UFO NAD TURNOVEM A JAKÉ BUDE JARO?

0

UFO letí k Bezdězu. Tak nazval svůj snímek čtenář TvA František Janků. Fotografii pořídil z balkonu paneláku v turnovské Studentské ulici poslední únorové pondělí navečer. Jak vysvětluje meteorolog a senzibil Vlastimil Brůček, bohužel se o UFO nejedná, ale jde o oblačnost zvanou Altocumulus lenticularis, která se vytváří jako stojatá vlna při proudění zejména přes horské hřebeny. „V tomto období panovalo ve výšce nad naším územím severní proudění a vzduchové hmoty přetékaly přes severní hory směrem k jihu až jihozápadu a způsobovaly vznik těchto lokálních oblačných útvarů,“ vysvětlil Brůček.

BUDE LETOS JARO SKUTEČNĚ JARNÍ?
Máme za sebou zimu, která tentokrát skutečně dostála své pověsti a nadělila nám dostatek sněhu a tolik potřebnou vláhu. Jaké bude jaro?
Podle všech předpokladů slibuje nadcházející období poměrně stabilní a často i lehce nadprůměrné teploty. Srážkově bude spíše průměrné a první jarní bouřky se mohou sporadicky objevit již ve druhé polovině března. Co se týká výrazných poklesů teplot nebezpečných pro pěstované jarní plodiny a kvetoucí stromy, tak uprostřed dubna a na počátku května se takovéto krátkodobé výkyvy mohou objevit, ale celkově příznivý teplotní charakter počasí to příliš neovlivní.
Na horách jsou značné zásoby sněhu, a tak je třeba také sledovat vodní toky, zejména Jizeru, ale vzhledem k malé pravděpodobnosti dlouhodobě vydatných srážek by nemělo tání sněhu ve vyšších polohách přinášet do Turnova a Pojizeří nebezpečné povodňové jevy.
Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov, www.brucektarot.cz, tel. 603 544 715

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.