GRANÁT TURNOV U JEDNOHO Z NEJZAJÍMAVĚJŠÍCH HISTORICKÝCH ARCHEOLOGICKÝCH NÁLEZŮ HISTORIE

0

Granát, družstvo umělecké výroby Turnov, ke své výrobě šperků potřebuje zdroj českých granátů. Vydatné ložisko s českými granáty se nachází v okolí Podsedic v Českém středohoří. „Naše družstvo spravuje v oblasti Podsedicka dobývací prostor o rozloze zhruba 200 hektarů. Prostor s aktivní těžbou má nyní asi 10 hektarů. Výtěžnost českého granátu v tomto prostoru je 13,5 gramu surového kamene z jedné tuny štěrkopísku,“ přibližuje koordinátor těžby Jiří Boudný. Těžba zde bude moci probíhat zhruba do poloviny tohoto století.

A jak je zákonnou povinností před každou stavbou i před zahájením těžby, musí proběhnout archeologický průzkum. Ten jde na vrub firmy. „Z počátku jsme se radovali, protože archeologové v prvních sondách nic nenašli, pak ale zapršelo a začaly se dít věci. Na nalezišti českých granátů u Podsedic byly nalezeny popelnicové hroby a pak i kostrové hroby. Oblast se ze dne na den stala pro archeology jednou z nejzajímavějších za poslední desetiletí,“ přibližuje Boudný. Prvotní průzkum probíhal od jara do konce prázdnin, nyní na vymezené ploše archeologové již dokončují svou práci na své náklady, protože jde skutečně o výjimečnou lokalitu. Na zbylé části již lze těžit.

Unikátní nálezy u Podsedic

Záchranný archeologický výzkum v lokalitě Chrášťany u Podsedic prováděli odborníci z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě. Pro archeology byl největším překvapením nález minimálně jedné eneolitické sídlištní jámy, obsahující keramiku kultury michelsberské (asi 3 900 let před Kr.). V litoměřickém okrese to je první nález tohoto typu. Michelsberská kultura, jejíž kořeny sahají do západní části střední Evropy, je u nás doložena sídlištními jámami, ohrazeními a ojedinělými kostrovými pohřby. Doposud však o této kultuře víme jen velmi málo. Proto je i nález jediné sídlištní jámy této kultury velice významný pro poznání tohoto období. Objeveno bylo také několik pozůstatků žárových hrobů prozatím nejistého stáří.

Kromě Podsedicka plánuje družstvo Granát ještě jeden dobývací prostor, který se bude nacházet u Dolní Olešnice na Trutnovsku.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.