HASIČI BOJOVALI S ROPNOU HAVÁRIÍ

0

Únik většího množství nafty přímo v centru Turnova u autobusového nádraží do Jizery. Hrozí ekologická katastrofa, ohrožen je chov ryb i zásobárna pitné vody. Takhle katastroficky to vypadalo v podvečer v úterý 26. srpna. Až po ostrém vyhlášení a výjezdu profesionálních a poloprofesionálních městských hasičů znělo éterem, že jde pouze o cvičení. Cvičení ale nesmírně důležité, protože jde především o čas.

„Zhruba do 30 minut od ohlášení by na hladině měly být nataženy norné stěny, cvičili jsme i souhru mezi profesionály a hasiči z městské jednotky. Tady musím konstatovat, že hasiči z turnovské městské jednotky jsou plně na úrovni profesionálů, výbavou i akceschopností,“ přiblížil npor. Václav Jágr, velitel turnovské stanice Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

 

V úterním podvečeru bylo v akci celkem 13 hasičů, jeden motorový člun, kotevní lana, jímací sítě a další speciální technika. Souhra byla patrná, norná stěna byla na hladině řeky instalována před termínem, hasiči na vodu posadili motorový člun a speciálním nářadím odstraňovali pomyslné ropné skvrny. „Při opravdové ropné havárii umíme nasadit několik norných stěn za sebou a na závěr ještě můžeme na hladinu položit speciální sací textilii. Účinnost je potom až stoprocentní, za nornými stěnami teče čistá voda bez chemikálií. Nejdůležitější je včasnost ohlášení, od toho je odvislá i účinnost,“ shrnul Jágr.

 

Naposledy turnovští hasiči u ropné havárie „na ostro“ zasahovali v srpnu před třemi lety, kdy nafta vytekla do Jizery z podniku ČSAD Turnov. Tehdy ji z hladiny sbírali nepřetržitě po tři dny.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.