TIP NA DÁREK POD STROMEČEK NEJEN PRO PATRIOTY ČESKÉHO RÁJE

0

V úterý 3. října odpoledne byla v atriu turnovského muzea slavnostně uvedena do života nová kniha z historie Českého ráje. Věnuje se fenoménu turistického ruchu na přelomu 19. a 20. století a zasvěcení se shodli, že v takto ucelené podobě nebylo téma dosud zpracováno. „Na počátku všeho byla rodinná sbírka dobových pohlednic, pro mého dědu to bylo celoživotní sběratelské téma. Psal jsem i na toto téma diplomovou práci. Ta přišla zajímavá i Petru Prášilovi z vydavatelství Baron, takže jsem ji rozšířil a doplnil ještě o sbírkové fondy muzea. Práce na knize trvala rok a půl,“ řekl autor publikace Antonín Mojsl, který je v současnosti jedním z nejmladších odborných zaměstnanců turnovského muzea.

Kniha je rozdělena do dvou částí. Ta první se věnuje počátkům turistiky v Českém ráji. „Bylo to období vrcholící průmyslové revoluce. Lidé začali mít více volného času, vznikla poměrně hustá železniční síť, začali cestovat na zajímavá místa, kde vznikaly doprovodné služby, jako jsou restaurace či hotely a penziony. Snažil jsem se vykreslit obraz typického turisty přelomu století – jak se oblékal, jestli už v té době byly otevřené některé památky, dotkl jsem se problému soužití Čechů s Němci, což bylo v našem regionu důležité téma,“ přibližuje Mojsl dobové reálie.

Druhá část knihy je věnována Turnovsku, najdete tu informace třeba o Kudrnáčově turistické poptavárně – což je předchůdce současného infocentra, dozvíte se, kde se lidé tehdy v Turnově a okolí stravovali, kde hledali nocleh a jaké další služby tu byly poskytovány. Právě v té době vznikaly také první značené turistické cesty iniciované zdejší pobočkou Klubu českých turistů.

Vydavatel Petr Prášil ke vzniku knihy podotkl, že vznikla vlastně náhodou. Po dokončení podobné publikace o Mnichově Hradišti hledali další téma a došlo právě na Mojslovu sbírku dobových pohlednic, která je jednou z nejobsáhlejších v republice. „Na vzniku knihy jsme se domluvili hned při první návštěvě,“ doplnil Prášil.

Podle kmotry knihy, emeritní ředitelky Muzea Českého ráje Vladimíry Jakouběové, bylo pro muzeum velké štěstí, že na jeho dveře v roce 2017 Antonín Mojsl zaklepal a posléze se z brigádníka stal odborným zaměstnancem. I v muzeu postupně dochází k výměně generací, a je vždy důležité, aby byla dodržena kontinuita i vysoká úroveň pracoviště. To právě v případě Antonína Mojsla platí vrchovatě, jeho první kniha hovoří za vše. „Je psána krásnou češtinou, málokdo z mladé generace dokáže takto barvitě pracovat s jazykem, klobouk dolů. A stejně tak pečlivě byl proveden výběr dobových pohlednic a propagačních materiálů, což dává dohromady velice zdařilý celek. Knížka by měla udělat velkou radost všem, kteří se o historii Českého ráje zajímají,“ uzavřela Vladimíra Jakouběová.

Publikaci Pozdravy z Českého ráje – Turistika na Turnovsku za Rakouska-Uherska zakoupíte za 490 Kč v turnovském muzeu, v infocentru na náměstí a v místních knihkupectvích. Není v běžné distributorské síti.

Autor zájemcům knihu na místě podepsal…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.