JAKÁ BUDE ZIMA NA TURNOVSKU A V POJIZEŘÍ? HODNĚ „BAREVNÁ“

0

Pomalu se blíží začátek zimního období a odpovědět na otázku, jaká bude letošní zima v naší lokalitě, je tudíž aktuální. Cirkulace nejen nad Evropou, ale nad celou severní polokoulí ukazuje, že se můžeme těšit na zimu, která by sice neměla být extrémně mrazivá, ale měla by přinést hodně druhů počasí.

Zpočátku se můžeme těšit i na vydatnější příděl srážek ve formě sněžení, střídavě s dešťovými periodami a teploty se budou pohybovat většinou v rozmezí +5 až -5 ⁰C. Bude často i větrno a zejména v průběhu prosince se mohou objevit také lokální zimní bouřky. Leden by měl přinést klidnější počasí v zimní anticykloně, ale výraznější mrazy s teplotami hluboko pod -10 ⁰C budou spíše krátkodobou výjimkou. Bude převládat inverzní charakter počasí s nízkou oblačností a námrazami nebo mrznoucím mrholením. Druhá polovina ledna a většina února bude přinášet opět živější převážně oceánské proudění a střídavě sněhové nebo dešťové srážky.

Obligátní otázka, jestli budou Vánoce na sněhu či nikoliv, je letos opravdu sázkou do loterie, ale spíše se lze přiklonit k modelu, že sníh bude, ale teploty nebudou příliš mrazivé, a tak sněhová pokrývka bude spíše lehce odtávat. Aby mohla nastat výrazně chladná, mrazivá zima, muselo by v řádu několika následujících týdnů dojít například k silnému výbuchu sopky někde na naší planetě nebo k výraznému odklonu směrování Golfského proudu k jihu, což jsou málo pravděpodobné anomální jevy.

Takže zima bude spíše proměnlivá, bohatší na srážky, tu a tam občasné vichřice nebo sněhové přívaly, což přinese komplikace řidičům i cestářům.
Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov, Brucek.Vlastimil@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.