INVESTIČNÍ PRIORITY V TURNOVĚ NA NEJBLIŽŠÍ ROKY? DIVADLO, KNIHOVNA, ZŠ MAŠOV, PARKOVACÍ DŮM ČI NĚCO JINÉHO?

0

Dostavět divadlo? Postavit novou knihovnu? A co rekonstrukce Základní školy v Mašově? A nebylo by nejdůležitější, aby někde v centru města byl postaven parkovací dům? Na tyhle otázky by měli dát pro současné funkční období odpověď zastupitelé města. Priority jsou v současnosti v Turnově dost přetřásaným tématem. Pokusili jsme se tedy se starostou Tomášem Hockem o mírný odstup a na ty nejdůležitější záměry se podívat objektivně. „Já sám za sebe bych jmenované priority nejraději řešil všechny. Se zastupiteli se logicky lišíme v názorech, kolik peněz kam směrovat, abychom nadmíru město nezadlužili. Stále pracujeme s faktem, že investiční potenciál města je v současnosti kolem 50 milionů ročně,“ shrnul starosta.

DOSTAVBA DIVADLA
Hovoří se o ní desetiletí, o její potřebě není sporu. V Turnově máme krásné divadlo, ale velmi nepraktické a malé zázemí. „Tady podle mě máme velké štěstí, že s námi na projektu pracuje jeden z nejlepších českých architektů Josef Pleskot. Nebylo vůbec jednoduché ho ke spolupráci získat. Vnímám, že záměr má v zastupitelstvu podporu, jen se liší názory, jestli vše provést najednou, nebo rekonstrukci sousedního domu, kde je dnes v přízemí ovocný bar, a nástavbu s alternativním sálem neodsunout na další etapu,“ uvádí starosta.
Turnovu chybí klubová scéna, stavět vše najednou je technicky lepší a ekonomicky výhodnější, na druhou stranu je to ale velká finanční zátěž – hovoří se o nákladech kolem 100 milionů korun za celek. Těžké rozhodnutí. Navíc tady možná chybí ucelená představa o využití současných sálů a sálků (SUPŠ, Žlutá ponorka, ZUŠ), které nejsou příliš využívány.

KNIHOVNA
„Novou knihovnu řešit musíme, ta současná nevyhovuje z mnoha pohledů, někdy je ale kolem záměru hodně emocí. Pořád nevím, jestli máme vše pořádně prodiskutováno. Máme stavět samostatnou knihovnu? Má v novém objektu knihovna fungovat společně s jinou organizací? Nebylo by ekonomicky a provozně lepší novou knihovnu řešit v rámci dostavby Střelnice?“ zamýšlí se starosta. Diskuze podle něho neznamená odložení záměru, knihovna je jednou z nejdůležitějších věcí ve městě na řešení, už kvůli naprosto nevyhovujícímu stavu té současné, navíc na nové pobočce na nádraží je vidět, že zájem o tyto služby je stále poměrně velký.

ZÁKLADNÍ ŠKOLA MAŠOV
Na její rekonstrukci existuje platný projekt s hranicí nákladů kolem 50 milionů. Otázkou je, jestli se rozhodnout pro honosné řešení nové velké přístavby, nebo držet formát „venkovské“ školy s učebnami v podkroví. I zde je třeba rozhodnout brzy, technický stav současného objektu školy je na hraně.

PARKOVACÍ DŮM
O jeho potřebě se nyní hovoří hodně často. Kde bude stát? Co nejblíže centru, kam ale zase přivede další dopravu, protože když bude kde zaparkovat, tak více lidí pojede autem? Nebo má parkovací dům stát dále od centra? A jsou k dispozici vůbec vhodné lokality? „Vidím zde tři vhodná místa: u Střelnice, Na Lukách a někde na Koňském trhu. Když se pro výstavbu rozhodneme, čekají nás složitá jednání s majiteli pozemků. Ne každý bude nadšený, když vedle jeho nemovitosti vyroste parkovací dům,“ říká T. Hocke. Odpověď by možná mohla více naznačit kvalitní analýza vnitřní dopravy města, která by integrovala parkování, pěší, cyklisty, veřejnou dopravu, potřeby škol a institucí.

„Dost možná budou tyto čtyři roky funkčního období zastupitelstva více o diskuzi nad projekty, než o samotných investicích. Současný stavební boom, kdy je velmi těžké sehnat stavební firmy na konkrétní zakázky, tomu hodně nahrává,“ uzavřel starosta.

O prioritách města do roku 2023 mají zastupitelé jednat na svém veřejném zasedání 28. února.

Vaše investiční priority v Turnově na nejbližší roky? (zatrhnout můžete dvě možnosti):

  • Rekonstrukce ZŠ Mašov (32%, 264 Hlasy)
  • Stavět, ale nezadlužit příliš město (24%, 204 Hlasy)
  • Parkovací dům (16%, 137 Hlasy)
  • Dostavba divadla (9%, 78 Hlasy)
  • Nová knihovna (7%, 60 Hlasy)
  • Mám jinou prioritu (6%, 52 Hlasy)
  • Jiná odpověď (2%, 19 Hlasy)
  • Nic nestavět, šetřit (1%, 11 Hlasy)
  • Stavět vše najednou (1%, 9 Hlasy)
  • Téma mě nezajímá (0%, 1 Hlasy)

Počet hlasujících: 516

Nahrávání ... Nahrávání ...
Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.