A JE TO TADY: VALDŠTEJN CHTĚJÍ AEHRENTHALOVÉ VRÁTIT ZPĚT

0

Jakoby nestačila jedna velká patnáctiletá restituční kauza – žádost o vydání majetku, zkonfiskovaného na základě tzv. Benešových dekretů po roce 1945 rodu Walderode (především jde o zámek Hrubý Rohozec a další majetky na Jablonecku). Nyní po době, kdy se o tom mluvilo jen neoficiálně, požádali o navrácení majetku také Aehrenthalové. Chtějí vrátit zámek Hrubá Skála, Valdštejn, Lázně Sedmihorky a rozsáhlé lesní pozemky, které zabírají podstatnou část CHKO Český ráj. Jako první tuto informaci zveřejnil deník MF Dnes.

Jak MFD řekli na Pozemkovém úřadu v Semilech, tak prý při zkoumání v archivech nikde nenarazili na nějaký důkaz kolaborace tohoto rodu s hitlerovským Německem. Jde tedy o to, aby bylo prokázáno československé státní občanství původního vlastníka panství Johanna Aehrenthala. O navrácení majetku zástupci tohoto rodu žijící v Rakousku požádali již v roce 1992, ale bez soupisu majetku, ten byl pořízen a předložen až nyní.

Josef Kunetka st., který se restitučními kauzami léta zabývá, MFD mj. řekl, že podle něho Johann Aehrenthal byl během války občanem německé říše, měl rakouské občanství, které mu bylo vráceno po roce 1945. Majetek rodu byl zkonfiskován na základě tzv. Benešových dekretů. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se kauza bude vyvíjet dál…

A hrad Valdštejn, který díky investicím současného vlastníka, Města Turnov (a státním dotacím), vyrostl v jednu z perel Českého ráje? Podle místostarosty Jaromíra Pekaře jedná turnovská radnice s dědici rodu, aby právě Valdštejn byl z restitučního požadavku vyjmut.

Ani další velká restituční kauza na Turnovsku, a sice požadavek rodu Walderode, není dořešena. V lednu 2007 ve věci padl zatím průlomový rozsudek, když Krajský soud v Liberci rozhodl o vydání čtvrt hektaru lesních pozemků v obci Žďárek u Turnova. Za 15 let žádný soud ve věci nic nerozhodl, až nyní. Bezvýznamných čtvrt hektaru se může stát velkým precedentem. Liberecký krajský soud tak učinil vpravdě historické rozhodnutí. Obec ve spolupráci s turnovskou radnicí, která zajistila právní rozbor, podala vloni dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Víc se ve věci podle informací serveru TvA zatím neudálo.
_________________
Komentář pod čarou:
Aehrenthalové, Walderode a třeba i Harrachové tu byli stejně jako rody Smiřických, Vartemberků či Valdštejnů. A ne všechny rody své majetky prodaly, některým byly také zkonfiskovány a zabaveny. Tím chci říct, že doba je už taková, a aby byla nastolena absolutní spravedlnost, neměli bychom vyhledat potomky slovutného rodu Smiřických a Hrubou Skálu vrátit jim? Po listopadu 1989 jsem bral jako společenskou dohodu, že dojde k vydání majetků zabavených komunistickým režimem po 25. únoru 1948. Když ale několik chytrých hlav přišlo se zákony, které tuto hranici prolamují, bylo jasné, že se tím naše země dostává na hodně tenký led, protože po majetcích zabavených po roce 1945 třeba jednou dojde i na majetky židovské, zabavené po roce 1938. Důsledky tohoto rozhodnutí našich nejvyšších představitelů na počátku 90. let minulého století, znamenající ve svém důsledku nejistotu současných vlastníků, poneseme ještě hodně dlouho. Podle mě úplně zbytečně…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.