DUBNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Nabídka je průběžně doplňovánaPozvánky prvního jarního měsíce jsou tradičně velmi bohaté a pestré. Koná se spousta akcí pod širým nebem, jejichž úspěšnost je odvislá od počasí, jarní sluníčko ale bývá pro pořadatele velkou výzvou. Meteorologové sice nehlásí příliš pěkně v první dubnové dekádě, a tak uvidíme, jestli se ředitelce turnovského muzea podaří vyčarovat v sobotu 7. dubna pěkné počasí. Velikonoce na Dlaskově statku by si to zasloužily! To o poslední dubnový víkend se asi bát co do počasí nemusíme. Na tradiční zahájení turistické sezony v Českém ráji bývá většinou až letní počasí. Snad tomu bude tak i 28. dubna.  A mezi těmito dvěma akce je jich spousta větších či menších, jejichž přehled si můžeme přečíst v následujících řádcích:

* VÝSTAVY A PROGRAM KINA V DUBNU ZDE
* AKTUÁLNÍ NABÍDKA OBČANSKÝCH SDRUŽENÍ JE TADY

Úterý 3. dubna
* Cestovatelský klub: BARMA. Slovem i obrazem provází liberecká cestovatelka Radka Tkáčiková. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč.

Středa 4. dubna
* MUSICA DIVINA PRAGA. Koncert duchovní hudby v nástrojovém obsazení varhany, barokní housle, loutna a soprán s repertoárem barokního a renesančního zaměření ze skladeb Václava Holana Rovenského, J. S. Bacha, H. I. F. Bibera, G. F. Händela, G. Ph. Telemanna v předvelikonočním období jistě potěší ucho i duši posluchače. Kostel sv. Mikuláše, začátek v 19.00 hodin, vstupné 100 Kč.

Pátek 6. dubna
* Velikonoční přátelské setkání, beseda a autogramiáda s PhDr. LADISLAVEM ŠPAČKEM, bývalým mluvčím prezidenta Václava Havla. Místní knihovna Libošovice, začátek v 19.00 hodin. Více na http://www.knihovnalibosovice.webk.cz/

Sobota 7. dubna
* BURZA SBĚRATELŮ
poštovních známek, pohlednic, odznaků, mincí, bankovek, nálepek ad. se koná v KC Střelnice v době od 8.30 do 11.00 hodin.
n201204031052_vakci_44_012_akceduben* VELIKONOCE NA DLASKOVĚ STATKU. Přehlídka folklorních souborů Libereckého, Královéhradeckého a Ústeckého kraje. Program:
10.00 – 11.00 Zpívání a povídání s Evou Kordovou
11.00 – 11.30 Folklorní soubor Nisanka a Malá Nisanka z Jablonce nad Nisou
11.30 – 12.15 Vynášení Smrtky do Jizery v podání dětského folklorního souboru Malá Nisanka
12.15 – 13.00 Divadélko Rolnička s pohádkou Byl jednou jeden dvoreček
13.00 – 13.30 Folklorní soubor Dykyta z Krásné Lípy
14.00 – 14.30 Rekonstrukce svatebního obřadu v podání folklorního souboru Jizera z Liberce
14.30 – 15.00 Folklorní soubor Špindleráček
15.00 – 15.30 Folklorní soubor Jizera z Liberce
15.30 – 16.00 Dětský folklorní soubor Kvítek z Hradce Králové
16.00 – 16.30 LS Na Židli s pohádkou O slepičce kropenaté
16.30 – 17.00 Folklorní soubor Dupák z Hradce Králové
Bohatý doprovodný program – soutěže o nejkrásnější velikonoční vajíčko a barevné hry „Vejce malovaný”. Holky se musí připravit na koledníky, kluci se naučí plést pomlázku. Chybět nebudou tradiční velikonoční jarmark a občerstvení.
* POSEZENÍ PŘI DECHOVCE ve víceúčelové budově v Daliměřicích (hasičárna). Začátek v 16.00 hodin, vstupné 50 Kč. Hraje Dechová hudba Český ráj pod vedením kapelníka Jaroslava Raulina.
* DIVADELNÍ SOUBOR TJ SOKOL PŘEPEŘE pořádá premiéru divadelního představení ČESKÁ POLKA. Sál sokolovny v Přepeřích, začátek v 19.30 hodin, vstupné 70 Kč.

Neděle 8. dubna
* HRAD VALDŠTEJN.
Na velikonoční neděli je připravena nejen pro rodiny s dětmi tradiční pohádka turnovského loutkářského souboru Na Židli – Červená Karkulka. Začátek v 15.00 hodin. Hrad Valdštejn je od 31. března do 30. dubna otevřen o víkendech a svátcích od 9.00 do 17.30 hodin. Můžete sem zajít i ve všední dny po předchozí domluvě na tel. 739 014 104. O velikonočních prázdninách bude otevřeno i 5. a 6. dubna.
* PŘEPEŘSKÉ ROCKOVÉ JARO: Po roce zde vystoupí opět pardubická punková kapela VYPSANÁ FIXA. Koncert se uskuteční v rámci „Čtyři slunce tour“ (k novému českému filmu Bohdana Slámy Čtyři slunce, který jde právě nyní do kin a který doprovází stejnojmenná píseň právě od Vypsané fixy. V rámci večera zahrají i kapely Angreštová fošna a Soumrak. Začátek ve 20.00 hodin. Získejte volné vstupenky, konzumačky v hodnotě 100 Kč a Svijany pack. Stačí, když potvrdíte svoji účast na akci na sociální síti Facebook a budete sdílet událost na své zdi. Více na www.facebook.com/akce.turnov

Úterý 10. dubna
* NEZMAŘI. Kapela funguje přes 30 let a do Turnova zajíždí pravidelně. Hraje v sestavě: Pavel Jim Drengubák, Pavel Zajíc, Tonda Hlaváč, Šárka Benetková. Čtveřice milých lidí s milým repertoárem v profesionálním provedení… Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, předprodej za 150 Kč, na místě 180 Kč.

Středa 11. dubna
* DRŮBEŽÍ NÁŘEZ. Divadelní spolek Nakafráno představuje v další repríze svůj třetí autorský počin. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 80 Kč.

Čtvrtek 12. dubna
* BUDDHISMUS NA ZÁPADĚ. O přístupu buddhismu k životu v moderní společnosti pohovoří cestující učitelka Petra Jarošová, která se věnuje tibetskému buddhismu Diamantové cesty již více jak 11 let. Podílela se mimo jiné na výstavbě buddhistického centra v Brně. Přednáška se uskuteční v malém sále Žluté ponorky v Husově ulici od 19.00 hodin. V závěru bude vyhrazen prostor pro otázky a proběhne krátká meditace.

Pátek 13. dubna
* ARTMIX FEST.
Dvoudenní hudební festival pro příznivce rocku a metalu nejen z místní hudební scény.
V pátek vystoupí kapely: Adina atlas a peprmintová slunce, J. H. Krchovský & Krch-off band, Nothingham, F.A.KING, Clockwork Ceremony. Sokolovna Mašov, začátek v 17.00 hodin. Vstupné v předprodeji: 1 den 120 Kč, 2 dny 180 Kč, na místě: 1 den 150 Kč, 2 dny 240 Kč. Více informací na www.atelierartmix.com.
* ZPÍVÁME SI PRO RADOST – festival sborového zpěvu. Vystoupí pěvecký sbor CARMINA (ZUŠ Turnov) pod vedením Martina Hyblera a IUVENTUS, GAUDE! (ZUŠ Jablonec nad Nisou) pod vedením Tomáše Pospíšila. Galerie Muzea Českého ráje od 18.00 hodin.
* KARBUNKULUS – první repríza veselohry spolku divadelních ochotníků Máj Tatobity. Kulturní dům Tatobity, začátek v 19.00 hodin. Vstupné 50 Kč.

Sobota 14. dubna
* ZPÍVÁME SI PRO RADOST
– postupová přehlídka dětských pěveckých sborů. Vystoupí: Karmínek – ZUŠ Turnov, Turnováček  – ZUŠ Turnov, Čekanky – ZUŠ Semily a Čtyřlístek – Ústí nad Orlicí. Velký sál Střelnice, začátek v 10.00 hodin.
* JAK SE HONZA DOSTAL NA HRAD. Poslední dětské sobotní divadelní představení této sezony. Divadelní společnost Julie Jurištové. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin, vstupné 50 Kč.
n201204031052_vakci_45_012_akceduben* OTEVÍRÁNÍ A ČIŠTĚNÍ JIZERY 2012. Půjčovny lodí se spojily, aby společně vyčistily řeku Jizeru. Akci pořádají společně půjčovny lodí: Klokočí.cz, LoděKoza, Outdoor School a Půjčovna lodí pod Pantheonem. Zahájení slavnostním otevřením řeky v Malé Skále v místě půjčovny Klokočí.cz ve 14.00 hodin. Účastníci poté nasednou do lodí a budou uklízet řeku v úseku Malá Skála – Zrcadlová koza. Vodácké vybavení všech pořádajících půjčoven bude k dispozici zdarma. Zájemci si mají vzít s sebou dobrou náladu a gumové ochranné rukavice. Více informací na: www.klokoci.cz/otevirani-jizery/otevirani-jizery-2012.html
* ARTMIX FEST. Druhý den hudebního festivalu. Vystoupí: Apple Pine, Raisedead, Headplug, Spreading Dread, Vetrol, All Friends Dead, Cumulonimbus, Rubbish. Sokolovna Mašov, začátek v 16.00 hodin.
* Oranžérie ZÁMKU SYCHROV: Čaj o páté – Putování po Česku s Václavem Žmolíkem. Začátek v 17.00 hodin.
* Ve 20.00 hodin začíná v restauraci Melodia v Rovensku pod Troskami vystoupení hudební skupiny RETROLIFE.

Neděle 15. dubna
* VYROBÍME SI HRAČKU.
Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi zaměřená na výrobky ze dřeva. Dílnu povede pan Farský a je spojena také s prodejní výstavou hraček. Dětské oddělení knihovny A. Marka, začátek v 10.00 hodin.
* AFRIKA – JINÝ SVĚT. Velkoplošná panoramatická diashow s téměř tisícovkou opravdu krásných snímků jabloneckého cestovatele Václava Špillara, kterého fascinují zvířata, domorodé kmeny a rozmanitá, barvitá a úžasná krajina plná nádherných míst. KC Střelnice, začátek v 16.30 hodin.
* JAZZOVÝ PODVEČER v pizzerii Maškovka. Hrají: Jiří Stránský – sax, Ivan Hájek – bass, Robert Tomáš – drums a Bohuslav Lédl – piano. Začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč.

Úterý 17. až čtvrtek 19. dubna
Od 17. do 19. dubna budou vždy od 17.00 hodin probíhat v Turnově u autobusového nádraží Na Lukách STŘEDOVĚKÉ RYTÍŘSKÉ TURNAJE NA KONÍCH, které připravilo středověké rytířské divadlo Traken. V divadelním představení se mohou návštěvníci těšit na velkolepá klání urozených rytířů, souboje muže proti muži, jezdeckou dovednost ad. Záštitu nad akcí převzala starostka PhDr. Hana Maierová. Rytíři se představí turnovskému lidu při uvítacím ceremoniálu v pondělí 16. dubna v 16.00 hodin před budovou radnice.

Úterý 17. dubna
* OSLAVA DNE PAMÁTEK A HISTORICKÝCH SÍDEL.
Významný den pro všechny, kteří mají rádi historii v podobě kulturních památek. Ve dvou prohlídkách bude veřejnosti otevřena Základní škola ve Skálově ulici, která byla v minulém roce prohlášena za kulturní památku Ministerstvem kultury ČR. První prohlídka vnitřních prostor doplněná o výklad žáků školy se uskuteční v dopoledních hodinách od 10.00 do 11.00 hodin, druhá se bude konat odpoledne od 15.00 do 16.00 hod.
* MADAGASKAR NEJEN V SUPERLATIVECH. Přednáška s promítáním a hudebním doprovodem RNDr. Václava Petříčka pro obyvatele DD Pohoda a ostatní zájemce z řad veřejnosti. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin. Pořad bude zopakován vždy ve stejnou dobu ve čtvrtek 26. v klubovně penzionu na Výšince a 30. dubna v klubovně penzionu v Žižkově ulici.
* CESTA K SOBĚ III. AUTOPATIE – snadná léčba chronických, akutních i prakticky neléčitelných nemocí. Po devítileté odmlce pokračuje léčitelka Soňa Erbanová ve svých přednáškách. Témata: Co nám může přinést rok 2012 a jak nám může být ASTROLOGIE nápomocná v životě. Sál Žluté ponorky v Husově ulici, začátek v 18.00 hodin, vstupné 40 Kč, studenti a důchodci 10 Kč.

Středa 18. dubna
* POHOVKA VI.
Hostem Iva Šmoldase bude zpěvačka Petra Černocká. Vstupenky pro seniory opět k dispozici na sociálním odboru radnice, ostatní v předprodeji v recepci KC Střelnice. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin, vstupné 150 Kč v předprodeji, 170 Kč na místě.

Čtvrtek 19. dubna
* SVĚTÁCI.
Na vlně retro k nám dopluje slavná muzikálová komedie podle ještě slavnějšího filmu z r. 1969, obsazeného předními českými komediálními herci a herečkami. Nyní se námětu ujal režisér Lumír Olšovský a s herci Divadelní společnosti Háta rovněž sklízí úspěchy všude, kam přijedou. Pár jmen za všechny alternace: Filip Tomsa, Dalibor Gondík, Martin Zounar, Aleš Háma, Mahulena Bočanová, Adéla Gondíková, Monika Absolonová, Ivana Andrlová, Jan Přeučil, Pavel Vítek… Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, předprodej 250 Kč, na místě 280 Kč.

Pátek 20. dubna
* Divadelní představení DOVOLENÁ S RIZIKEM
– Dave Freeman (překlad Ludmila Jánská) v podání souboru Vojan z Českého Dubu. Představení se koná v koncertním sále ZUŠ Turnov na náměstí Českého ráje, začátek v 19.00 hodin, vstupné 80 Kč.
* Beseda s promítáním: PTÁCI ČESKÉHO RÁJE – RNDr. Zdeněk Mrkáček. Místní knihovna Libošovice, začátek v 19.00 hodin. Více na http://www.knihovnalibosovice.webk.cz/

* Sobota 21. dubna
n201204031052_vakci_46_012_akceduben* FUCHS OIL TRAKTORIÁDA 2012 (6. ročník).
Pořádá v roce 45. výročí svého založení Automoto klub Vyskeř. Vypsány jsou čtyři kategorie, dvě z nich pro malotraktory domácí výroby s pohonem jedné nebo dvou náprav a dvě pro traktory tovární do roku výroby 1970 (veteráni) a od roku výroby 1971 po současnost. Přejímka strojů a prezentace jezdců na nouzové ploše místního letiště je od 7.00 hodin, od 8.00 hodin začíná jízda zručnosti a od 11.00 hodin hlavní závod – jízda souměrnosti. Pro děti do 9 let je připravena kategorie šlapacích traktůrků.
n201204031052_vakci_47_012_akceduben* KOMPONOVANÝ DEN NA ZÁMKU SYCHROV: V době od 10.00 do 15.00 hodin proběhne v zámeckém parku setkání milovníků amerických vozidel z VETERAN US CAR CLUB PRAHA. V 15.30 začíná ve zdejší galerii jarní módní show na téma „První setkání – svatba – život manželský“. Již tradičně se na přehlídkovém molu nejprve představí móda dob minulých, a to od padesátých let dvacátého století do raného baroka. Dozvíte se mnoho zajímavého z historie svateb a svatebního oblečení. Následovat bude autorská přehlídka mladé návrhářky Olgy Vinogradové. Uvidíte pohádkové svatební šaty, a neobvyklé modely doplněné originálními kabelkami. Moderuje Jolana Voldánová. Jednotné vstupné 150 Kč. Současně se tento den uskuteční otevření nové výstavy TECHNOPOLIS, která je zaměřena na vědu a technologie 2. poloviny 19. století a začátek 20. století. Připomene také vynálezy a díla Julese Verna. Výstava je koncipována pro všechny věkové skupiny a bude přístupná do konce října 2012.
* HRAD VALDŠTEJN. Varhanní koncert – Radek Rejšek představí hudbu starých mistrů. Začátek ve 14.00 hodin.
* POSEZENÍ PŘI DECHOVCE ve víceúčelové budově v Daliměřicích (hasičárna). Začátek v 16.00 hodin, vstupné 50 Kč. Hraje Turnovanka – poslední setkání na zakončení sezony.
* HEXES FEST 2012. Vystoupí: Dark Side, Silent Session, Jinxx, Rytíři turnovského meče, Swanflower, Barrel Battery, Nothingham, Angreštová fošna. Sokolovna v Mašově, začátek v 18.00 hodin.

Neděle 22. dubna
* ODPOLEDNÍ ČAJE PRO SENIORY
se konají v restauraci Šetřilovsko od 17.00 hodin. Hraje duo JAM.
* MADAM COLOMBOVÁ ZASAHUJE ANEB KAM ZMIZEL TEN DIAMANT? První repríza divadelní hry Obnoveného divadelního spolku Jirásek. Kulturní dům v Kacanovech, začátek v 18.00 hodin.

Pondělí 23. dubna
* SETKÁNÍ SE SLOVEM A UMĚNÍM
. Pořad na ukončení výstavy Kniha  současnosti – Krása goblénů Milady Matoušové – výstava výtvarných prací klientů Diagnostického ústavu Harcov u Liberce. V komponovaném pořadu slova a hudby vystoupí hudebníci ZUŠ, proběhne citace básní Milana Cilera, průvodní slovo autor výstavy a arteterapeut Josef Čermák. Koncertní sál ZUŠ, začátek v 18.00 hodin.
* ČTVERO ROČNÍCH OBDOBÍ. Pražská travesti skupina Hanky Panky přiváží nový pořad nabitý známými melodiemi v podání „známých umělců“. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 250 Kč v předprodeji, 270 Kč na místě.

Úterý 24. dubna
* KONCERT UČITELŮ ZUŠ TURNOV.
Opět po roce se představí pedagogové školy. Koncertní sál na náměstí Českého ráje, začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč, žáci ZUŠ zdarma.
* Večer Na Sboře: LIDSKÁ KRONIKA MARIE KUBÁTOVÉ. Pořad věnovaný spisovatelce našeho kraje a Podkrkonoší, kmotřičce turnovské knihovny Marii Kubátové. Průvodní slovo Eva Bílková, citace textů Eva Kordová, hudební doprovod Martin Hybler. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 18.00 hodin.

Středa 25. dubna
* MUSICA DIVINA PRAGA. Koncert duchovní hudby v nástrojovém obsazení varhany, barokní housle, loutna a soprán s repertoárem barokního a renesančního zaměření ze skladeb Václava Holana Rovenského, J. S. Bacha, H. I. F. Bibera, G. F. Händela, G. Ph. Telemanna jistě potěší ucho i duši posluchače. Kostel sv. Mikuláše, začátek v 19.00 hodin, vstupné 100 Kč.
* DRŮBEŽÍ NÁŘEZ. Divadelní spolek Nakafráno představuje v další repríze svůj třetí autorský počin. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 80 Kč.

Čtvrtek 26. dubna
* FESTIVAL PATŘÍME K SOBĚ – 15. ročník.
Jeho hlavními aktéry jsou děti, mládež i dospělí se zdravotním postižením z celé republiky. Festival je čtyřdenní a účastní se ho více než 30 souborů, což čítá téměř 300 účinkujících a asi 80 terapeutů, vychovatelů a asistentů. Dva galakoncerty se uskuteční v Semilech a ve Vysokém nad Jizerou, třetí bude ve čtvrtek 26. dubna od 18.00 hodin v Městském divadle v Turnově. Pořadatelem je Podkrkonošská společnost přátel dětí zdravotně postižených se sídlem v Semilech, která letos slaví 20. výročí od svého vzniku.

Pátek 27. až neděle 29. dubna
* ÚSTŘEDNÍ KOLO NÁRODNÍ SOUTĚŽE ZUŠ 2012
v oboru sólový a komorní zpěv. Soutěž bude probíhat v koncertním sále ZUŠ a velkém sále Střelnice po oba dny v době od 9.00 do 18.00 hodin a je veřejnosti přístupná zdarma. V neděli 29. dubna od 10.00 hodin bude v městském divadle probíhat KONCERT VÍTĚZŮ. Vstupné 50 Kč. Zdejší veřejnost má opět po třech letech možnost vyslechnout nejlepší zpěváky celé České republiky. Ti museli úspěšně projít školními, okresními i krajskými koly, aby mohli soutěžit v celostátním kole v Turnově!

Sobota 28. dubna
* SETKÁNÍ SBĚRATELŮ PIVOVARSKÝCH SUVENÝRŮ
pořádá již tradičně Jizeran klub Turnov ve víceúčelové budově („hasičárně) v Daliměřicích v době od 7.00 do 10.00 hodin. Turnov je jediným místem v okolí, kde se podobná akce koná. A co všechno se sbírá, vyměňuje, prodává nebo nakupuje? Nejčastěji to jsou pivní etikety, tácky, staré pivní lahve a v neposlední řadě i korunkové uzávěry, kterým se tady v okolí jednoduše říká pivní zátky. Sbírají se i další věci jako pivní sklo (půllitry, sklenice), účtenky, zapalovače, propisovačky, otvíráky, kalendáříky, odznaky, autíčka (kamionky) a to vše s logy pivovarů a jejich názvy.
n201204031052_vakci_48_012_akceduben* ZAHÁJENÍ TURISTICKÉ SEZONY V ČESKÉM RÁJI – Český ráj dětem (9. ročník). Na co se můžete letos těšit? Opět vás čeká nenáročné putování krásnou přírodou Hruboskalského skalního města s možností návštěvy hradu Valdštejn a zámku Hrubá Skála.
Trasa pochodu povede z parkoviště pod Valdštejnem na hrad, odtud na Hrubou Skálu a do lázeňského areálu Sedmihorky. Na trase pochodu se děti setkají s postavičkami z pověstí, spoustou všetečných otázek a podívají se na divadelní představení, která pro ně připravili žáci ze ZŠ ve Skálově ulici. Cílem letošního pochodu bude autokemp Sedmihorky, kde bude pro všechny účastníky od 12.00 do 16.00 hodin připraven bohatý kulturní program. Ve 14.00 hodin převezme král Granát s královnou vládu nad pohádkovou krajinou Českého ráje. V rámci akce proběhne i několik slosování o zajímavé ceny, které věnují partneři této akce.
Start pochodu je na parkovišti pod Valdštejnem od 8.30 do 10.30 hodin. Pro účastníky jsou připraveny pohádkové turistické autobusy, které jedou na start z nového autobusového terminálu u nádraží v 8.00, 8.30, 9.00, 9.30, 10.00 hodin, zpět po akci ze Sedmihorek ve 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30 hodin. Jednotná cena 10 Kč na osobu. Více informací na www.cesky-raj.info, www.ceskyrajdetem.cz. Akci pořádá město Turnov ve spolupráci se Sdružením Český ráj.
* TANEČNÍ ZÁBAVA, hrají Veselí pozůstalí. Kulturní dům Podháj, začátek ve 20.00 hodin, vstupné 70 Kč.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.