MAJÍ BÝT STUDIE NOVÉ KNIHOVNY ROZŠÍŘENY I O VARIANTU STŘELNICE?

1

Úvodem zářijového veřejného zasedání turnovských zastupitelů chtěl zastupitel Zbyněk Miklík (Piráti) vložit na program jednání ještě jeden bod, a sice prověření přístavby knihovny v objektu Střelnice. Pro návrh zařadit tento bod do programu ale hlasovalo pouze 12 zastupitelů a nebylo o něm tedy možné ani diskutovat.

„Vím, že je uvažování zastupitelů na téma knihovny již desetileté a nechci tímto znevažovat úvahy předchozích zastupitelů, přesto cítím, že jsme nyní na rozcestí, a někdo si může myslet, že už jsme za ním a mávnout nad tím rukou, ale nejsme. Zkuste se prosím zamyslet nad původním záměrem knihovny u letního kina. Jaký byl ten záměr před deseti lety? Současné fungování Žluté ponorky, kavárny, kluboven. Kavárna ale už v sousedství stojí, ZŠ Skálova klubovnu má, Žlutá ponorka v budově knihovny nebude, v rámci Nové radnice máme v podkroví nový sál pro 40 lidí. Víte, jak často je využíván…? Naopak se tato vysněná synergie nabízí jinde. V rámci fungování Střelnice, KCT, využití sálu, kavárny, kluboven, zázemí, které je již zbudováno. Navíc, jak zmiňuje autor projektu Střelnice arch. Radek Šíma, přístavba Střelnice by architektonicky uzavřela náměstí a považuje tento nápad za bezvadný,“ píše ve svém návrhu zastupitel Miklík. Argumentuje také obtížností parkování ve Skálově ulici, údržbou dalšího objektu a úsporou provozních nákladů.
„Není to nic proti výstavbě nové knihovny, kterou podporuji, jen bych byl rád, abychom při rozhodování o nejlepší variantě měli na stole všechny možnosti,“ uzavřel Miklík.

Radnice zadala tvorbu studie nové knihovny Antonína Marka čtyřem architektonickým kancelářím. Měla by stát na ploše mezi letním kinem a Domem Na Sboře ve Skálově ulici. Odevzdání studií je stanoveno na 30. října s tím, že stejný den proběhne veřejná prezentace návrhů v pobočce knihovny na nádraží, a to od 17.00 hodin. Zastupitel Miklík by byl podle svých slov rád, kdyby mohla být následně veřejnosti představena i studie arch. Šímy.

Sdílet

Autor článku

1 komentář

  1. S autorem příspěvku souhlasím v jedné věci – náměstí B. J. Horáčka je torzem. I podle hezké redakční fotografie je znát ten jeho zoufalý stav. Věřím, že zastupitelstvo města by jej mohlo vylepšit, kdyby se daly odstranit ty příšerné garáže, které asi potřebným úpravám brání.
    Ale chtěl bych autora i čtenáře upozornit na jednu okolnost, která by asi zkomplikovala uváděnou „vysněnou synergii“ KCT a MKAM: Dvě příspěvkovky v jednom objektu je asi totéž jako dva kohouti na jednom smetišti. Dovedete si představit, že by KCT fakturovalo knihovně nájem za občasné použití kluboven či sálů KCT, či dokonce část nákladů na kavárnu podle počtu návštěvníků? A účtovat náklady KCT uživatelům musí – o tom jsem se přesvědčil i když šlo o akci, která byla pořádána pro Město Turnov. Nebylo to vůbec jednoduché!
    Jediným schůdným řešením by pak asi bylo sloučení obou subjektů v jeden nesourodý celek. Dovedete si to představit?
    Znovu a znovu mne přitom napadá to, zda Turnovu nechybí dlouhodobější vize.

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.