BEZDOMOVCI: KDYŽ MÁ DOTYČNÝ VŮLI ZMĚNIT SVŮJ ŽIVOT, MÁ ŠANCI

0

Ve výroční zprávě městské policie za loňský rok je uvedeno, že strážníci mají časté problémy s bezdomovci, kterých ale naštěstí v Turnově není mnoho. Nicméně tím, že problematika není řádně legislativně ošetřena, je těžké si poradit s dotyčným, který obtěžuje kolemjdoucí, či, jako v uplynulých týdnech, roznáší po městě infekční chorobu. Zeptali jsme se místostarostky Petry Houškové, která má tuto problematiku na radnici na starosti, jestli má město nějaký monitoring bezdomovců.

„Ano, osoby bez přístřeší sledujeme, mapujeme, sociální pracovnice je kontaktují přímo v terénu. Naštěstí to není v Turnově problém číslo jedna, bavíme se v tuto chvíli o jednotlivcích – tak asi o třech či čtyřech lidech, které i obyvatelé města většinou od vidění znají. Problém nastává spíše s migrujícími bezdomovci, kteří cestují různě mezi městy.  Patrné je to především v létě, a to zejména kolem nádraží. U těchto osob je často obtížné zjistit totožnost, nemáme informace o zdravotním stavu, případně jejich trestné činnosti. Pak je to opravdu každodenní problém pro městskou policii, ta se nejčastěji s těmito problematickými cestovateli v terénu potkává,“ uvádí místostarostka Houšková.

Město, resp. sociální pracovníci mohou pomoci těm, kteří mají zájem. Nabízejí jim přístřeší, nově je k dispozici azylový dům v Jablonci nad Nisou či ubytovny v Liberci, Semilech a Mladé Boleslavi. Jenže je tam přísnější režim. Alkohol či drogy jsou zde nepřípustné, takže bezdomovci raději volí ulici. „Kdo má zájem o střechu nad hlavou, domluvíme mu pobyt, zakoupíme i jízdenku. Je potom už opravdu jen na něm, jestli nabídku využije,“ přibližuje Houšková.

Problémová místa jsou na území Turnova v okolí nádraží – hlavně parčík u Billy, potom v centru města vybydlený dům v Sobotecké ulici u autobusové zastávky a staré kino na Trávnicích. „Musím pochválit práci městských strážníků. Nemají mnoho pravomocí. Když se nejedná o protiprávní jednání, tak věci mohou řešit pouze domluvou, při větším přestupku je zde státní policie, při zdravotních problémech záchranka, případně voláme hygienu, ale i ti jsou svázáni svými předpisy,“ doplnila místostarostka.

Město má také již dlouhé roky pro osoby, které se dostanou do významné sociální tísně, tzv. holobyty na Vrchhůře. Zde je k dispozici desítka jednotlivých pokojů se společným sociálním zařízením a kuchyňkou. Každý se musí sám postarat o otop a jídlo, nájemné se platí minimální. „Když má dotyčný vůli svůj život změnit, může se po čase dostat do standardního nájemního bytu. Z praxe vím, že to funguje. Na ulici většinou zůstávají lidé, kteří nemají žádnou motivaci. Ty bychom měli umět více motivovat. Bohužel si myslím, že problémů bude přibývat. Máme zde generaci lidí, kteří nikdy nepracovali a pobírali sociální dávky mnohdy vyšší, než kdyby chodili do práce. My jako město pak narážíme na problém, když sháníme někoho na veřejně prospěšné práce. Nepřijde skoro nikdo, protože za ty peníze se jim nevyplatí ráno ani vstávat,“ uzavřela Petra Houšková.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.