NECHCEME TRANZITNÍ DOPRAVU V CENTRU MĚSTA, ŘEKLI RADNÍ

0

„Jedná se hlavně o apel na orgány kraje a státu. Kamiony, které den co den projíždějí samým centrem města, ničí životní prostředí, do Sobotecké a Hluboké ulice, na náměstí a do ulice 5. května přinášejí hluk a smog. Musíme se nějak bránit a odpovědné orgány nutit k větší aktivitě,“ přibližuje krok rady města starosta Tomáš Hocke.

Radní žádají, aby byly urychleny práce na obchvatu Turnova (S5). Na jejich návrh bylo zahájeno řízení na omezení vjezdu některých vozidel do centra města již nyní. Zákon ale říká, že musí existovat jiná vhodná trasa ve směru na Lomnici a Semily, resp. na skládku do Košťálova. Možnosti jsou de facto tři. První je do Lomnice a Semil přes Jičín, druhá přes Železný Brod, třetí přes Rovensko pod Troskami. „Je nám jasné, že to povolující orgány shodí, že námi požadované omezení tranzitní dopravy centrem Turnova o celkové hmotnosti nad 12 tun jen těžko povolí. Alternativní trasy samozřejmě zatíží komunikace v okolních obcích, toho jsme si vědomi. My jsme ale jako radní a zastupitelé povinni hájit zájmy obyvatel našeho města, což činíme. Třeba naše zoufalá snaha bude mít odezvu a rychleji se začne s přípravami stavby jižního obchvatu města, který má řešit i tranzit na Semily,“ doplnil starosta Tomáš Hocke.

A jak předvídal, dopravní odbor města, jako příslušný správní úřad, s navrženou úpravou provozu na silnicích II. a III. třídy a na místních komunikacích ve svém správním obvodu nesouhlasí. V zamítavém stanovisku ze začátku srpna odbor uvádí, že podle sčítání dopravy v roce 2016 bylo v ulici 5. května u křižovatky s Husovou ulicí nasčítáno 14 327 všech vozidel za 24 hodin. Z toho bylo těžkých nákladních vozidel 1 309, tedy zhruba 9 %. Nejedná se tedy o žádný dramatický podíl těchto vozidel ve stávajícím dopravním proudu. V těžké nákladní dopravě dominují vozidla dopravující kámen z lomu v Košťálově a přeprava odpadů z Liberecka na skládku do Košťálova.

„Odvolávat se proti tomuto rozhodnutí do správního řízení nechci. Šlo o to upozornit na špatnou situaci s tranzitní dopravou na území města. Ještě to probereme na radě města, je to jeden z úkolů pro nové zastupitelstvo, zásadně posunout dopravní řešení ve městě,“ uzavřel starosta.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.