OD ROKU 2014 BYLO V TURNOVSKÉ NEMOCNICI INVESTOVÁNO PŘES 130 MILIONŮ KORUN

0

Prim. MUDr. Jaromír Hons, Ph.D. je přednostou Centra psychiatrie KNL, a. s., a lékařským ředitelem krajské nemocnice. Ze své pozice zodpovídá také za lékařskou péči v Turnově.

* Jak na tom turnovská nemocnice je?
Turnovská nemocnice je v dobré kondici. Poskytujeme zde kvalitní péči, i když aktuálně probíhající personální krize v českém zdravotnictví se ani nám nevyhnula. Velkou pomocí je personální propojení s libereckou nemocnicí. Například integrace radiodiagnostického oddělení turnovské nemocnice do Centra zobrazovacích metod KNL v loňském roce umožnila personální stabilizaci a zajištění tohoto důležitého provozu. Malé nemocnice často bojují se svou nepříznivou pozicí při získávání investičních a provozních prostředků – to se ovšem turnovské nemocnice netýká. Díky tomu, že je turnovská nemocnice součástí KNL, a. s., získáváme dotační prostředky, které by pro ni byly jinak nedostupné.


* Co všechno se v Turnově povedlo?

S výpomocí lékařů z liberecké nemocnice se nám daří personálně stabilizovat interní oddělení. Neomezuje se péče, neuzavíráme stanice, jako je tomu v podobných nemocnicích. Pevně věřím, že přijde doba, kdy budeme spektrum péče na interním oddělení rozšiřovat. Oddělení ortopedie a chirurgie nabízejí nadstandardní služby, v loňském roce jsme zřídili Centrum bariatrické a metabolické chirurgie, které je stejně tak jako Centrum pro léčbu nespecifických střevních zánětů vlajkovou lodí turnovské nemocnice. Od roku 2014 bylo v turnovské nemocnici investováno přes 130 mil. Kč do přístrojové zdravotnické techniky, informačních technologií či stavebních úprav, nakoupili jsme sanitní vozy.

* Plánujete také nějaké další investice?
Investovat musíme. Ale s rozumem, aby to odpovídalo dlouhodobé koncepci péče, kterou chceme v turnovské nemocnici poskytovat. Primáři všech oddělení se aktivně podíleli na přípravě tzv. generelu nemocnice, ze kterého vychází jako nezbytné zřízení interního a chirurgického urgentního příjmu jako jediného kontaktního místa nemocnice pro akutní pacienty. Další investicí bude rekonstrukce a modernizace prostor anesteziologicko-resuscitačního oddělení.

* Čekají turnovskou nemocnici nějaké další změny?
Aktuálně probíhají v jednotlivých oborech akreditace pracovišť pro vlastní specializovaný výcvik. Pro zajištění personální stability je důležité, aby všechna pracoviště turnovské nemocnice tuto akreditaci získala i v případě, že bude nutné některá oddělení integrovat do specializovaných center KNL. Toto organizační, ale hlavně personální propojení a sjednocení systému vzdělávání bude velkým přínosem pro personál i pro pacienty.

* Pomáhá vaše odbornost psychiatra – primáře v práci lékařského ředitele? Jak relaxujete a odpočíváte?
Jako psychiatr se zabývám diagnostikou a léčbou nemocných s duševními poruchami. A naštěstí, na rozdíl od pozice lékařského ředitele KNL, to je úplně jiná práce.
Pracuji hodně, a tak se snažím intenzivně relaxovat. Trávím čas s rodinou, rekreačně sportuji a už 11 let jsem také bubeníkem v rockové kapele. Máme zkušebnu v takovém malém drážním baráčku na nádraží v Liberci, takže nikoho nerušíme. A navíc, místní industriální atmosféra je i velmi inspirující. Před nedávnem jsme obměnili složení kapely, doděláváme vlastní cédéčko a začali jsme znovu koncertovat.

* Tak to jste asi jediný primář, lékařský ředitel a bubeník s vlastní kapelou na světě?
(Smích…) To asi ne, mezi lékaři nás je jistě více. Intenzivně pracujeme, tak musíme intenzivně odpočívat.

* Děkujeme za rozhovor.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.