BÁSNÍCI TICHA OČIMA DRAMATURGA KARLA ŠÍRKA

0

„Být otevření svobodnému umění – to je náš úkol.“ Básnici ticha letos již posedmé představí výkvět hudební alternativy na festivalu, který se těší stále většímu diváckému zájmu. Básníci ticha jsou zářijovou hudební tradicí, kterou dodnes navštívilo již půl druhé tisícovky fanoušků. Jak vnímá festival jeho dramaturg Karel Šírek?

* Když se v roce 2011 konal první ročník festivalu, šlo zejména o hold Mejlu Hlavsovi. Tehdy byli „Básníci“ označováni za experiment. Tušil jste, kam až se za pár let festival dostane? A můžete trochu popsat jeho samotný vznik?
Hudební festival Básníci ticha se zrodil v hlavách Lukáše Hajna, Romana Mlejnka a té mojí. Chtěli jsme poděkovat Milanu Hlavsovi za všechno, co pro českou hudbu udělal. Když jsem přemýšlel o názvu, napadla mě píseň Pavla Zajíčka – Básníci ticha. První rok se velmi povedl, diváci byli nadšení, muzikanti byli rádi, že na festivalu vystoupili. A proč vlastně Básníci vznikli? Před dvaceti lety tu bylo hodně klubů, hrálo se všude a bylo to krásné. O deset let později jich ale mnoho zaniklo a klubová, chcete-li nekomerční scéna, byla pomalu vytěsňována na okraj. A tak je to teď na nás. Stejně jako ve sportu: Když chcete mít dobré sportovce, musíte se o ně starat. Z našeho pohledu to znamená vytvářet kapelám příležitosti si zahrát.

* Jak jsou vybírány účinkující?
S výběrem je to složitější. Ne že by těch souborů bylo málo, naopak, v posledních letech je jich víc a víc a je prima sledovat, kolik nových kapel vzniká. Navíc spousta skupin dospěla a vydává svá vlastní alba. Jediný limit je šest kapel, které chceme každý rok představit. Vždy je to jedna místní skupina a zbylých pět doplňujeme podle možností. Nebojím se, že by souborů byl nedostatek, nebo že bychom je točily pořád dokola, naopak si myslím, že máme vystaráno tak na patnáct let.

* A Básníci dnes?
KC Turnov je v současnosti asi jedinou městskou kulturní organizací, která otevřeně podporuje alternativní scénu. A myslím, že je to trochu škoda, protože je povinností nás dramaturgů a kulturních pracovníků podporovat svobodné umění a otevírat mu dveře. Jsem rád, že souborů na festivalech vystupuje víc a víc, moc mě to těší. Být otevření svobodnému umění – to je náš úkol.

Romana Holubová, Kulturní centrum Turnov, www.kcturnov.cz

Sobota 2. září
* BÁSNÍCI TICHA 2017. To nejlepší ze současné české alternativní hudební scény. Chybět nebude Vltava či Květy a největším lákadlem je bezesporu Půlnoc. Jako první vystoupí formace ZA-BEAT!, rockoví folkaři, kteří speciálně pro letošní Básníky ticha připravují dokonce několik novinek. Následovat bude Vltava s ikonickými hity „Prasátko“ či „Bezvadnej chlap“ s nezaměnitelným Robertem Nebřenským v čele. Dále se představí písničkář Mirek Kemel, kterému bude sekundovat Josef Prexl, oceňované uskupení Květy a také brněnské uskupení Mucha. Večer potom symbolicky uzavře skupina Půlnoc, která vznikla v roce 1988 na základě tehdy se rozpadlých The Plastic People Of The Universe. Prostor před Střelnicí od 15.00 hodin. Vstupné v předprodeji 270 Kč / na místě 350 Kč, student 135 Kč, děti do 15-ti let zdarma.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.