PORADNA DOMÁCÍHO KUTILA III. – SPECIÁLNÍ NÁTĚRY NA DŘEVO A KOV

0

V posledním díle našeho miniseriálu, který vznikl ve spolupráci s největší specializovanou prodejnou barev v Turnově, se budeme věnovat speciálním nátěrům. Specializovanou prodejnu barev najdete v turnovské Studentské ulici v sídlišti u turnovského nádraží. Prodejní doba: Po-Pá od 8 do 12 a od 13 do 17 hodin, sobota od 8 do 12 hodin. Adresa: Barvy, Studentská ulice 1727, 511 01 Turnov, tel./fax: 481 321 180, 602 364 436, e-mail: info@barvyturnov.cz , www.barvyturnov.cz .

ČÁST TŘETÍ – SPECIÁLNÍ NÁTĚRY NA DŘEVO A KOV
Nejdříve dřevo.
Dřív než začnete vybírat barvu, je třeba povrch dřeva zbavit prachu, nečistot a mastnoty, zbytky smůly odstraňte ředidlem nebo technickým acetonem, odstranit musíte také staré laky a nátěry.

n200710261754_inz_poradna_09_07Miloš Landyš z turnovské prodejny ve Studentské ulici doporučuje na dřevo jako jednu z nejlepších lazuru Dulux Protective Woodsheen. „Vytváří středně silnou vrstvu se saténovým leskem, nátěr je trvanlivý a odpuzuje vodu. Běžné lazury překonává podle testů až o 30 procent,“ říká Landyš. Tato rozpouštědlová alkydová lazura je použitelná v interiéru i exteriéru, obsahuje účinné látky, chránící dřevo proti zamodrání a vytváří extrémně odolný povrch proti vodě a UV záření. Dřevo pod tímto nátěrem ani nepraská, ani nebobtná, ve více vrstvách nátěr vrací dřevu bývalý lesk.

Další specialitou je Dulux Diamond Glaze. Je to vodou ředitelný, extrémně tvrdý lak pro podlahy v interiéru. Tento jednosložkový lak dosahuje tvrdosti dvousložkových, podle testů je desetkrát odolnější proti opotřebení než běžné laky, je odolný proti alkoholu, horké vodě nebo běžným chemikáliím. „Tento lak je vhodný na podlahy, pracovní desky stolů, na výrobky ze dřeva a dřevotřísky,“ radí Miloš Landyš. Nanaší se štětcem nebo válečkem.

n200710261754_inz_poradna_10_07Vyhledávaná je také fládrovací sada pro snadnou imitaci dřeva Dulux Brushwood. Vhodná je pro interiér i exteriér. „Sada se skládá z vodou ředitelné základní barvy a alkydové rozpouštědlové vrchní barvy. Celek je maximálně odolný proti povětrnostním vlivům a UV záření, je vhodný i k renovaci starých nátěrů na dřevu i kovu,“ uvádí Landyš. Postup zvládne i průměrně zručný kutil. Nejdříve je nutné podklad důkladně očistit a lehce přebrousit, potom se nanese základní barva a poté fládrovací lazura, imitaci dřeva vytvoříte speciálním tvořítkem nebo štětcem.

n200710261755_inz_poradna_11_07Na dřevo jsou podle Miloš Landyše vynikající i barvy Xyladecor. Ať už je to Xyladecor Classic – ochranná lazura na dřevo, nebo Xyladecor Oversol, silnovrstvá lazura k finální úpravě dřevěných povrchů. Jako ochranné napouštědlo na dřevěné povrchy je doporučován Xyladecor Xylamon impregnační nátěr.

Ceny zmíněných materiálů v prodejně Barvy, Studentská ulice 1727, Turnov:
– Dulux Protective Woodsheen – cena za balení 1; 2,5 a 5 litrů – od 354 Kč, od 802 Kč, od 1446 Kč
– Dulux Diamond Glaze – cena za balení 1; 2,5 a 5 litrů – 295 Kč, 681 Kč a 1226 Kč
– Dulux Brushwood – sada 0,75 litru základní barva Basecoat a 0,75 litru fládrovací lazury Topcoat – 810 Kč
– Xyladecor Classic – cena za 0,75 litrů, 2,5 a 5 litrů – 217 Kč, resp. 574 a 1005 Kč

Co se týká ředidel pro alkydové laky a emaily na bázi rozpouštědel, v prodejně barev ve Studentské ulici doporučují White Spirit od firmy Dulux. Výhodou je nízký obsah aromátů a tím i nízký zápach.

n200710261755_inz_poradna_12_07A co se týká nátěrů na kov, jednoznačně je doporučována značka HAMMERITE. Kdo tuhle značku jednou zkusil, raději si připlatí. A opravdu to není jen o reklamě v celostátních televizích! O škále výrobků vás asi nejlépe poinformují přímo v prodejně ve Studentské ulici. Velmi oblíbené jsou nátěry Hammerite proti korozi kovů, možná ale nevíte, že totéž můžete dostat ve spreji, že je tu speciální barva na radiátory (odolná proti žloutnutí i proti teplu) nebo speciální ředidlo, které prodlouží životnost používaných nástrojů…Například cena Hammerite – emailu na radiátory je v prodejně barev v turnovské Studentské ulici za balení 0,5 litrů 220 Kč.

Související články (celkem 3)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.