VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU POZNAMENALA NÍZKÁ ÚČAST VOLIČŮ

0

V pátek 5. a v sobotu 6. června se uskutečnily volby do Evropského parlamentu. Českou republiku bude zastupovat 22 poslanců, což je o dva méně než v minulém funkčním období. O mandáty se ucházelo rekordních 33 stran a hnutí. Současná česká politická scéna je značně roztříštěná, kromě čtyř větších stran (ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL) je zde množství stran menších, což vede k velké nepřehlednosti. V evropských volbách na to asi nejvíce doplatili Zelení, kteří utrpěli založením konkurenční „zelené“ strany.

Vítězem druhých voleb do Evropského parlamentu se stala ODS, která překvapivě přesvědčivě porazila ČSSD. ODS získala 31,4 % a ČSSD 22,4 % voličských hlasů. Kromě nich se do Evropského parlamentu dostali ještě komunisté a lidovci. KSČM získala 14,2 % a KDU-ČSL 7,6 %. ODS má devět mandátů, ČSSD sedm, komunisté čtyři a lidovci dva. Žádná jiná strana ani hnutí Českou republiku v evropských strukturách zastupovat nebude, nejblíže pětiprocentní hranici nutné pro překonání pro vstup do parlamentu měla Suverenita Jany Bobošíkové.

Jak dopadly volby v Libereckém kraji? ODS – 31,95 %, ČSSD – 20,69 %, KSČM – 12,97 %, Suverenita – 6,01 %, KDU-ČSL – 3,87 %, Strana zelených – 2,17 %.

Jak volil Turnov? ODS – 38,53 %, ČSSD – 18,74 %, KSČM – 8,79 %, Suverenita – 6,39 %, KDU-ČSL – 4,55 %, Strana zelených – 4,07 %.

 

Volební účast byla v České republice 28,22 %, v Libereckém kraji 26,65 % a v Turnově přišlo k volebním urnám 32,75 % oprávněných voličů. Volby do Evropského parlamentu voliče moc netáhnou, daleko větší účast se dá očekávat v předčasných podzimních parlamentních volbách.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.