ŽENY S KULATÝM NESMYSLEM U NOHY. DOJDE NA SETKÁNÍ PO LETECH?

0

K rozhodně nechtěné mystifikaci našich čtenářů došlo 8. září 2012, kdy jsme v TvA informovali o premiéře ženského fotbalu, v které fotbalistky FK Pěnčín-Turnov odehrály v Pěnčíně svůj první oficiální mistrovský zápas, a to hned III. ligy. Ač „divoženky“ prohrály s DFK Mnichovo Hradiště 0:5, do hlediště dorazilo 250 diváků! Jak nás dodatečně upozornila Lenka Andělová (za svobodna Skřivanová), fotbal v srdci Českého ráje hrály ženy už v sedmdesátých letech! Je tedy slušností uvést vše na pravou míru. „Nechci tvrdit, že jsme v Čechách byly vůbec první, ale jedny z prvních určitě,“ potvrzuje její spoluhráčka Marie Mikušová, rozená Mašková.

Vše tenkrát začalo v turnovské Jutě, jejíž zaměstnanci se pravidelně účastnili sportovních her „jutařů“, které se odehrávaly vesměs ve Dvoře Králové n. L., kde dodnes sídlí nejvyšší vedení firmy. Postupem času byl součástí klání také fotbalový turnaj žen. JUTA poskytla materiální vybavení – dresy, míče atp., metodicky v té době tým vedl Vratislav Mareš, jemuž vypomáhal Ota Košek.

Ženám nejpopulárnější míčová hra na světě učarovala, takže nezůstalo jenom u podnikové soutěže. První myšlenka na ženskou fotbalovou jedenáctku, která by hrála pravidelnou mistrovskou soutěž, se zrodila v hlavě vojandy z povolání Jarmily Klímové, která byla též kapitánkou týmu. Dalšími zakládajícími členkami byly vedle Marie Mikušové také Alena Zichová, Vlaďka Vojtíšková, Jana Krausová, Lída Drholcová, Eva Šámalová, Líba Jandová, Stáňa Kořínková, Milena Krutská a další.

„Strašně nás to všechny bavilo a vždycky jsme se těšily, jak o víkendu autokarem zase někam vyrazíme za dalšími body. Byly jsme dobrá parta a s respektem nás tehdy brali i turnovští fotbalisté. Tenkrát tu váleli třeba Honza Šťastný nebo Karel Urbánek. V červnu roku 1971 jsme se dostaly poprvé také na trávu hlavního stadionu, byť jen proto, abychom před zápasem Turnova s reprezentační jedenáctkou předaly hostům kytičky. Dalším velkým zážitkem bylo pro nás utkání s Libercem, kterým jsme slavnostně otevíraly vyhlášené LVT (rozuměj Liberecké výstavní trhy),“ vzpomínají útočnice, které by díky svým muším vahám mohly nastoupit snad ještě dnes.

Jak se obě shodly, i přes značnou migraci hráček, které z různých důvodů přicházely a odcházely, forwardem číslo 1 byla Alena Tomsová a v bráně se s jistotou pohybovala opora Ilona Uchytilová. Za Turnov postupně nastupovaly též Heleny Šímová a Andělová, Vlasta Futerová, Olina Vološčuková, Marie Roštejnská a Stöhrová, Věra Cíglová, Dajána Šarkösiová, Stáňa Klímová a Tomešová. Podpůrná křídla v mistrovském období jako první nad fotbalistkami rozprostřel DIAS, později přecházejí pod SDZ (red. pozn.: Severočeské drůbežářské závody). Trenérsky se turnovských amazonek ujal Josef Klofec. Ve vzpomínkách obou hráček se objevují také pánové Uhlíř, Drobník a Lachman.

„Holky byly super. Trénovaly několikrát týdně, a to v hojném počtu osmnácti až dvaceti hráček,“ vzpomíná tehdejší správce stadionu Zdeněk Lachman (90!) a dodává. „Jednou jsem s nimi byl i ve Dvoře. Přijeli jsme tam jako naprostí outsajdři, ale vyhráli jsme to bez jediné obdržené branky.“ K tomuto úspěchu se nám dokonce podařilo přiřadit datum 19. června 1971, a to díky dobovým zápiskům Lenky Andělové, která tehdy bezgólově skončivší finále rozhodla svými penaltami.

Turnovankám se díky značným pokrokům dařilo také v divizi. V ročníku 1970 – 1971 vyhrály např. v Litoměřicích 0:2, těsně podlehly mnohem zkušenějším Teplicím 1:0 a porazily Hejnice 4:2. Dalšími soupeři jim byly ženy Děčína, Novin a České Lípy. Svá domácí utkání hrála děvčata za tratí na škvárovém hřišti. „Kolikrát šlo o předzápas našim chlapům, takže hezkých pár desítek lidí se šlo mrknout vždycky nejdřív na ně. Zvlášť pro nás mladý kluky to tehdy byl obrovský tahák,“ vrátil se daleko do fotbalové historie Zdeněk Šich, jeden z námi oslovených skalních fandů Turnova. Jeho slova potvrzuje i Jirka Krejčík, jemuž rukama prošly fotbalové zpravodaje z těchto let, ať už z archivu tchána Josefa Pluhaře nebo právě zesnulého nejskalnějšího příznivce modrobílých barev Ládi Nováčka.

Dnešní ženská kopaná je již dávno někde jinde a ve fotbalové hierarchii má své stálé místo, takže nejde o pouhou raritu, jako tomu bylo dříve. S dobou se změnily nejen podmínky, ale především také systémy mistrovských soutěží, herní styly a v neposlední řadě také vybavení. Co by se však rozhodně nemělo měnit, je chuť do hry a to správné zapálení pro věc.

Fotbal v Turnově má svou tradici a své místo v ní si po zmíněných amazonkách zatím po rozporuplných výsledcích hledají již čtvrtým rokem také jejich nástupkyně. Bylo by proto hezké uvítat turnovské průkopnice v hojném počtu na některém domácím zápase jejich následovnic v Mírové pod Kozákovem. Výměna zkušeností dvou od sebe hodně vzdálených generací je zcela jistě k nezaplacení…
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Výzva: Pokud bude zájem ze strany ostatních bývalých hráček Turnova o setkání po letech, nechť se spojí buď elektronicky s M. Mikušovou (majkamikusova@seznam.cz) anebo telefonicky s L. Andělovou na čísle 736 422 142.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.