VYVA PLAST MÁ NOVOU ADMINISTRATIVNÍ BUDOVU, KTERÁ PŘIPOMÍNÁ „ŽEHLIČKU“ V NEW YORKU

0

Firma VYVA PLAST, sídlící u železniční zastávky Turnov-město má novou administrativní budovu. Je vskutku originální. Vzdáleně připomíná legendární mrakodrap v New Yorku, kterému se přezdívá žehlička. Proč turnovská firma volila tento neotřelý design, na to jsme se zeptali obchodního ředitele společnosti Tomáše Pavelky.

„Chtěli jsme nějakou nadčasovou podobu přístavby administrativní budovy, kterou bychom se prezentovali jako zdravá, prosperující firma. Cílem bylo také zpříjemnit prostředí pro zaměstnance, kteří jsou pro nás zcela klíčoví. Když námi oslovený architekt Ing. arch. Zdeněk Kadlec přišel s tímto řešením, které současně odpovídá ideálnímu využití stavebního pozemku, měli jsme jasno, že tohle bychom chtěli do Turnova přinést. Samotnou stavbu jsme zadali společnosti TERMIL s. r. o., která ji po roce – na čas – dokončila v půli prázdnin. Troufám si konstatovat, že vedení firmy, konstruktéři, účetní i pracovníci obchodního oddělení a výrobní administrativy mají tímto k dispozici jedno z nejoriginálnějších a nejpříjemnějších pracovních prostředí v regionu. Přestěhováním jsme navíc uvolnili dosavadní prostory v původní budově, které jsou dimenzovány na větší zátěž, takže je můžeme využít pro lehkou výrobu či sklady.“

* Máte novou administrativní budovu a není to tak dávno, co jste významně rozšířili výrobní prostory…
To je pravda, v roce 2012 jsme dokončili výstavbu haly, která má 1 600 metrů čtverečních. Jsou v ní moderní skladovací prostory a současně tam probíhá i část výroby. Jak firma roste, potřebuje prostory stále rozšiřovat.

* Co je dnes vaším stěžejním výrobním programem?
Když si z názvu firmy vezmeme první slovo, tak je to vlastně složenina z výrazů vytlačování a vakuování. Vytlačování tu bylo hned od počátku (firma byla založena v roce 1992), vytlačovaly se tu například plasty pro Telecom a různé žlaby pro ČEZ. Jak začalo být stále žádanější vakuování, byla výroba rozšířena. V současnosti se zaměřujeme především na vakuovou technologii. V tomto oboru, odborně zvaném termoforming, jsme dnes jedním z hlavních dodavatelů v České republice.

* Můžete pro laiky vyjmenovat konkrétní produkty?
Pokud pojedete v autobusu značky SOR, což je v naší zemi zásadní výrobce městských autobusů, tak vnitřní plasty zhotovené termoformingem jsou od nás z Turnova. Spolupracujeme i s firmou Iveco, která je též výrobcem autobusů. I v nich jsou některé plastové díly od nás. Dále vyrábíme mj. různé obaly pro hračky, třeba známá pexesa, nebo adventní kalendář pro největšího evropského výrobce, firmu Ravensburger. Naši odběratelé jsou i nadnárodní firmy jako Continental nebo Bosch. Většina výroby zůstává v Čechách, resp. v zemích EU.

* Kolik má vaše firma zaměstnanců?
Poslední dva roky stabilně 83, fluktuace je minimální. Zakládáme si na komunikaci a péči o zaměstnance, jejich počet ještě umožňuje, že se známe navzájem, což je velká výhoda. Agenturní pracovníky nevyužíváme, v létě na brigády zaměstnáváme ve velké míře děti našich zaměstnanců, což také hodně vypovídá o atmosféře ve firmě. Základ našich pracovníků tvoří lidé z regionu.

* Na závěr jestli byste mohl uvést nějaká ekonomická čísla a plány do budoucna…
Loňský obrat firmy činil 210 milionů korun, což byl historicky nejlepší rok. Výhled do roku 2020 zatím plníme. V době omezení v souvislosti s epidemií koronaviru jsme sice zaznamenali zpomalení poptávky například v jednorázových obalech, ale na druhou stranu se objevily nové projekty, takže obrat zatím máme dokonce lehce vyšší než v roce 2019. A tak jak na jedné straně mírně poklesly zakázky pro automobilový průmysl, tak je tu silná poptávka z elektroprůmyslu, zejména co se týká obalů, např. pro počítače a servery HP.
Z plánů se aktuálně zabýváme nákupem nových strojů a technologií, které mají zproduktivnit naší výrobu, to vše by mělo být v objemu kolem jednoho milionu eur.

* Děkujeme za rozhovor. (PR)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.