V loňském roce město Turnov koupilo malou vodní elektrárnu ve Shořalém mlýně za 50 milionů Kč. Ta je od roku 2020 mimo provoz, podle místostarosty Jana Lochmana se chystá její poměrně nákladná rekonstrukce. Když půjde vše zdárně, tak by elektrárna mohla zahájit zkušební provoz na konci příštího roku. Záměr je, že by dodávala přímým napojením energii do nedaleké Maškovy zahrady, která má ve městě největší spotřebu na udržení provozu zimního stadionu, resp. venkovního koupaliště. Investice do nákupu a rekonstrukce malé vodní elektrárny by se tak mohla poměrně rychle vrátit.
Rekonstrukce elektrárny podle místostarosty Lochmana vyjde, včetně nutných stavebních úprav, zhruba na 53 milionů Kč, z toho zhruba 22 milionů Kč by mohla činit dotace z programu ministerstva průmyslu a obchodu.
Radnice nechala posoudit různé varianty řešení – od rekonstrukce původních turbín po turbíny nové, nebo třeba přesun technologie jinam. Zastupitelé města nakonec rozhodli elektrárnu ponechat v původní budově, pouze vyměnit technologii. Instalovány zde budou dvě nové Kaplanovy turbíny o výkonu 90 kW, resp. 320 kW s plynulou regulací výkonu. S maximálním výkonem 410 kW by tak měla elektrárna provoz Maškovky nejen utáhnout, ale by i nějaká energie mohla zbýt na další městské organizace. Společně s fotovoltaickými panely na městských objektech – první jsou již v provozu na střeše Střelnice a Fokusu – by město Turnov a jeho organizace mohly být do velké míry energeticky soběstačné.
Zakázku na dodavatele rekonstrukce malé vodní elektrárny chce město řešit v režimu design & build, což znamená vyprojektuj a postav. Vítězná firma si sama připraví projekt i všechna potřebná povolení a stavbu provede. Na konci roku 2026 by mohl být zahájen zkušební provoz.
Město Turnov vydá ročně na energie 35 mil. Kč (elektřina a plyn), z toho samotná elektřina činí 16 mil. Kč. Elektrárna by měla být podle odhadu schopna ročně vyrobit 2 až 2,5 GWh elektrické energie, Celková roční spotřeba města včetně veřejného osvětlení se podle Jana Lochmana pohybuje kolem 2,5 až 3 GWh ročně.
„Vedle úsporných opatření jsou právě investice do alternativních a obnovitelných zdrojů cestou, jak je možné do budoucna ušetřit. Řeka Jizera nám poskytuje unikátní možnost využít potenciál vodní energie pro naše město, a proto jsme přistoupili k rekonstrukci za využití těch nejmodernějších dostupných technologií. Při očekávané životnosti elektrárny v řádu 80 až 100 let můžeme očekávat i více než desetinásobné zhodnocení naší investice, a zároveň – v kombinaci se solárními zdroji – zajištění vysoké míry energetické soběstačnosti,“ dodává k tématu Jan Lochman, který ve spolupráci s Městskou teplárenskou Turnov otázku malé vodní elektrárny řeší.
(TvA s využitím TZ města Turnova)