TURNOV PŘÁTELSKÝ RODINĚ

0

Už dvacet let je datum 15. května zapsáno v českých i světových kalendářích jako Den rodiny. Pospolitost, podpora, nezištná péče, důvěra, trpělivost a láskyplná výchova jsou hodnoty, na kterých by rodina měla stát. Nicméně ruku na srdce – kdo z nás takovou idylu doma má? Naštěstí jsou v našem okolí organizace, které vám rodinný život mohou zpestřit. Posuďte sami, jak pestrá je nabídka aktivit pro rodiny s dětmi v našem městě v májovém čase rodiny. Vše začíná u maminek, a tak na jejich svátek v neděli 11. května pozvala knihovna A. Marka na Květinovou dílnu, kde si příchozí děti mohly vyrobit dárek pro maminku. Městská knihovna myslí i na starší generaci a hned o tři dny později proběhla akce v pensionu v Žižkově ulici pro seniory a rodiče s dětmi s názvem Strom života – narození děťátka.

Babičky vzpomínaly na aktivní rodičovské období a nynější maminky jim pomohly oživit jejich vzpomínky svoji účastí v dobových kostýmech s dobovým kočárkem.

Jestli máte rádi vyprávění  a pohádky, pak jste si se svými dětmi určitě nenechali ujít v knihovně pohádkový podvečer Z pohádky do pohádky v úterý 20. května.
Kromě městské knihovny připravilo zajímavou akci i Rodinné centrum Bouda, a sice besedu v pondělí 12. května s příhodným názvem „Mami, prosím tě!! Ach, kolikrát jsme tato slova jako dospívající slečny vyslovily. Příjemným zpestřením v programu pak byla neděle 18. května se Žlutou ponorkou a jejich Rodinné odpoledne na hvězdárně na Vrchhůře, zábavný i naučný program pro nás může ponorka určitě zase zopakovat.

A co se dělo v Náruči? Ta přesně na Den rodiny otevřela svou náruč ještě více a zájemci mohli přijít na Den otevřených dveří. Zájmu se těšila především miniškolka a příchozí se snažili dopátrat, jak to děláme, že miniškolková fotogalerie je plná spokojených dětí. V dalších dnech pak nabídla kurz první pomoci pro rodiče nejmenších (pokud jste jej nestihli, budeme ho opakovat ještě na podzim) a besedu o montessori pedagogice.
Osud bohužel není ke všem dětem spravedlivý, ne všechny děti mají to štěstí, že žijí v harmonickém rodinném prostředí a táta s mámou se těší, jak s nimi bude pozorovat hvězdy, číst pohádky, přemýšlet o výběru školky. Některým se zamotá jejich život hned po narození a i na tyto děti v Turnově myslíme.

Ve výčtu akcí přátelských dětem a rodičům si dovolím připomenout ještě jednu akci, která je sice přespolní, ale z Turnova se na ni dostanete parním vláčkem a Turnováky je hojně navštěvovaná. Je to tradiční Pohádkový les v Rovensku pod Troskami. Akce, kterou dělají desítky nadšených dospěláků a dětí, která má minimální finanční rozpočet a mediální kampaň, a těší se stále, již 24 let, obrovskému zájmu. Letos bohužel poprvé zasáhla nepřízeň vyšší moci a celý pohádkový les propršel a klepali jsme se zimou. Dav lidí přesto v lese byl.

Jak to, ptám se? Proč nás to každý rok táhne za „obyčejnou „ pohádkou na Borecké skály, i v dešti, kočárky dřeme přes kořeny, děti si necháme umazat v pekle a vystrašit loupežníky? Když kolem nás je tolik lákavých nabídek zábavných parků, dětských koutků s interaktivními a animačními programy, hudebními produkcemi známých tváří. V čem je to kouzlo? V té nádherné přírodě, v nadšení a nezištnosti účinkujících, kteří týden před „lesem“ nežijí ničím jiným, v jednoduchosti a pravdivosti pohádek?

Mé ohlédnutí za akcemi pro rodiny s dětmi v Turnově bylo pouze letmé a týkalo se jen pár dnů. Přesto si myslím, že turnovská nabídka je velmi dobrá a bohatá. Jako rodič mám často pocit, že nevím, kam jít dříve, kterou akci si vybrat. Pokud vás zajímá, co dalšího se chystá a kam s dětmi vyrazit, pak sledujte např. www stránky naší kampaně Křídla a kořeny naší rodiny (www.naruc.cz).

Kromě akcí je v Turnově i široká nabídka služeb pro rodiny s dětmi, mnoho spolků a organizací pracujících s dětmi, postupně se zlepšují dětská hřiště, netrpíme zvýšeným nedostatkem míst v mateřských školách tak jako v okolních městech apod. Samozřejmě mnohé lze dále zlepšovat, ale i přesto myslím, že Turnov má rodinám co nabídnout a je například škoda, že se doposud nepodařilo umístit se na předních příčkách v celorepublikové soutěži Obec přátelská rodině, kterou každoročně vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Turnov zatím vždy skončil těšně pod „bednou“. Letos v naší kategorii měst (od 10 do 50 tis. obyvatel) vyhrál  Hodonín. Tak snad příště…

Za CPR Náruč Petra Houšková, naruc.turnov@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.