PODZEMNÍ KONTEJNERY NA SEPAROVANÝ ODPAD JSOU V PROVOZU

0

Od začátku června jsou ve dvou lokalitách Turnova k dispozici nové podzemní kontejnery na tříděný komunální odpad. Čtyři nádoby (papír, plasty, sklo bílé, sklo barevné) jsou umístěny u supermarketu Billa u nádraží, tři nádoby (papír, plasty, sklo bílé + barevné) na parkovišti U Raka.

Výdaje celého projektu činí 3.207.995 Kč s DPH. „Na akci byla schválená dotace z Operačního programu životního prostředí, město Turnov má spoluúčast 630 tisíc Kč,“ přiblížila finanční náklady místostarostka Jana Svobodová. Součástí celkové ceny je i 10 velkokapacitních kontejnerů za zhruba 800 tisíc korun.

Osazování kontejnerů pracovníky specializované firmy v posledním květnovém týdnu

Kontejnery mají zlepšit vzhled separačních míst v daných lokalitách. Jejich hlavní výhodou je, že šetří místo. Odpadky zůstávají mimo dosah vandalů, nemůže je po městě rozfoukat vítr, ani je nemohou roztahat hlodavci. Řada pozitiv je na druhou stranu vyvážena vyšší cenou – podzemní kontejnery jsou logicky dražší než běžné nadzemní nádoby. Také je dražší jejich svoz – přibližně o 150 tisíc korun za rok. „Díky projektu ale město získalo prostředky na pořízení velkoobjemových kontejnerů, které bychom jinak museli koupit bez přispění dotace za vlastní prostředky,“ doplnila místostarostka.

Na vyprazdňování nádob jsou Turnovské odpadové služby připraveny, disponují vozidlem DAF s nosičem kontejnerů s hydraulickou rukou, kterým je možné tyto kontejnery svážet. Vybudování podzemních kontejnerů provedla firma Komunální technika s. r. o. Stará Boleslav.

Radnice apeluje na disciplinovanost občanů, tj. na správné používání jednotlivých kontejnerů pro daný druh odpadu – do tetrapaku patří výhradně tetrapak (krabice od mléka, džusů…), ale ne už plechovky od piva. Důležité je také dodržovat velikost, aby nedocházelo k ucpávání shozů – nelze přinést velkou krabici a pouze ji sešlápnout, je jí třeba rozřezat na menší kusy a vložit po částech, popř. použít jiné separační místo.

Na separačních místech u Billy a U Raka před Střelnicí kromě nových podzemních kontejnerů ještě zůstanou samostatné kontejnery na textil a elektrozařízení, ostatní kontejnery z těchto stanovišť zmizí.
(TvA s využitím TZ města Turnov)

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.