PŘÍBĚHY MÍSTNÍCH PAMĚTNÍKŮ SE LETOS STANOU I SOUČÁSTÍ MAJÁLESU

0

Druhá světová válka, kolektivizace, perzekuce 50. let, období normalizace i politická zvůle konce osmdesátých let. To jsou historická období, která prostřednictvím životních vzpomínek a příběhů poznávají žáci základních škol a studenti gymnázia v Turnově. V druhém ročníku projektu Příběhy našich sousedů děti zpracovávají výše zmíněné události tak, jak je prožili místní pamětníci.

Týmy žáků ze ZŠ Skálova se tak dozvěděly, že rodině Kamila Tyrychtra zkonfiskovali statek a jednu z nejmodernějších továren na cukrovinky v Evropě. Nemohl jít studovat ještě na konci osmdesátých let. Paní Květoslavu Wodzikovou vystěhovali v roce 1948 společně s matkou, sestrou a babičkou během jediného dne. Jejich moderní továrna Bartoň YORD čítající osmdesát zaměstnanců stála na místě dnešní Šroubárny. Pan Bartoň byl majitelem řady patentů, i elektrické pračky. Na jeden její exemplář se lze podívat v Technickém muzeu v Praze. O mobilizaci, zatčení učitelů, smrti žen a dětí v posledních dnech války a znárodněném obchodu vyprávěl Ing. Miroslav Flanderka. Tým ZŠ Žižkova vyslechl paní Věra Skrbkovou. Její otec za války na poště pálil dopisy adresované gestapu a ktovský mlynář prodával lidem mouku, čímž riskoval život. Druhý tým ze stejné školy objevil příběh paní Hany Šimonové. Rodina po Heydrichiádě ukrývala významné členy protifašistického odboje. Otec byl zatčen. Přesto se mu podařilo s K. H. Frankem vyjednat, že fašisti nevyhladí Rovensko pod Troskami stejně jako Lidice či Ležáky. Pan pplk. František Sedláček vyprávěl chlapcům z gymnázia, jak se vzdal zaměstnání pilota, jako skaut totiž nemohl vstoupit do KSČ. Studentky gymnázia se zase dozvěděly od Mgr. Dalibora Sehnoutky, že aktivně vystoupil proti invazi vojsk v roce 1968. Musel přestat učit a nesměl pracovat nikde v celém okrese Semily.

„Děti pamětníky vyhledají, nahrají a naučí se příběh poutavě vyprávět prostřednictvím rozhlasové reportáže, videa, komiksu a fotoreportáže. Digitalizují také fotografie, bádají v archivech nebo odborné literatuře,“ popisuje průběh projektu koordinátorka Vendula Kubín z organizace Post Bellum.

Svá bádání představí žáci na slavnostní veřejné prezentaci v sále SUPŠ ve Skálově ulici v úterý 21. května v 16.00 hodin, která je letos zároveň součástí Majálesu. Děti představí před spolužáky, pamětníky, učiteli, zástupci města, Post Bellum a dalšími hosty výsledky své půlroční práce. Všechny natočené příběhy budou také zveřejněny na webových stránkách www.pribehynasichsousedu.cz.

Projekt realizuje město Turnov ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která buduje Paměť národa, nejrozsáhlejší veřejnou pamětnickou sbírku v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum ve školách od roku 2012. Dosud se do projektu zapojily už stovky žáků a studentů z měst po celé České republice, kteří již zpracovali nebo v současnosti pokračují ve zpracovávání více než tisíce pamětnických příběhů.

Regionální koordinátorka projektu: Vendula Kubín, vendula.kubin@postbellum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.