Město Turnov investovalo do fotovoltaických elektráren, s financováním výrazně pomohla dotace ze Státního fondu životního prostředí. Fotovoltaické panely na střechách budov jsou současným trendem. Ve spojení s rozvojem komunitní energetiky – tedy sdílením vyprodukované energie například napříč městskými organizacemi – může fotovoltaika posílit energetickou soběstačnost města.
„Zájmem města je nadále snižovat množství elektřiny nakoupené ze sítě, proto bude většina vyrobené elektřiny využita přímo v objektech, kde jsou elektrárny nainstalovány. Tzv. přetoky (tedy energie, kterou není možno bezprostředně spotřebovat v daném objektu) pak město využije v dalších odběrných místech, typicky v budovách v centru, na kterých z důvodů památkové ochrany není možné o solárních elektrárnách uvažovat. Tomu by měla pomoci tzv. komunitní energetika, která v současnosti konečně začíná nabývat reálné podoby,“ doplňuje místostarosta pro životní prostředí a energetiku Jan Lochman.
Zároveň se jedná o jeden z kroků k lepší ochraně životního prostředí díky vyššímu využití vlastní vyrobené elektřiny. Fotovoltaika produkuje čistou energii bez přímých emisí CO₂ během provozu, snižuje spotřebu fosilních paliv nebo vody. Instalace na střechách navíc nevyžaduje žádný zábor další půdy.
V roce 2024 město Turnov investuje do instalace fotovoltaických panelů na budově Kulturního centra Střelnice a na střeše Polyfunkčního komunitního centra Fokusu Turnov. S financováním výrazně pomohla dotace ze Státního fondu životního prostředí ČR, ve výzvě Nové obnovitelné zdroje v energetice. Cílem podpořeného projektu je snížení emisí skleníkových plynů, snížení spotřeby primární neobnovitelné energie a zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie, prostřednictvím systému fotovoltaické elektrárny s použitím referenčních panelů.
Investice do fotovoltaických elektráren dosáhla zhruba 2,542 mil. Kč, dotace činí 1,407 mil. Kč. Instalaci provedla firma Sunsmart Construction.
O plánech na další městské fotovoltaiky Jan Lochman říká: „Fotovoltaické elektrárny město postupně plánuje umístit i na další vhodné budovy. Před jejich instalací je však nutné vždy pečlivě prověřit technický stav objektů, a především jejich střech. Vzhledem k očekávané životnosti solárních panelů více než 25 let musí být jistota, že i střecha pod nimi po tuto dobu nebude vyžadovat žádné zásahy.“
Marcela Jandová, tisková mluvčí města Turnova