OD SOUČASNOSTI A BUDOUCNOSTI TURNOVA PO POMOC UPRCHLÍKŮM Z UKRAJINY

0

Chcete-li se dozvědět novinky ze současnosti a budoucnosti Turnova, jednou z možností je přijít na pravidelné setkání se starostou, nebo se podívat na on-line vysílání na FB města. Naposledy se takové setkání konalo v pondělí 28. března v jídelně ZŠ Žižkova a bylo primárně určeno obyvatelům čtvrti u bývalých kasáren. Nakonec z toho bylo dvouhodinové povídání o celém městě. A nejen o něm.

Úvodem starosta Tomáš Hocke přiblížil letošní největší investiční akce, především rekonstrukci Markovy ulice, která až do půlky prázdnin přináší do města dopravní komplikace. „Opravu jsme připravovali čtyři roky, nakonec ji hradíme bez dotace pouze společně s VHS. Výsledkem bude širší moderní komunikace s novým veřejným osvětlením a novým přechodem pro chodce u Střelnice,“ přiblížil Hocke. Druhou letošní největší stavební akcí je nejdříve demolice staré a poté výstavba nové pasáže pod radnicí, kde by měla vzniknout ulička s krámky řemeslníků. „Do budoucna to bude místo v samém středu města, za které se nebudeme muset stydět,“ poznamenal k tomu starosta. Z těch drobnějších investičních akcí je to letos nová komunikace na Durychově, oprava části střechy gymnázia, úprava školní zahrady MŠ Zborovská a mělo by dojít i na zásadní rekonstrukci táborové základny v Krčkovicích. T. Hocke také připomněl letošní rok jako rok oslav 750. výročí města, kdy se koná množství různých akcí.

V následné diskuzi obyvatelé vilové čtvrti u bývalých kasáren kritizovali stav některých komunikací a problémy s ucpanými kanály při velkých deštích, kdy se voda valí ulicemi od Zelené cesty dolů do Žižkovy ulice. Hovořilo se také o potřebné opravě penzionů pro důchodce v sousedství parku. Domy byly postaveny na začátku 90. let a dnes nejsou v uspokojivém stavu. Potřebují zásadní rekonstrukci prakticky všeho – od fasád a zateplení, po výměnu oken, opravu balkonů a výtahů. Tady je podle starosty velký problém kromě peněz na rekonstrukci sehnat projekční firmu. Město se o to zatím bezvýsledně snažilo opakovaně.
Nejvíce času zabralo téma, které se touto čtvrtí města prolíná dlouhé roky a řešení je poměrně složité. Jedná se o okolí ZŠ Žižkova. Obyvatelé sousedních bytových domů si stěžují, že ráno řidiči dovážející do školy své děti často nerespektují, že tady vůbec někdo žije. Jsou tu problémy s parkováním, k tomu všemu se přidala výstavba bytového domu na místě zbouraného Bia Ráj. Lidé si stěžují na hluk i ve večerních hodinách, pomyslnou třešničkou na dortu jsou podle nich kamiony se stavebním materiálem či auta s betonem, která sem najedou ve všední den mezi půl osmou a osmou, kdy je tady i tak každodenní dopravní zácpa. Někteří se také domnívají, že bytový dům má být ve skutečnosti větší, než je naprojektováno. Tady starosta slíbil dojednat s investorem rychlou nápravu, a jak poznamenal, stejné problémy jsou se stavbou bytového domu v Tázlerově ulici, kde se také auta se stavebním materiálem proplétají už tak úzkou ulicí.

Ale zpět k bytovým domům v Žižkově ulici. Hovořilo se o dalších možnostech parkování vozidel, protože to je největší bolest této čtvrti. V úvahu přichází vnitroblok bytových domů. Starosta se spíš přiklonil ke zpracování celkové revitalizace této oblasti, stejně jako se to dělá v případě revitalizace turnovských sídlišť.

Účastníky setkání zajímalo i přesné trasování komunikace S5 z Ohrazenic až pod 800metrový tunel pod Pelešany, řeč se stočila na očekávané stavby nových supermarketů, protože ty stávající již nedostačují. Podle starosty je nejblíže k realizaci Kaufland vedle Dioptry na místě zbouraného objektu firmy Neumatic. Stavba začne už teď v květnu, dokončeno má být na jaře příštího roku. Druhé nákupní centrum vznikne ve starých Šroubárnách, Lidl už má pozemky vykoupeny a proběhla tady část demoličních prací. Nová Billa má stát za čerpací stanicí Kontaktu v Průmyslové ulici. Tady se čeká na stavbu nájezdu a sjezdu do Fučíkovy ulice. T. Hocke také upozornil na záměr výstavby asi 140 nových bytů, které vzniknou v areálu Dioptry. Bude tady stát i nové sídlo vědeckého pracoviště TOPTEC. To by tady mělo fungovat již v roce 2025.

Poslední část setkání byla ve znamení turistického ruchu. Město se intenzivně podílí na přípravě stavby další části cyklostezky Greenway Jizera z Turnova do Svijan, proběhla úprava parku u letního kina – nové rybníčky už byly dokončeny, město má nové informační centrum, které sice ještě stále není úplně dokončeno, ale již funguje, v plánu je zřízení koupacího biotopu v Dolánkách. Co se povedlo, je prostor tzv. náplavky u mostu přes Jizeru v Palackého ulici. Nově je to jedno z nejvyhledávanějších míst kolem řeky. Letos by zde mělo být k dispozici ještě nové molo na řece a snad dojde i na převlékárnu z participativního rozpočtu. Do budoucna by celý prostor na loukách za autobusovým nádražím měl být vyhledávaným odpočinkovým místem. Velké plány tady má Turnovský pivovar, podél hlavního koryta řeky má vzniknout ještě jedna komunikace, aby se odlehčilo té u náhonu. Velkou budoucnost má před sebou podle starosty také prostor Koňského trhu. Město tady vykoupilo areál pily, zatím se nedaří dohoda s majitelem sousedních pozemků za bývalou masnou. Nějakých 70 milionů korun je podle starosty prostě moc.

Na samý závěr dvouhodinového setkání si starosta nechal jednu velkou prosbu ke všem obyvatelům města. Požádal je o shovívavost a o pomoc utečencům před válkou na Ukrajině. Nyní převážně žen a dětí je ubytovaných přímo v Turnově zhruba 270, v celém ORP Turnov pak na osm set. Aktuálně se řeší školní docházka ukrajinských dětí a další formy pomoci.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.