TURNOVSKÁ JUTA SLAVÍ 150 LET

0

Dnem otevřených dveří v sobotu 21. května si turnovská JUTA připomene 150 let od založení závodu. Od 9.00 do 14.00 hodin jsou připraveny komentované prohlídky, ve kterých se můžete seznámit s historií i současností závodu. Najdete nás v Palackého ulici čp. 457 u velkého mostu přes Jizeru.

Historie firmy sahá do Rakouska-Uherska. Továrna na výrobu motouzů se začala na břehu řeky stavět v roce 1872 – akciová společnost se jmenovala „C.K. – první česká strojní továrna na motouz a provaznické výrobky – dr. Fotr, Boháček a spol.“
V roce 1907 firmu koupil dr. Horák, který ji postupně nejen modernizoval, ale v nynější Bezručově ulici, kde je dnes restaurace Plaudit, zakoupil i obytný dům pro mistry a úředníky. Největší předválečný rozmach firma zaznamenala v letech 1933 až 1937, kdy své výrobky exportovala doslova do celého světa.
Dr. Horák továrnu řídil do roku 1948, kdy byla znárodněna. V roce 1953 byla začleněna pod firmu Juta Dvůr Králové. Na přelomu 50. a 60. let stál podnik před likvidací, ale díky přechodu od ryze provaznické výroby ke zpracování syntetických materiálů závod naopak na konci 60. let zaznamenal poměrně slušný rozmach. Tradiční výroba lan a provaznického zboží zde byla ukončena v roce 1979, výroba se plně orientovala na netkané textilie. Na konci 80. let měl podnik 140 zaměstnanců. Od 90. let byla výroba orientována především na geotextilie – výrobky pro stavebnictví a dopravní a ekologické stavitelství. Závod se stal dodavatelem všech význačných stavebních společností a zařadil se mezi hlavní výrobce geotextilií v České republice. V letech 2016 až 2018 byla prosazena další investice – přestavba haly na výrobu netkaných textilií.

Nynější turnovský závod má 50 zaměstnanců, v roce 2021 bylo dosaženo objemu 190 mil. Kč tržeb. Zdejší závod patří mezi sedmnáct výrobních závodů firmy JUTA, a. s., se sídlem ve Dvoře Králové. Aktuálně zde stojí před další investicí, kterou je nová výrobní hala na zpracování recyklovaných surovin.
(Zdroj: Bulletin vydaný ke 150. výročí od založení závodu)

Juta Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.