Před osmi lety se jednalo o nejmenší školu v Libereckém kraji (ZDE). Hrozil jí zánik. Tehdejší starosta obce Ivan Herbst ale tehdy dělal vše proto, aby školu zachránil. To se nakonec povedlo. Nyní škola ve Všeni opět stojí na křižovatce. Důvodem je snížení příspěvku obce na chod školy, což její ředitel Milan Fric cítil jako další nátlak na svoji osobu, protože vztahy mezi obcí a jím nejsou z jeho pohledu v současné době úplně idylické. Podal proto výpověď a obec vyhlásila konkurz na nového ředitele školy. Po nátlaku rodičů, kteří stojí za školou, do které chodí jejich děti, se ředitel rozhodl výpověď stáhnout. To ale musí přijmout i druhá strana. Za svého ředitele se staví i pedagogové, kteří hrozí podáním výpovědí.
Na podporu ředitele školy a za zachování školy jako takové vznikla petice, kterou podepsalo zhruba 400 lidí a další podpisy průběžně přibývají.
„Vážení zastupitelé a radní obce Všeň, my, níže podepsaní občané, vás žádáme o přijetí odvolání vzdání se funkce Mgr. Milana Frice z postu ředitele Základní a mateřské školy Všeň a jeho ponechání v uvedené pozici.
Jsme znepokojeni kroky vedení obce a z důvodů popsaných níže vyzýváme zastupitele a radní obce Všeň, aby zabránili postupné likvidaci školy,“ píše se mj. v petici.
Vyjmenovány jsou i důvody:
– V roce 2009 ředitel Fric převzal školu se čtyřmi dětmi. V té době byla škola vysoce ztrátová a dotovaná obcí. Panu řediteli se podařilo během osmi let počet žáků navýšit na současných 80 dětí a tato škola se tak stala jednou z největších vesnických škol v regionu. Škola nejenže přestala být ztrátová, ale stala se i
významným zdrojem příjmů do obecního rozpočtu.
– Koncepce školy je důvodem přílivu dětí ze širokého okolí a v posledních letech k ní nachází cestu čím dál více místních. V letošním roce navštěvuje první třídu sedm dětí přímo ze Všeně, což je 70 % všeňských dětí, prvňáků. Pro příští školní rok je zde též příslib většiny rodičů z místní mateřské školy, že své dítě umístí ve zdejší škole. Výuka v MŠ a ZŠ probíhá ve stejném pojetí a vzájemně na sebe navazuje, což bylo též oceněno Českou školní inspekcí.
– Škola je základním pilířem budoucnosti každé moderní obce. Je symbolem života a zpestřením kulturního dění v obci.
Pokud k dohodě mezi zřizovatelem a ředitelem školy nedojde, nastane tato situace:
– Naprostá většina dětí nenastoupí do dalšího ročníku ve školním roce 2018/19. Pokud ve škole zůstanou jen místní děti (aktuálně 13 žáků), stabilita školy bude ohrožena a obec bude muset školu výrazně dotovat ze svého rozpočtu.
– Hrozí odchod pedagogů ze ZŠ.
– Může dojít k rozpadu a zavření školy.
„Vzhledem k výše uvedenému je zřejmé, že se jedná o vážnou situaci, která si žádá zodpovědný přístup a urychlené řešení. Proto vás žádáme, abyste své rozhodnutí pečlivě zvážili a rozhodli se ve prospěch své obce i školy,“ dodávají podepsaní občané v petici.
Více informací najdete na: https://e-petice.cz/zsvsen.