BLÍZKÉ SETKÁNÍ VENUŠE S JUPITEREM NA VEČERNÍ OBLOZE

0

Poslední červnový večer budeme svědky těsného přiblížení dvou planet sluneční soustavy – Venuše a Jupiteru. Vzájemná konjunkce obou těles nastává ráno 1. července, to již budou pro pozorovatele v Evropě dávno pod obzorem, ale jejich těsné přiblížení je dobře pozorovatelné předchozí večer, tedy v úterý 30. června. Po Slunci a Měsíci se jedná o nejjasnější tělesa na obloze, proto nebude problém obě planety vyhledat pouhým okem za soumraku nad západním obzorem. Venuše bude nápadnější (jasnost -4,5 mag) a Jupiter (jasnost -1,8 mag) se bude nacházet 1/3 úhlového stupně vlevo nad ní. Slunce zapadne po 21. hodině a nejlepší pozorovací podmínky nastanou kolem 22. hodiny, kdy soumraková obloha potemní a obě tělesa budou ještě dost vysoko nad obzorem a tudíž dobře patrná.

Můžeme si tak připomenout podobnou situaci, která nastala před více než 2000 lety a je jedním z možných astronomických vysvětlení fenoménu Betlémské hvězdy, zvěstující narození židovského krále, kterak ji zmiňuje Bible v Matoušově evangeliu. Velmi těsná konjunkce Jupiteru a Venuše, k níž došlo 17. června roku dva před naším letopočtem, způsobila, že obě planety společně vytvořily úkaz připomínající jasnou hvězdu.

Zajímavý bude také pohled dalekohledem. Vzhledem k opravdu těsnému přiblížení obou těles se společně vejdou do zorného pole i silněji zvětšujícího přístroje. Obě planety mají téměř shodný úhlový průměr (cca 32,5“), Jupiter však spatříme jako pravidelný kotouček s oblačnými pásy a čtyřmi nejjasnějšími měsíčky, Venuši pak jako úzký srpek podobný dorůstajícímu Měsíci před první čtvrtí.

U příležitosti tohoto mimořádného úkazu bude pro veřejnost otevřená hvězdárna v Turnově, kde bude možné v úterý 30. června od 21.00 hodin za jasného počasí pozorovat Venuši s Jupiterem a dále také Saturn a Měsíc pomocí astronomických dalekohledů.

Aleš Majer
ales.majer@sundisk.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.