TURNOVSKÁ JUTA SLAVÍ 140 LET

0

Na čtyřicet především bývalých zaměstnanců turnovské Juty se nedávno sešlo na společném setkání ke 140. výročí založení závodu. „Pozvali jsme hlavně bývalé zaměstnance, pro ty současné se uskuteční slavnostní setkání v listopadu. Někteří z pracovníků ještě pamatovali, když jsme slavili 125. výročí, poměrně velká akce se konala i při stém výročí,“ přiblížil Bohumil Matoušek, dlouholetý pracovník turnovské „provazárny“.

Historie firmy sahá do Rakouska-Uherska. Továrna na výrobu motouzů se začala na břehu řeky stavět v roce 1872 – akciová společnost se jmenovala „C. K. první česká strojní továrna na motouz a provaznické výrobky
– dr. Fotr, Boháček a spol.“
V roce 1907 firmu koupil dr. Horák, který ji postupně nejen modernizoval, ale v nynější Bezručově ulici, kde je dnes restaurace Plaudit, zakoupil i obytný dům pro mistry a úředníky. Největší předválečný rozmach firma zaznamenala v letech 1933 až 1937, kdy své výrobky exportovala doslova do celého světa.

n201210300857_zap_324_2012_jutaDr. Horák továrnu řídil do roku 1948, kdy byla znárodněna. V roce 1953 byla začleněna pod firmu Juta Dvůr Králové. Na přelomu 50. a 60. let stál podnik před likvidací, ale díky přechodu od ryze provaznické výroby ke zpracování syntetických materiálů závod naopak na konci 60. let zaznamenal poměrně slušný rozmach. Tradiční výroba lan a provaznického zboží zde byla ukončena v roce 1979, výroba se plně orientovala na netkané textilie. Na konci 80. let měl podnik 140 zaměstnanců. Dodnes patří mezi závody akciové společnosti Juta Dvůr Králové. Od 90. let byla výroba orientována  především na geotextilie – výrobky pro stavebnictví a dopravní a ekologické stavitelství. Závod se stal dodavatelem všech význačných stavebních společností a zařadil se mezi hlavní výrobce geotextilií v České republice. V roce 2007 přišla zatím poslední výrobní změna – částečný návrat k přírodním materiálům a výrobě tepelně zvukových izolací a výrobků pro automobilový průmysl.

n201210300857_zap_325_2012_juta„Je to zatím poslední velká změna a já doufám, že tradiční turnovská továrna má před sebou ještě nejméně tak dlouhou budoucnost jako historii,“ poznamenal Bohumil Matoušek. Nynější turnovský závod má 42 zaměstnanců, jeho tržby vloni dosáhly 130 mil. Kč. Celá akciová společnost Juta se sídlem ve Dvoře Králové má v současné době 13 závodů a zaměstnává asi dvě tisícovky lidí. Roční obrat dosahuje více než 5 mld. Kč, firma do zahraničí vyváží přibližně 80 % své celkové produkce.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.