SE STAROSTOU TURNOVA O TOM, CO NÁS ČEKÁ V LETOŠNÍM ROCE

1

Pravidelně na počátku kalendářního roku se snažíme se starostou města Tomášem Hockem shrnout to nejdůležitější, co nás v Turnově čeká v daném roce z pohledu investic. Letošek není výjimkou.

* V polovině ledna se do lokality Nádražní ulice, resp. na Přepeřskou vrátily stavební stroje. Mají tamní obyvatelé přesto to nejhorší za sebou?
Doufám, že ano, nicméně nás v Přepeřské ulici čeká ještě jeden oříšek, a to je stavba nového propustku u Diasu, která na tři čtyři měsíce úplně znemožní průjezd komunikací. Jedná se o vyústění zatrubněného Jenišovického potoka u BRD Kovo. Propustek bude nejen nový, ale i rozšířený. K tomu ještě budeme budovat nový chodník od stavebnin k viaduktu po pravé straně ve směru do Nádražní ulice. Obyvatele hlavně v sídlišti na Přepeřské tedy nečekají klidné měsíce, prosím o strpení, jestliže se nestane nic nepředvídatelného, tak do této oblasti nebude z pohledu inženýrských sítí potřeba zasahovat další dvě tři desetiletí. Kromě…

Na Přepeřské probíhá aktuálně rekonstrukce kanalizace

* Kromě?
…samotného viaduktu. Opravili jsme komunikaci v jeho okolí a snížili ji pro větší nákladní auta, což byla kvůli neskutečnému množství různých sítí jedna z nejsložitějších staveb u nás za posledních několik desetiletí. Není bohužel tajemstvím, že samotný viadukt není v nejlepším technickém stavu. Zatéká do něj. Přestože jsme to chtěli řešit, Správa železniční dopravní cesty nechává vše až na připravovanou velkou rekonstrukci turnovského nádraží, která přijde v horizontu pěti a více let. Potom dojde i na opravu samotného viaduktu.

* Dlouho odkládané rekonstrukci ZŠ v Mašově již nic nebrání?
Máme vybranou firmu, začneme 1. května, škola by zde měla fungovat do konce června a další školní rok bude umístěna do provizorních prostor v budově střední školy v Alešově ulici u nádraží. Rekonstrukce potrvá zhruba rok. Mašovská základní škola by poté měla být jedním z výstavních školských zařízení v regionu.

Budoucí podoba ZŠ Mašov

* Z oprav místních komunikací v letošním roce se na veřejnosti přetřásá rekonstrukce Komenského ulice, kde si při nedostatku volných parkovacích míst spousta řidičů zvykla přes den parkovat, protože je to nejblíže centru. Místní by zde ale samozřejmě rádi viděli zklidněnou ulici…
A to je právě ten rozpor. Ulice nakonec rozhodnutím zastupitelů zůstane přibližně ve stávajícím šířkovém uspořádání. Vodorovným značením chceme alespoň chránit vjezdy do jednotlivých nemovitostí. Bohužel jsme nebyli schopni říci, že nevadí, že přijdeme o 30 až 40 parkovacích stání blízko centra města. Rádi bychom vyšli obyvatelům vstříc, ale nemáme v současné době v této lokalitě kam parkovací stání posunout. Pravdou také je, že zde parkují i další vozidla místních, protože v některých rodinách je dnes více aut. Bylo to velmi složité rozhodnutí, jehož výsledek mě moc netěší.
Práce v Komenského ulici by měly být zahájeny v únoru, kompletní výměna inženýrských sítí včetně nového veřejného osvětlení bude probíhat od Husovy až po Opletalovu ulici, v horní části Komenského ulice potom dojde už jen na výměnu povrchu.

Komenského ulice

* Komunitní centrum za Novou radnicí ve Skálově ulici.
Jde o objekt Fokusu, na jehož rekonstrukci jsme získali státní dotaci. Objekt bude v únoru zbourán a na jeho místě vyroste nové komunitní centrum, které bude sloužit sociálním službám. Stavba má být dokončena v únoru 2021. Souvisí s tím i úprava parkovacích ploch v okolí, hlavně dvůr u základní školy – parkování by zde mělo dostat určitý řád. To je důležité i vzhledem k budoucí stavbě knihovny naproti.

Objekt za Novou radnicí (Fokus) bude v únoru zbourán…

Na jeho místě vyroste komunitní centrum

* Co možnosti pro individuální výstavbu, pozemků pro stavbu rodinných domů je v Turnově poskrovnu.
Na konci prázdnin chceme zahájit zasíťování ulice nad Šetřilovskem, připraveno tak bude zhruba patnáct až dvacet stavebních pozemků. Městských je jen pět, zbytek jsou soukromé. Ty městské budeme opět prodávat formou dražby. Také bychom měli začít s projektovou dokumentací budoucí bytové zóny za daliměřickou „hasičárnou“.

Individuální výstavba na Hruštici

* Staví se také Alzheimer centrum v ulici 5. května…
Tady bych řekl, že vše probíhá bez větších problémů, na stavbu máme státní dotaci, stavební práce budou ukončeny v červenci, centrum bude fungovat od ledna 2021. S tím také souvisí výstavba pečovatelského domu, který by měl stát na místě zbouraných plechových garáží. Mělo by zde být asi 30 bytů, náklady na stavbu jsou podle projektu 87 milionů korun, budeme čekat na vypsání vhodného dotačního titulu.

Stavba Alzheimer centra v ulici 5. května

* Modernizace škol, autobusová zastávka u Lidlu, pečovatelský dům na Výšince, sportoviště u haly TSC u nádraží…
Na modernizaci škol jsme získali dotaci, jedná se o projekt za zhruba 20 milionů korun, ZŠ Žižkova a ZŠ v ulici 28. října budou bezbariérové, v ZŠ Žižkova již výtah funguje, v „dívčajdě“ se teprve bude stavět. Modernizovány budou učebny, do škol přijde nová počítačová technika.
Také již začaly práce v mateřské škole ve Zborovské ulici, kde vznikají prostory pro malé děti do tří let.
Nová autobusová zastávka u Lidlu bude umístěna v současném břehu v místech, kde je dnes podélné parkoviště směrem k městu. Mezi dalšími akcemi z rozpočtu města bych rád uvedl zateplení domu s pečovatelskou službou na Výšince, výměnu další části oken v ZŠ Skálova a Žižkova, výměnu kotle na gymnáziu, nový chodník v průmyslové zóně na Vesecku, úpravu vjezdu na sběrný dvůr. Také se budeme bavit o rozšíření sportoviště u haly TSC u nádraží, kde bychom rádi umístili nafukovací halu. Pak jsou v rozpočtu ještě méně náročné opravy místních komunikací a další drobnosti.

* Děkujeme za rozhovor.

Sdílet

Autor článku

1 komentář

  1. Mě by zajímalo, kdy se město konečně vyjádří ke stavu Koněvovi ulice. Po akci čistá Jizera to je poslední ulice, která byla pouze za záplatována a od té doby nic. Chodníky se rozpadají, zarůstají trávou. Cesta po nich začíná být téměř riziková pro zdraví chodců. Připomínám, že všechny ulice okolo byli upraveny. O Koněvovce se stále mlčí a jen někteří mluví o tom, že rekonstrukce této ulice je spojena s výměnou plynového potrubí, kterou nikdo neměl naplánovánu dělat. O optickém připojení na internet, které bylo namotané pověšeno několik let na plot a teprve nedávno „uklizeno“ pod zem, radši nemluvím. Zavedení optiky je prý též závislé na tom kdy se s ulicí bude něco dít. Takže házím tímto panu starostovi rukavici, aby se vyjádřil i k tomuto tématu, které dobře zná, protože z této ulice pochází. Děkuji za odpověď.

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.