TURNOVSKÉ VĚŽE A VIZE POHODOVÉHO MÍSTA V CENTRU MĚSTA (VIDEO)

0

Skálova ulice, nebo část Palackého ulice, ale z dopravních důvodů ani jedna a těžko v historickém středu města ani někde jinde. Turnovu jako významné turistické destinaci by pěší zóna se zahradní restaurací, kavárnami, drobnými obchůdky a třeba malým pódiem pro letní koncerty slušela. Ale – není kde! Snad až se jednou podaří Koňský trh proměnit v druhé centrum města s bytovými domy, službami a nějakou další občanskou vybaveností.

A pak je tu ještě jeden areál, který poslední desetiletí tak trochu spal jako Šípková Růženka, ale nelze přehlédnout, že i tady se něco děje. Jedná se o prostor bývalého Svobodova pivovaru a sídla Tomsovy autobusové dopravy za někdejší zvláštní školou v Sobotecké ulici, kam lze dnes vjet či vejít úzkou uličkou mezi bývalou školou a Bajo grilem. Když se tam vydáte, ocitnete se na malém náměstíčku obklopeném stavbami a garážemi různého stáří a účelu. Na druhém konci stačí zbourat jednu zeď a jste v Tázlerově ulici. „Nejstarší stavby pocházejí z období renesance, měšťanský pivovar tady byl od roku 1849. Můj děda areál tehdy už bývalého pivovaru koupil v roce 1923,“ přibližuje Tomáš Tomsa, který zde má zázemí pro svoji firmu Hřiště hrou. Sídlí zde i několik dalších menších firem.

Vize dostavby a úpravy areálu v Sobotecké ulici

„Děda tady provozoval autodopravu a jako jeden z prvních v republice také autobusovou dopravu. Dokonce tu chtěl postavit autobusový terminál a hotel. Na plánech se měl podílet i známý architekt Gočár. V té době bylo Turnovsko jedním z prvních regionů v republice, kde jezdila pravidelná autobusová doprava na stálých spojích. Děda provozoval i autokarovou dopravu, která byla svého času největší v republice. Jako jeden z prvních začal Čechy vozit na Jadran. Další rozvoj firmy bohužel přerušilo znárodnění brzy po únoru 1948. Jako poměrně zchátralý jsme areál dostali zpět po roce 1990, jeden dům jsme dokonce museli koupit dvakrát,“ přibližuje historii Tomáš Tomsa.
Do obnovy se zapojili i jeho dva synové, z nichž jeden je architekt se zaměřením na historické stavby, druhý studuje na ČVUT Fakultu dřevařskou. Jejich vizí je tento areál postupně proměnit v odpočinkovou zónu s malými krámky a službami s volným průchodem do centra města.

„Opravy probíhají postupně, jak máme volné peníze. Bude to chtít ještě nějaký čas. Nyní přišla řada na jednu z dominant areálu, starý hvozdový komín na sušení sladu z roku 1903. Vyspravili jsme jej a osadili novou měděnou stupňovitou čepicí – cylindrem. Jeho usazení bylo poměrně náročné, jsme rádi, že vše proběhlo zdárně a nyní září do daleka. Jedná se o přesnou kopii cylindru, který tady v minulosti býval. Je naprosto unikátní, nikde v Čechách takový nebyl a není, žádnou obdobu jsme nenašli ani v Evropě,“ doplnil Tomáš Tomsa.

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.