OČNÍ ORDINACI ROKU NAJDETE NA FRÝDŠTEJNĚ

0

Oční ordinace MUDr. Igora Víchy na Frýdštejně se stala absolutním vítězem ankety „Ordinace roku České republiky“ ve všech kategoriích. V rámci tohoto ocenění obdržel dr. Vícha od sponzora soutěže příspěvek na modernizaci vybavení ordinace.

Zeptali jsme se tedy, jaká vylepšení můžeme v jeho ordinaci očekávat?
Největším problémem současného očního lékařství je diagnostika nejzákeřnějšího očního onemocnění – tzv. zeleného zákalu neboli glaukomu. Tato oční nemoc totiž nemá vůbec žádné příznaky, nijak se neprojevuje a postižená osoba o ní zpravidla neví. Po uplynutí různě dlouhé doby dojde k oslepnutí, což teprve přiměje nemocného navštívit očního lékaře. Ten však již ztracený zrak nijak vrátit nemůže. K oslepnutí dojde v důsledku odumření nervů, které propojují oči s mozkem.

* Je toto onemocnění časté?
Zelený zákal je momentálně nejčastější příčinou slepoty v ČR a může postihnout kohokoliv a v jakémkoliv věku. V roce 2014 bylo v naší zemi touto nemocí postiženo 266 tisíc osob a v roce 2015 již 351 tisíc (!), což je značný nárůst. Údaje z roku 2016 bohužel ještě nejsou k dispozici, nicméně oční lékaři odhadují, že minimálně ještě jednou tolik lidí touto nemocí trpí také a jenom se na to zatím nepřišlo. Těm hrozí, že mohou kdykoliv oslepnout, ačkoliv nyní nepociťují vůbec žádné potíže. Přitom oční lékaři umí onemocnění zeleným zákalem zjistit během několika minut. Pokud onemocnění objevíme včas, dokážeme jej snadno léčit a k oslepnutí postiženého oka nedojde.

* Co může běžný člověk udělat pro to, aby kvůli zelenému zákalu neztratil zrak?
Doporučuji každému nejprve pravdivě odpovědět na následujících 16 otázek ANO nebo NE:
1) Je vám více jak 40 let?
2) Užíváte léky na vysoký krevní tlak?
3) Máte nízký krevní tlak?
4) Jste krátkozraký (tj. nosíte brýle do dálky s mínusovými dioptriemi)?
5) Jste dalekozraký (tj. nosíte brýle do dálky s plusovými dioptriemi)?
6) Má někdo z rodičů, prarodičů nebo sourozenců zelený zákal?
7) Je vám často zima na nohy?
8) Míváte bolesti hlavy?
9) Máte v životě častý stres?
10) Zjistili vám někdy zvýšenou hladinu krevního cukru?
11) Máte cukrovku (je jedno zda na dietě, na tabletkách nebo na inzulinu)?
12) Máte nějaké onemocnění srdce nebo cév?
13) Užíváte léky, kterým se říká kortikoidy?
14) Měli jste kdykoliv v minulosti nějaké poranění oka?
15) Patříte k černošskému etniku?
16) Nebyl(a) jsem na vyšetření u očního lékaře déle jak dva roky.
Pokud jste odpověděl alespoň jednou ANO, pak je u vás zvýšené riziko, že můžete onemocnět zeleným zákalem a doporučujeme vyšetření u očního lékaře. Čím vícekrát jste odpověděli ANO, tím je riziko vyšší. Pokud jste odpověděli ANO pětkrát nebo více, pak je u vás extrémně vysoké riziko onemocnění zeleným zákalem.

* A co mám tedy udělat, pokud mi test doporučil vyšetření u očního lékaře?
Poněvadž je v důsledku zhoršujícího se stavu českého zdravotnictví stále těžší sehnat očního lékaře a čekací doba na oční vyšetření dosahuje leckde i 12 měsíců, využili jsme vítězství v anketě Ordinace roku právě k vylepšení velmi rychlé diagnostiky zeleného zákalu. Do konce roku 2017 nabízíme komukoliv krátké bezplatné vyšetření na odhalení zeleného zákalu. V případě, že výsledky tohoto krátkého vyšetření dopadnou nejednoznačně, tak jsme schopni provést i mnohem podrobnější vyšetření – zde je však třeba počítat s objednací dobou asi šest měsíců.

* Je třeba se na toto krátké vyšetření na zelený zákal předem objednat?
Ano, je třeba se objednat a při objednávce je vždy nutno zdůraznit, že potřebuji pouze „krátký test na zelený zákal“. Objednávat na toto vyšetření se dá přes naše webové stránky www.ocni-frydstejn.cz, e-mailem na adrese: ocni-frydstejn@seznam.cz, nebo telefonicky na čísle 720 672 919. Objednávky přijímáme denně mimo úterý od 9.00 a 13.00 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.