NABÍDKA AKCÍ KONCE ČERVNA: SLAVNOSTI LÍPY, FUNKOVÝ FESTIVAL A HASIČSKÉ SLAVNOSTI

0

(nabídka je průběžně aktualizována)V tuto chvíli už nám stačí prsty na nohou a na rukou, abychom se dopočítali, kolik dnů ještě chybí do začátku prázdnin. Co nabízí druhá polovina června? Poměrně dost akcí je ve znamení konce školního roku, turnovská knihovna jich pořádá hned několik. Potom je tu také pozvánka do Tatobit na slavnosti tisícileté lípy, kolem které prý pochodovali i Husité. Další akce jsou na Kozákově, v Sobotce či ve Šťastné zemi v Radvánovicích. A taky je v Turnově čtvrtý ročník funkového festivalu. A prázdniny mohou začít…


Úterý 17. června

* Ve 14 hodin začíná v klubovně Domova důchodců Pohoda v turnovské ulici 8. října Křeslo pro hosta. Knihovnice Eva Kordová bude zpovídat Eliškou GRUBEROVOU, vedoucí odboru cestovního ruchu MěÚ v Turnově.

Středa 18. června
* Loučíme se se školkou. Slavnostní pořad pro děti z turnovských mateřských škol je věnován budoucím prvňáčkům. Koná se v galerii Muzea Českého ráje od 9 a 10.30 hodin. Slova starostky Turnova Hany Maierové doplní pohádkové hrátky a hádanky v podání Divadla Rolnička a Evy Kordové. Pořádá Město Turnov a Klub Matýsek Městské knihovny A. Marka.

Čtvrtek 19. června
* Slavnost abecedy a čtení. V 10 hodin začíná v atriu Muzea Českého ráje pořad na závěr školního roku pro 1. a 2. ročníky základních škol. Hostem letošní slavnosti bude spisovatelka Martina DRIJVEROVÁ. V programu vystoupí malí tanečníci z ILMY, Dramatický kroužek Aleny Tomášové Pampalini, vypravěči, hudebníci a další…
* V 16 hodin ve velkém sále Eurocentra v Jablonci nad Nisou proběhne slavnostní zahájení Mezinárodního trienále Jablonec 2008 – oděv a jeho doplněk. Trienále volně navazuje na Mezinárodní výstavy skla a bižuterie, které se pořádaly v prostorách jabloneckého výstaviště od 60. do 80. let minulého století. Celý projekt bude probíhat pro veřejnost od 20. června do 27. září. Oděvy pro současnost vytvořili přední módní návrháři společně s bižuterními návrháři. Budou zde zastoupeni například Beata Rajská, Taťána Kováříková, Eva Brzáková, Couture Atelier Moravec ad. Není bez zajímavosti, že této prestižní akce se účastní také Miloslava Vrzalová, která provozuje butik přímo na turnovském náměstí. Více o nabídce akcí v Jablonci najdete na www.msb-jablonec.cz

Čtvrtek 19. – neděle 24. června
* V pořadí sedmé Bělské balónové hemžení připravuje již tradičně Balloon Club Bílá Hlína v Bělé pod Bezdězem a jejím okolí. Balony v okolí starobylého hradu můžete vidět ve vzduchu vždy brzo ráno (start v 5.30 hodin) a navečer po 18. hodině. V neděli je pouze ranní start. Více na http://www.bcbh.cz a tel. 605 741 119.

Pátek 20. června
* V 19 hodin začíná varhanní koncert v zámecké kapli Nejsvětější Trojice na zámku Hrubý Rohozec.

Pátek 20. a sobota 21. června
n200806151929_vakci_49_08_lipa* Tatobity. Svátek „LETNICE 2008“. Občanské sdružení Dědina a obec Tatobity pořádají SLAVNOSTI  LÍPY. V pátek 20. června ve 20 hodin se koná v sálku Hasičárny benefiční koncert ve prospěch Malířovy zahrady. Vystoupí VĚRA a OLDŘICH WAJSAROVI. V sobotu 21. června v 10 hodin zahajují slavnosti u „tisícileté“ LÍPY. Vystoupí pěvecký sbor MUSICA  FORTUNA, očekáván bude příchod delegace z hradu Rotštejn v dobových kostýmech. Program pokračuje ve 13 hodin v MALÍŘOVĚ ZAHRADĚ. Budou zde šermíři, tanečníci, turnovská skupina Dostavník, loutkáři Na Židli… To vše k uctění památky 690 let od první písemné zmínky o hradu a panství Rotštejnském. Připravena bude též prohlídka kostela sv. Vavřince od 11 do 13 hodin.

Sobota 21. června
* V sobotu se turnovští skauti přidají k dobročinné sbírce. KAPKA je humanitární akce Nadace pro transplantaci kostní dřeně a Junáka, svazu skautů a skautek ČR. Jejím cílem je pomoci lidem postiženým nemocemi krvetvorby, například leukémií, a to jak získáváním finančních prostředků, tak prezentací činnosti Nadace. Tato dobročinná akce se uskutečňuje na benzínových pumpách po celé republice. Turnovské skauty potkáte na pumpách na Kyselovsku, v Modré Hvězdě a na dálnici v Příšovicích.
* V 9 hodin začíná „Velká cena
Mysliveckého sdružení Vesecko.“ Koná se na střelnici na Malém Rohozci. Prezentace od 8 hodin. Soutěž je započítána do Pojizerské ligy brokových střelců, jejíž vyhodnocení proběhne při poslední soutěži sezony. Výsledky soutěží a kontakt: www.myslivost.cz/msvesecko . Kondiční střelby na střelnici MS Vesecko se konají každou středu vždy od 15.30 hod. do 19.00 hodin.
* Od 10 hodin začíná v ZŠ v Žižkově ulici v Turnově školní jarmark.
* V 11 hodin zahajuje Festival her na Kozákově a oslavy 80 let otevření Riegrovy chaty. Den plný her a soutěží s kulturním programem nejen pro děti. Setkání u Riegrovy chaty organizují o. s. Přátelé Kozákova a KČT Semily. Připraveny jsou hry a soutěže pro děti, divadelní představení (DIVADLO ROLNIČKA LIBEREC, DS ČMUKAŘI TURNOV), divadelní výtvarné dílny, truhlářská dílna, veselé kreslení s dětmi,  dětská diskotéka, tombola, setkání s kozákovskými skřítky ad.
* Dobový letecký den je od dopoledne na letišti v Mladé Boleslavi. Jde o unikátní přehlídku letadel všech historických epoch. Kontakt: Aeroklub Mladá Boleslav, tel. 326 734 015.
* V Sobotce v 11 hodin začíná SOBOFEST, multikulturní festival hudby, sportu a workshopů. Místo konání: areál kolbiště pod zámkem. Hlavním nehudebním lákadlem je vystoupení dvou ikon českého a světového freestyle motocrossu – ostříleného Petra Kuchaře a a účastníka posledních Red Bull X-Fighters Petra „Pilníka“ Piláta. Hudební náplň festivalu obstarají: Airfare, Bára Zemanová, The Coolers, De Bill Heads, Prague Ska Conspiracy, Rybičky 48 a portugalský ska-punkový band B!RD. Více na www.sobofest.cz
* Ve 20 hodin začíná taneční zábava v Přepeřích. Hraje PROROCK.

* Od 10 do 17 hodin připravilo v sobotu 21. června Městské muzeum v Železném Brodě akci s názvem „Řemesla na Bělišti“. Jedná se o celodenní program pro děti i dospělé u příležitosti 10. výročí otevření národopisné expozice Městského muzea na Bělišti. Po celý den budou v areálu muzea předvádět řemeslníci své dovednosti a zájemcům umožní si některé techniky vyzkoušet. Zastoupena bude typická železnobrodská výroba drobného skla, kterou doplní přespolní řemeslníci s ukázkami tradičních řemesel. Těšit se můžete na kováře, řezbářku, navlékání korálí, předení a plstění vlny, výrobu ručního papíru a výrobu voskových svíček. Dům dětí a mládeže nabídne zdobení perníčků, malování na sklo a další výtvarné techniky a vystoupení břišních tanečnic v 11 hodin. O netradiční hudební doprovod se bude celý den starat Ephraimovo pohřební bratrstvo.

Sobota 21. a neděle 22. června
* Festival regionální pěvecké, taneční, hudební a divadelní tvorby v srdci Českého ráje. Areál Šťastná země Radvánovice u Turnova.

Pondělí 23. června
* Od 18 hodin bude v Turnově, v galerii muzea, diskutovat s veřejností o trasách rychlostní komunikace R35 a o ochraně životního prostředí ministr české vlády Martin Bursík.

Čtvrtek 26. června
* Od 11 hodin proběhne na hradě Valdštejn pod patronací turnovské knihovny pořad „Ahóój prázdniny – Kde končí svět“ – setkání na závěr školního roku pro žáky turnovských škol je spojeno zároveň s vyhodnocením projektu Kde končí svět , regionální přehlídkou a vyhlášením Rytíře řádu krásného slova za Liberecký kraj.

Pátek 27. června
* Od 12 hodin až do hluboké noci je v letním kině RIDE PARK. Jedná se o přehlídku všech roztodivných aktivit pro teenagery, které vznikají v Turnově. Vstup zdarma. Vše od „pouličních“ aktivit po film.
* V 19 hodin začíná v atriu turnovského muzea hudební přehlídka FUNKIN´ TURNOV 4. Hrají: Funk Corporation, Hottentot, Hitfakers a –123 minut. Více na www.funkinturnov.info.
* Ve 20 hodin začíná na nádvoří zámku Hrubý Rohozec divadelní představení Bezhlavý rytíř Naivního divadla Liberec.

* Ve 20 hodin začíná na Podháji taneční zábava. Hraje kapela „PROČ NE“.

n200806151929_vakci_50_08_fontanaSobota 28. června
* V sobotu 28. června pojedou při příležitosti otevření železničního muzea ve Frýdlantě v Čechách zvláštní vlaky s parní lokomotivou a motorovým vozem „Hurvínek“. Parním vlakem můžete na slavnost jet z Turnova v 7.29 hodin, příjezd zpět je v 18.04 hodin.
* Základní organizace Českého svazu chovatelů Turnov 1 pořádá jednodenní prodejní výstavu králíků a drůbeže v době od 8.00 do 16.00 hodin v chovatelské hale, která je u zastávky ČD Turnov město. Výstava bude spojena s prodejem kuřic. Přihlášky zvířat do 13. června na adrese: Ladislav Šic, Dr. Honsů 1562, Turnov, tel. 481 324 372.
* V 10 hodin začínají v areálu Šťastné země v Radvánovicích Hasičské slavnosti. Celodenní program vrcholí noční hasičskou fontánou na rybníku Roudný.
* Na sobotu 28. června je připravena soutěž  „O pohár města Rovenska pod Troskami“, mezinárodní soutěž v požárním sportu dospělých za účasti nejvyšších představitelů Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Začátek je v 10 hodin v areálu mlýna Kouty.
* V rámci Všeňského kulturního léta 2008 se od 16 hodin koná ve zdejším chrámu sv. Filipa a Jakuba „Pocta Petru Pálkovi“, což jsou koncerty dětských pěveckých sborů na památku předčasně zesnulého sbormistra Severáčku. Vystoupí sbory SEVERÁČEK Liberec a „I cantori della Turrita Bellinzona“ (Švýcarsko).
* V 16.30 hodin v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále zahajuje sedmý ročník cyklu koncertů vážné hudby, pořádaných Spolkem rodáků a přátel Turnova. Jako první vystoupí smíšený pěvecký sbor MUSICA FORTUNA se svými sólisty. Diriguje Vítězslav Čapek, na klavír doprovází hudební skladatel Martin Hybler.
* HUDEBNÍ FESTIVAL Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka 2008. Slavnostní zahájení festivalu proběhne v Městském divadle Turnov od 19.30 hodin. Další koncerty se konají 1., 3. a 5. července (na zahajovacím koncertu vystoupí žáci prof. Jiřího Besperáta).
* V sobotu 28. června je na koupališti v Jenišovicích od 20 hodin taneční zábava. Hraje kapela Soumrak.

Neděle 29. června
* Libštát. Od 14.30 hodin se na mítním fotbalovém hřišti uskuteční oslavy 60. výročí založení oddílu konané – Jiskra Libštát. Na tuto sportovní událost si pořadatelé pozvali atraktivního soupeře – družstvo Internacionálů SLÁVIE PRAHA.

Pondělí 30. června
* V 15 hodin začíná na náměstí Českého ráje PROMENÁDNÍ KONCERT. Hraje belgický mládežnický dechový orchestr ALIZÉ z Rixensartu, který se v Turnově zastaví v rámci evropského turné. V neděli 29. června orchestr hraje v Soběslavicích a 1. července na Valdštejně. Poté odjíždí na dva koncerty v Praze.

PROGRAM MĚSTSKÉHO KINA V TURNOVĚ, ŽIŽKOVĚ ULICI
* Čtvrtek 12. června ve 20 hodin BIO RÁJ, pátek 13. června asi ve 22 hodin LETNÍ KINO – americký akční film IRON MAN. Tony (Robert Downey Jr) se živí jako VIP výrobce a dodavatel technologicky vyspělých zbraní pro americkou armádu. Když je na cestě z prezentace nejnovější zbraně unesen teroristickou skupinou, vyrobí si „brnění“, které mu pomůže utéct…
* Sobota 14. – neděle 15. června cca ve 22 hodin LETNÍ KINO – premiéra amerického dobrodružného filmu SPEED RACER. Speed Racer (Emile Hirsh) to s volantem svého Mach 5 umí jako málokdo. Soutěžení má v krvi, je přiměřeně agresivní, řídí se instinkty a nezná slovo strach… Náročná celostátní rallye, kde se bojuje na život a na smrt, v režii bratrů Wachowských (Matrix).
* Středa 18. – čtvrtek 19. června v 17.30 BIO RÁJ – premiéra italského animovaného, rodinného filmu WINX CLUB – VÝPRAVA DO ZTRACENÉHO KRÁLOVSTVÍ. Před šestnácti lety se nejmocnější bojoví mágové Magické dimenze obětovali, aby porazili Zlo. Nyní je osud království v rukou víly Dračího plamene. Doprovázena svými kamarádkami z Winx Clubu, musí Bloom čelit té největší výzvě: vstoupit do hlubin temné dimenze a bojovat proti zlu, aby přivedla své rodiče zpět k životu a odhalila záhadu spojenou se svým původem.
* Středa 18. června ve 20 hodin BIO RÁJ, německý film NA DRUHÉ STRANĚ ve filmovém klubu.
n200806151930_vakci_51_08_film* Čtvrtek 19. června ve 20 hodin BIO RÁJ, pátek 20. června asi ve 22 hodin LETNÍ KINO, premiéra české komedie FRANTIŠEK JE DĚVKAŘ. František (Josef Polášek) se má dobře – ve své profesi dosáhl jistého kreditu a se svou manželkou se nastěhoval do nového domu. Až jednoho dne šlápne vedle. Ztratí práci, žena ho vystřídá za někoho jiného a střecha nad hlavou mu odlétá do teplých krajin. A nejhorší ze všeho je, že si za to všechno může sám. Protože když už nevíte koho podvádět, zbývá podvádět snad jen sám sebe…
* Sobota 21. – neděle 22. června asi ve 22 hodin LETNÍ KINO – premiéra české komedie KULIČKY. Povídkový film o tom, jak ženy manipulují s muži. O drobných vydíráních, o pláči, o slzách, o schopnosti se obětovat pro vysněný cíl, o sexu ve službách.
* Středa 25. června ve 20 hodin BIO RÁJ. Ve filmovém klubu německé drama NÁŠ VŮDCE.
* Čtvrtek 26. června ve 20 hodin BIO RÁJ – premiéra komedie USA – NEŽ SI PRO NÁS PŘIJDE. Světy miliardáře (Jack Nicholson) a obyčejného mechanika (Morgan Freeman) se už ani více lišit nemohou. Na konci života však sdílí stejný nemocniční pokoj a stejnou touhu co nejlépe využít čas, který jim zbývá než je „nasypou do urny“. Společně se proto vydají za největším dobrodružstvím svého života.
* Sobota 28. – neděle 29. června asi ve 22 hodin LETNÍ KINO – americká komedie SUPRHRDINA. Rick Riker je školní outsider. Jednou ho však kousne geneticky upravená vážka a Rick získá nadlidské schopnosti…
Upozornění: Průměrná cena vstupenky do kina je 70 Kč. Po dobu provozu letního kina (červen, červenec, srpen) není prováděn předprodej vstupenek a internetové rezervace. Představení se přesouvají do budovy kina pouze v případě dlouhodobého špatného počasí při dodržení stejných začátků představení. Orientační začátky filmových představení v letním kině: ČERVEN – asi od 22 hodin, ČERVENEC – asi od 21.30 hodin a SRPEN od 21 hodin (po setmění).

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY
* V M
uzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin, o víkendu s polední přestávkou 12 – 13 hodin.
– V galerii muzea je výstava „Evropa – kolébka vědeckého porodnictví“, pořádána ve spolupráci s Národním muzeem v Praze.
– Sopky Českého ráje. Výstava představuje aktuální výzkumy vulkánů v Českém ráji, které probíhají již dva roky. Co vulkanologové objevili? Přijďte se podívat do 25. června do výstavního kabinetu muzea.
– Ve výstavním sále muzea je výstava z tvorby turnovské výtvarnice Kateřiny Drahoňovské, čerstvé absolventky AVU, oddělení monumentální kresby (potrvá do 22. června).
– Dlaskův statek v Dolánkách. Expozice připravená pro tuto sezonu seznamuje návštěvníky s domáckou výrobou. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.
* V Galerii Safír v turnovském muzeu je k vidění výstava fotografií aktu Marka E. Grausze z Polska. Výstava potrvá do 5. července.
* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – je výstava fotografií členů fotoklubu Safír na téma „Pohledem kočky a psa“. Výstava potrvá do 3. července 2008.
* V Galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově je výstava fotografií Libora Paskovského, člena libereckého fotoklubu 7,65 (výstava potrvá do 3. července). Do 18. června je v galerii výstava akademické malířky Michaely Pokové. V pátek 20. června od 17 hodin je zde vernisáž výstavy fotografií Vladimíra Hanzla. Zahájí ji malíř Jan Solovjev. Výstava potrvá do poloviny července.
* Výstavy pod patronací knihovny A. Marka v turnovské Jeronýmově ulici:
Motivy z Korsiky – malby a skici výtvarníka Jožky Čermáka inspirované jeho putováním touto malebnou částí Evropy (potrvá do 30. září)
– Kde končí svět – výstava nejlepších prací z regionu Libereckého kraje projektu „Kde končí svět 2008“. Hrad Valdštejn – Biliárový sál (26. června – 30. září).
– Příroda Na Zemi – nejlepší fotografie z 8. ročníku fotografické a výtvarné soutěže reprezentují Turnov v prostorách Městské knihovny v Praze po celé léto (Městská knihovna Praha, Mariánské náměstí do 31. srpna).
* Ekocentrum u rybníku Věžák v Českém ráji. Výstava „Krajina Českého ráje a rychlostní komunikace R35“. Jedná se o představení studie amerických studentů krajinné architektury Pennsylvánské státní univerzity. V průběhu měsíce června je informační středisko otevřeno o víkendech, o prázdninách denně od 10 do 17 hodin. Uspořádání výstavy je součástí projektu „Síť vzdělávacích a informačních center v chráněných krajinných oblastech ČR“, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.
* Státní okresní archiv Semily. HARMONIE – společná výstava textilního výtvarnictví a šperku Jany Kaplanové, Ivy Makovcové a Dagmar Jelínkové. Otevřena do 27. června ve všední dny od 8 do 16 hodin, v pondělí a ve středu do 18 hodin, v pátek do 15 hodin.
* Rovensko pod Troskami. V sále radnice je k vidění výstava celoživotního díla Stanislava Honsejka, akademického sochaře a glyptika, žáka prof. Drahoňovského, k jeho nedožitým 95. narozeninám a 20. výročí úmrtí. Výstava je přístupná do 29. června denně v době od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Podle pořadatelů jde o jedinečnou nabídku. Výstavu připravila dcera pana Honsejka, v této podobě se prý již nikdy nebude opakovat.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.