zformoval vydatný bouřkový shluk mraků, který neměl výrazný postup a nakonec se vypršel a zase téměř nad stejnou lokalitou zanikl. I tato bouřka byla doprovázena četnými blesky, nezřídka směřujícími k zemi.
„Porovnáme-li sílu bouřek s lety minulými, vychází nám letošní rok co do jejich četnosti slabě nadprůměrný, porovnáme-li bleskovou aktivitu, je tu patrný výrazný vzestup výbojů mezi oblaky a zemí,“ dodal meteorolog. Podle něho může být mírnou útěchou skutečnost, že konec léta a měsíc září již zpravidla tolik silných a nebezpečných bouřek nepřináší a tak se zdá, že vrchol bouřkové sezony máme pozvolna za sebou a čekají nás dny s klidnějšími projevy počasí.

JAK SE CHOVAT BĚHEM BOUŘKY ANEB RADY ODBORNÍKŮ
► Blesk je silný elektrický výboj vzniklý v atmosféře. Úder blesku lze chápat jako zkrat mezi mrakem a zemí, kdy se výboj sestupující z mraku setká s výbojem ze země. Takový výboj o několika desítkách až stovkách tisíc ampér může nejen způsobit požár, ale kvůli tzv. přepěťovým impulsům i značné škody na elektrických a elektronických přístrojích a zařízeních, a co hůř, zapříčinit i úrazy lidí elektrickým proudem.
n200708140944_zap_203_07_bourka► Během bouřky nevycházejte zbytečně ven, pokud venku jste, tak rychle využijte bezpečí budov, chráněných hromosvodem. V přírodě se lze celkem bezpečně schovat v hustém lese a háji, hlavně v nižším porostu. Stát pod osamělými, solitérními stromy snad dnes už nikoho nenapadne, stejně tak pod skalními převisy. Nedoporučuje se ani utíkat.
► Největší nebezpečí zásahu bleskem hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí (například mosty nebo sloupy elektrického vedení), v blízkosti vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Velké nebezpečí hrozí při koupání, windsurfingu, plavbě v loďce, příliš bezpečné není ani telefonování z mobilu, či práce s elektrickými a plynovými spotřebiči.
► Za bouřky venku nepřenášejte kovové předměty (ani deštník) – fungují totiž jako bleskosvod. Stojí za to si připomenout případ z předloňského roku, kdy úder blesku připravil o život golfistu, který se hře věnoval i během bouřky.
► Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe.
► Nezdržujte se v blízkosti potoků nebo na podmáčené půdě. Vhodný úkryt nepředstavuje ani stan či malá jeskyně ve skále. Ani sezení na izolační podložce (karimatka, batoh) vás před přímým zásahem blesku neuchrání.
► Bouřka je nejvíce nebezpečná do vzdálenosti tří kilometrů (tj. zhruba devět vteřin mezi hřměním a bleskem), ale v bezpečném úkrytu raději zůstaňte až do doby, než bude bouře alespoň 10 kilometrů vzdálená (tj. zhruba 30 vteřin mezi hřměním a bleskem).
► Pokud vás zastihne bouřka v automobilu, nemusíte se blesku příliš obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřené, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu. V případě silných nárazů větru však dávejte pozor na padající stromy či větve.

► Pokud jste v budově, během bouřky se raději zdržujte na suchém místě a dále od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů, zásuvek a telefonu. Nezapomeňte zavřít okna a odpojit z elektřiny televizor a další přístroje, jejichž součástí je obrazovka (u televize nezapomeňte odpojit i anténu). Dále odpojte mikrovlnné trouby, přenosné telefony, videa, ale i třeba plynové kotle ad. Počítačové modemy odpojte i od telefonní linky, přepětí může modem, který vás připojuje k internetu, zlikvidovat. Že budete mít na střeše domu kvalitní, funkční a pravidelnou revizí procházející hromosvod, to by dnes měla být samozřejmost.

► První pomoc při úrazech bleskem je stejná jako při ostatních úrazech způsobených elektrickým proudem a při popáleninách. Podle stavu zraněného bývá často nezbytné použít umělé dýchání, srdeční masáž, protišoková opatření apod.

(Zdroj: Preventivní materiál Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru České republiky.)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.