Poměrně hodně prostoru věnovali turnovští zastupitelé na svém červnovém zasedání návrhu vyhlášky o konzumaci alkoholu na některých veřejných prostranstvích města. Je zde zřejmá snaha vytlačit tzv. problémové osoby z míst, jako jsou náměstí Českého ráje, prostor před samoobsluhou U Hodin v Nádražní ulici či z parčíku u Billy, kde se často dopouštějí veřejného pohoršení, resp. se lidé jen bojí procházet okolo nich. Na druhé straně někteří zastupitelé (mj. Ivan Kunetka) zastávali demokratické principy a byli proti jakémukoli omezování svobody.
„Lidé se mě na setkáních opakovaně ptají, proč proti lidem, kteří okupují některá místa ve městě a popíjejí zde alkohol, nezasáhneme. To bohužel nelze. Aby měla městská či státní policie možnost zasáhnout, musí ve městě platit příslušná vyhláška,“ zdůvodnil tento postup starosta Tomáš Hocke. Jedná se podle něho o několik míst ve městě, kde je každodenní situace už neúnosná. Podobnou vyhlášku mají schválenou v Liberci, Jablonci nad Nisou, Semilech i jinde. Vyhláška se nevztahuje například na kulturní akce pořádané na náměstí, ani na předzahrádky a zahrádky restaurací, kaváren a cukráren.
Pro schválení vyhlášky se vyslovilo 18 zastupitelů, čtyři byli proti. Jak na veřejném zasedání zaznělo, vyhláška bude platit „na zkoušku“, uvidí se, jestli pomůže tuto problematiku řešit alespoň na exponovaných a v létě turisty navštěvovaných místech. Platit by měla zhruba od poloviny července.
Přehled míst v Turnově, kde je novou vyhláškou omezena konzumace alkoholu na veřejnosti:
* všechna veřejně přístupná dětská hřiště,
* park u letního kina,
* park u Billy u nádraží,
* terminál hromadné dopravy,
* náměstí Českého ráje,
* Mikulášská ulice,
* veřejná prostranství v okruhu 50 metrů od večerky v Palackého a Nádražní ulici,
* veřejná prostranství v okruhu 100 metrů od budov základních a mateřských škol a veřejnosti přístupných sportovišť,
* veřejná prostranství v okruhu 50 metrů od označníků autobusových zastávek.
1 komentář
Oněm občanům, kteří se staví proti vyhlášce, připomínám citát, jehož autorem je John Stuart Mill, britský filozof a politický ekonom 1806 – 1873: „SVOBODA JEDNOHO KONČÍ TAM, KDE ZAČÍNÁ SVOBODA DRUHÉHO.“ Tak zvanou „absolutní svobodu“ si může „užívat“ leda tak osamělý trosečník, protože je „osvobozen“ od ostatních lidí … Ve skutečnosti – coby jedinec – je vysoce nesvobodný vzhledem k možnostem přežití … Člověk je tvor společenský a chce-li využívat výhod, které členství ve společnosti přináší, pak musí dodržovat určitá pravidla soužití.
Mgr. Miroslav Beran