ŘÍJNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Nabídka je průběžně aktualizovánaPrvní podzimní měsíc je co do nabídky kulturního vyžití velmi pestrý. První víkend tohoto měsíce je ve znamení mysliveckého setkání na Valdštejně a velkoplošné live-diashow Leoše Šimánka. V Tatobitech vystoupí Věra Špinarová, na Střelnici Jaromír Nohavica, horolezci budou křtít kalendář, vodáci zamykat Jizeru, hodně slibuje akce otevřené Střelnice (pátek 19. října) nebo setkání divadelníků. Uskuteční se také večer ke vzniku republiky, na počátku listopadu v regionu přivítáme Blue Effect a Chinaski. Více v následujícím přehledu.

PROGRAM KINA A VÝSTAVY V ŘÍJNU – ZDE

Čtvrtek 4. října
* SPOLEČENSKÝ VEČER OBČANSKÉHO SDRUŽENÍ DĚDINA TATOBITY
s hostem VÁCLAVEM KNOPEM. Turnovský rodák působí v divadle, filmu a televizi jako herec i režisér. Je také zdatným dabérem mnoha zahraničních filmů. Popularitu především získal v seriálu Hospoda v televizi Nova. Večer s ním slibuje nejen velmi úsměvnou pohodu, ale i seznámení s většinou našich populárních herců v příbězích, které Václav Knop prožil na jevištích i ty, co píše život sám. Hudební doprovod Martin Hybler. Kulturní dům Tatobity, začátek v 19.00 hodin, vstupné 50 Kč.

Pátek 5. října
* BESÍDKA TEXTAŘSKÉ DÍLNY SLÁVKA JANOUŠKA.
Vystoupí kapela Nevermore&Kosmonaut, písničkářka Lucie Redlová, skupina Tamaral, písničkáři Láďa Zítka a Arnošt Frauenberg se svojí novou kapelou KPN a samozřejmě také Slávek Janoušek. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin, vstupné 100 Kč v předprodeji, na místě 130 Kč.

Sobota 6. října
n201210042204_vakci_272_012_akcerijen* SVATOHUBERTSKÁ SLAVNOST NA HRADĚ VALDŠTEJNĚ.
Zahájení ve 13.00 hodin. Probíhat budou ukázky práce loveckých psů, sokolnických dravců a loveckých trofejí, představí se lovečtí trubači. Pro děti jsou připraveny různé soutěže s mysliveckou tematikou. Od 14.00 hodin proběhne slavnostní pasování na myslivce po vykonaných zkouškách, od 15.00 hodin se představí lovečtí dravci v akci, od 16.00 se v kostele sv. Jana Nepomuckého uskuteční Svatohubertská mše. V době konání slavnosti je vstup do hradu zdarma!
* BESEDA KANDIDÁTŮ – Mgr. Jiřího Dienstbiera, kandidáta na prezidenta republiky a PhDr. Jaromíra Jermáře, kandidáta na senátora za Turnovsko a Mladoboleslavsko se uskuteční od 18.30 hodin v Kamenářském domě v areálu Muzea Českého ráje v Turnově.

Sobota 6. a neděle 7. října
n201209151811_vakci_268_012_simanek* LEOŠ ŠIMÁNEK A NOVÝ ZÉLAND
– velkoplošná live-diashow. Letošní podzimní turné Leoš Šimánek startuje v sobotu 6. a v neděli 7. října v kulturním domě v Pěnčíně (začátky představení jsou vždy v 15.00 a v 19.00 hodin, vstupné je 160 Kč). Postupně se objeví v Jablonci nad Nisou, Děčíně, Ústí nad Labem, Liberci, Chomutově, Plzni, Domažlicích, Chebu, Praze aj. Šimánkovo turné na téma Nový Zéland končí 2. prosince v Mladé Boleslavi.


Pondělí 8. října
* TURNOVSKÝ HYDE PARK.
Od 17.00 hodin se bude konat v sále SUPŠ ve Skálově ulici první turnovský Hyde Park. Občanská sdružení a spolky vyzývají turnovské kandidáty do zastupitelstva Libereckého kraje, ale také představitele turnovské politické reprezentace a odborníky na problematiku dopravní infrastruktury k moderované diskuzi s občany. Vzhledem k tomu, že na řádných jednáních zastupitelstva města na takové diskuze není prostor, čas a často ani vůle, předpokládáme, že jak politici, tak občané využijí této možnosti. Za pořádající zve Josef Kunetka.

Úterý 9. října
* POEZIE PRO DNY VŠEDNÍ I NEVŠEDNÍ
. Beseda známého redaktora Českého rozhlasu, básníka, textaře a publicisty PhDr. Františka Novotného s proděkanem dopravní fakulty ČVUT. Hudební stránku večera obstará místní duchovní a písničkář Ondřej Halama. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 18.00 hodin.

Čtvrtek 11. října
* BYLINKAMI A OVOCEM PROTI NEMOCEM
– tradiční podomácká výroba nápojů z ovoce a bylin. Zahájení výstavy proběhne v Muzeu Českého ráje od 16.30 hodin.
n201210042204_vakci_273_012_akcerijenČlověka po řeči, bylinu po vůni – říkávaly naše babičky. V této lidové moudrosti je zřej¬mě nejlépe pojmenován vztah lidí k bohatství naší květeny a stromoví, které naplňuje téměř všechny naše smysly – čich, hmat, zrak a v neposlední řadě i chuť. Výstava, kterou připravili Vladimíra Jakouběová a Jan Prostředník, přiblíží návštěvníkům nejen tradiční způsoby podomácké přípravy nápojů z ovoce a bylin, které naši předkové užívali k léčení různých neduhů i k potěšení srdce a mysli, ale zároveň je seznámí s historií lidového léčitelství a s jeho kořeny ve starověkých kulturách. Slavnostní zahájení výstavy bude spojené s degustací piva, slivovice a moštů. Realizaci výstavy podpořily firmy:  Kitl s.r.o., Pivovar Svijany, a. s., Moštovna Lažany a Style Bohemia s. r. o. Výstava potrvá do 27. ledna 2013.

Pátek 12. října
* VĚRA ŠPINAROVÁ
– podzimní koncert v Kulturním domě v Tatobitech. Začátek v 19.00 hodin, předprodej na OÚ Tatobity (www.tatobity.cz). Věra Špinarová patří ke stálicím naší rockové i populární hudby a pro svůj nenapodobitelný sytý hlas i pro temperamentní a vitální vystupování na koncertech se stala jednou z nejoblíbenějších zpěvaček.
n201210042205_vakci_274_012_akcerijen* SETKÁNÍ TURNOVSKÝCH HOROLEZCŮ A KŘEST HOROLEZECKÉHO KALENDÁŘE. V 17.30 hodin začíná v Kamenářském domě Muzea Českého ráje setkání s horolezcem a fotografem Bohumilem Svatošem. Akci připravili jeho přátelé při příležitosti vzniku kalendáře „Začátky horolezectví v Českém ráji“, který je poskládán
z fotografií, jejichž autorem je právě Bohumil Svatoš. Na třinácti snímcích, pořízených v 50. a 60. letech minulého století, můžeme obdivovat tehdejší osobnosti českorajského a československého lezení vůbec. Kalendář bude možno zakoupit mj. i na pokladně muzea. Bohumil Svatoš je autorem náročných výstupů v Tatrách, má na svém kontě řadu zimních i letních přechodů Tater a aktivní byl také na Kavkazu. V neposlední řadě byl v roce 1969 jedním z devítičlenné, historicky první české himálajské expedice, která dosáhla vrcholu Annapúrny IV. V roce 1982 navštívil Ťan-Šan.

Sobota 13. října
* CO TAKHLE SVATBA, PRINCI?
Princ David rád šermuje, jenže když v zápalu boje rozbije zrcadlo, trest za to postihne služebnou Bělu. Vzápětí jeho otec král rozhodne, že je třeba syna oženit… Pohádka je plná hezkých písniček, krásných kostýmů a veselého humoru. Městské divadlo, začátek v 10.00 hodin, vstupné 50 Kč.
n201210042205_vakci_275_012_akcerijen* ZAMYKÁNÍ JIZERY 2012. Vodácká sezona 2012 je u konce. Proto bychom rádi pozvali všechny vodáky, přátele a kamarády na poslední plavbu po Jizeře. Přijďte v sobotu 13. října ve13.00 hodin na Malou Skálu k lávce přes řeku. Zde olympionik Míra Šimek slavnostně zamkne Jizeru. Poté se vydáme z Malé Skály na Zrcadlovou Kozu, kde bude pro účastníky připravené občerstvení. Jako tradičně půjčovna LoděKoza tento den půjčí lodě a vodácké vybavení zdarma (naše lodě budou zapůjčeny pouze předem nahlášeným zájemcům). Pořadateli akce jsou: půjčovna LoděKoza.cz, restaurace Zrcadlová Koza a Půjčovna lodí pod Pantheonem. Účast na akci přislíbily půjčovny Klokočí.cz a Outdoor School.

Čtvrtek 18. října
* BABIČKO, DĚDEČKU, POJĎTE STUDOVAT.
Zahájení projektu Virtuální univerzita třetího věku, který vznikl v rámci evropského roku aktivního stárnutí, jako projekt hlavních českých univerzit. Turnov se k tomuto projektu také přihlásil a první setkání se uskuteční v prostorách knihovny A. Marka v Turnově ve společenském sálku v suterénu budovy od 15.30 hodin.
* D klub: POHOVKA 9. Vedle Ivo Šmoldase tentokrát zasedne Štěpán Mareš, kreslíř komiksů, veřejnosti známý především z časopisu Reflex (Zelený Raoul) a zábavných pořadů TV Prima (Dementi). Hudební doprovod zajistí opět Pavel Půta a Andy Seidl. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin, vstupné 200 Kč, pro seniory předprodej na odboru sociálních věcí radnice za 150 Kč.

n201210042205_vakci_276_012_akcerijenPátek 19. října
* STŘELNICE ALL INCLUSIVE.
Prohlídka i běžně nepřístupných prostor KC Střelnice, hudební, filmová a divadelní představení pro různé věkové i zájmové skupiny diváků během celého odpoledne a večera. KC Střelnice, začátek v 17.00 hodin, vstupné 180 Kč zahrnuje všechny pořady a občerstvení!
* MACKIE MESSER BAND vystoupí v Restauraci Divizna, začátek v 19.54 hodin.

Pátek 19. až neděle 21. října
* IX. konference Památková péče v občanské  společnosti TROSKY 2012.
Akce se koná v Pensionu Hamštejn v obci Koberovy, resp. v různých částech Českého ráje. Páteční večer je věnován 150. výročí založení spolku Svatobor, v sobotu se účastníci podívají na Prachov a případně i na blízký Prackov, či do turnovského muzea. Součástí jsou přednášky na zajímavá témata. Kontakt na pořadatele: Hana Talli Hlubučková, tel. 721 195 471, e-mail: hana.hlubuckova@seznam.cz.

Sobota 20. října
* POSEZENÍ PŘI DECHOVCE
v Kulturním domě v Kacanovech od 16.00 hodin; vstupné 40 Kč. Rezervace na tel. 739 168 400.
* ROUDEN BAND a MARKÝZ JOHN. Koncert dvou legendárních kapel, jedné regionální a druhé republikové. Sál radnice v Rovensku pod Troskami, začátek ve 20.00 hodin.

Pondělí 22. října
* LIBANON
– cestovatelský magnet předního východu. Přednáška RNDr. Václava Petříčka, který posluchačům slovem i obrazem přiblíží zážitky z úžasné cesty do této země. Určeno pro obyvatele penzionu a další zájemce z řad veřejnosti. Klubovna penzionu v Žižkově ulici, začátek ve 14.00 hodin.                                                                           
* JAKUB PUSTINA A HOSTÉ – v pořadí 578. koncert Turnovských hudebních večerů. Mladý barytonista Jakub Pustina (1982) patří mezi nejvyhledávanější operní pěvce současnosti. Klavírní doprovod obstará Richard Pohl. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 120 Kč, na místě 140 Kč.
* JAROMÍR NOHAVICA. Písničkář, textař, překladatel, hráč na kytaru, housle, flétny a tahací harmoniku se úspěšně drží na naší hudební scéně již 30 let. Svou tvorbou zasahuje i do divadelní oblasti, činný je rovněž v žánru opera či muzikál. KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin, vstupné 450, 400 a 350 Kč.

Úterý 23. října
* Cestovatelský klub: INDIE.
Liberecký cestovatel Petr Niesig přiveze spoustu krásných obrázků a připomene nám nejen známá místa, ale i mnohé závažné skutečnosti ze života této velké a zalidněné země. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč.

Úterý 23. října
* Večer Na Sboře: EVROPSKÁ PŘÍRODA A KRAJINA.
V rámci října, měsíce stromů, se podíváme jaká jsou chráněná území také v Evropě i z pohledu stromů. Přednáší RNDr.Václav Petříček. Součástí večera bude i vyhlášení výsledků soutěže odboru životního prostředí MěÚ v Turnově „Rozkvetlý Turnov“. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 18.00 hodin.  
* SETKÁNÍ S BIOTRONIKEM Tomášem Pfeiffrem. Sokolovna ve Skálově ulici, začátek v 18.00 hodin.

Středa 24. října
n201210042205_vakci_277_012_akcerijen* PAMÁTNÉ STROMY NA TURNOVSKU.
Pořad pro obyvatele DD Pohoda v rámci akce Říjen – měsíc stromů je připraven ve spolupráci s odborem životního prostředí MěÚ v Turnově. Památné stromy z pohledu ochrany, údržby a památného významu posluchačům přiblíží Miloslava Šipošová a Hana Malá ze zmíněného odboru radnice. Citace textů Eva Kordová. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin. Akce bude ve stejnou dobu zopakována o den později v knihovně penzionu na Výšince.  

Čtvrtek 25. října
* DIVADELNÍ DEN.
Setkání turnovských divadelníků z existujících i již neexistujících souborů a také přátel divadla. Na neformálním večeru, který začíná v městském divadle v 19.30 hodin, se přítomní pokusí mj. řešit, jak dál s kulturou v Turnově.

Čtvrtek 25. až neděle 28. října
* Obec Pěnčín pořádá 14. ročník regionální výstavy SVÁTEK JABLKA
v místním kulturním domě vždy od 9.00 do 18.00 hodin. Výstava ovoce, zeleniny, květin, okrasného ptactva, včelařských výrobků a pomůcek, mysliveckých trofejí, regionálních výrobků, pekařských a cukrářských výrobků.

Pátek 26. října
* POTOPA  SVĚTA
– divadelní představení ochotnického souboru Jizeran z Rakous. Jde o lehkou komedii ze života sedláka v jedné vesnici, kde jeho rozšafné ženě nadbíhají hned dva další muži. Koncertní sál ZUŠ na náměstí Českého ráje v Turnově, začátek v 19.00 hodin.

Sobota 27. října
* POSEZENÍ PŘI DECHOVCE
Turnovance. Zahájení 20. sezony (!), víceúčelová budova v Daliměřicích – „hasičárna“, začátek v 16.00 hodin, vstupné 50 Kč, www.turnovanka.cz.

Neděle 28. října
* BYLINKOVO- MÝDLOVÁ DÍLNA pro veřejnost probíhá od 10.00 do 15.00 hod. v Kamenářském domě v areálu turnovského muzea. Výroba ručně tvarovaných mýdel s příměsí bylinek – máty, heřmánku, levandule, mateřídoušky, meduňky ad. Mýdla si návštěvníci vytvarují vlastnoručně, nebo za použití formiček. Zhotovené mýdlo si budou moci odnést v látkovém pytlíčku jako vonítko, nebo jej využijí ke zdravé hygieně. Součástí dílny bude také poznávání bylinek. Dílna je součástí doprovodného programu k výstavě Z babiččiny zahrádky do dědova sklípku aneb bylinkami a ovocem proti nemocem. Vstupné 30 Kč.
n201210042206_vakci_278_012_akcerijen* SLAVNOSTNÍ VEČER K VÝROČÍ VZNIKU REPUBLIKY. Jím vyvrcholí oslavy 740. výročí založení Turnova. Večernímu programu bude předcházet v 16.00 hodin pietní vzpomínka u pomníku padlých ve Skálově ulici. Pak se dění přesune na náměstí B. J. Horáčka, kde od 17.00 hodin uctíme u příležitosti 10. výročí úmrtí památku turnovského mecenáše Bohuslava Jana Horáčka odhalením pamětní desky a výtvarného díla.
Od 18.00 hodin proběhne ve velkém sále Střelnice slavnostní večer. Bude udělena Cena obce (zastupitelé schválili udělení ceny Petru Gruberovi in memoriam a Evě Kordové). V kulturním programu u příležitosti výročí města vystoupí turnovští rodáci, kteří se profesionálně věnují umělecké činnosti – Marcela Machotková, Jitka Šedivá – Adamusová, Václav Knop, Jaroslav Šolc, Lucie Vagenknechtová, Lenka Maierová, Petr Vydra a další.

Úterý 30. října
* COLUMBO – VRAŽDA NA RECEPT.
Do vzpomínek na oblíbený TV seriál nás zavede poručík Columbo v podání Josefa Laufera nebo Dalibora Gondíka a jejich pražští komediální herečtí kolegové. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 220, na místě 240 Kč.

Pátek 2. listopadu
n201210042206_vakci_279_012_akcerijen* RADIM HLADÍK A BLUE EFFECT.
Koncert legendární kapely v omlazené sestavě. Kulturní dům Kacanovy, začátek ve 20.00 hodin. Pořádá o. s. Radosti. To funguje jako malá „neziskovka“ a organizuje různé společenské a kulturní dění. „Většina akcí má za cíl kromě přínosu kultury do našeho regionu podpořit různé benefiční projekty či pomáhá potřebným přímo. V minulých letech byla podpora směrována více do zahraničí – hladomor v Somálsku, vdovy v Gruzii, školné tibetského chlapce a další. V letošním roce se sdružení zaměřilo na pomoc lidem v okolí. Přispělo klientům nedalekého Domova Pod skalami v Kurovodicích, a to jak finančně z koncertu Garage, tak přímo zorganizovalo hudební a divadelní festival Bez plotů v areálu. Z festivalu na Pohoř open air sdružení poskytlo finanční dar pro děti “z domu bez oken”. I když koncert Blue Effect není primárně koncipován jako benefiční akce, případné finanční přebytky budou nadále směrovány potřebným,“ uvedla za pořádající sdružení Iveta Holbová Melíšková (ivetka_m@yahoo.com).

Sobota 3. listopadu
* KAŽDÝ NĚCO PRO VLAST.
Divadelní představení na motivy hry V. K. Klicpery sehrají členové Divadla Aloise Jiráska z Úpice. Představení pořádá Divadelní  soubor MÁJ Tatobity. Odehraje se v kulturním domě v Tatobitech, začátek v 19.00 hodin, vstupné 70 Kč.
* CHINASKI. Koncert legendární kapely. Kulturní dům Pěnčín, začátek ve 21.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.