DOSTAVBA DIVADLA: PŘÍPRAVNÉ PRÁCE POKRAČUJÍ

0

V úterý 19. června proběhlo v kině Sféra za účasti veřejnosti další kolo jednání vedoucí k uskutečnění poměrně ambiciózního projektu dostavby turnovského divadla. Městu se do projektu podařilo zapojit nejvýznamnější současné české architekty, rozhodnutím zastupitelů na dostavbě nyní pracuje tým architekta Josefa Pleskota. Ten přítomným představil nejaktuálnější podobu. Zůstává lehce industriální prosklená vstupní část, zapracovány jsou také úpravy sousedního domu čp. 151, v jehož přízemí je nyní ovocný bar. Pohledově byl dům zvětšen, pod sedlovou střechou se našel prostor pro alternativní divadelní scénu, což je velké přání místních divadelníků, protože klubovou scénu současný Turnov nemá.

Záměr je nyní ve fázi územního rozhodnutí, větší výhrady nemají ani památkáři. Tým architekta Pleskota zapracoval připomínky z veřejného jednání zastupitelů, objekt je bezbariérový, zapracovány byly i připomínky divadelníků. Alternativní scéna v podkroví domu čp. 151 má mít kolem stovky míst a je velmi variabilní. Mohou tam probíhat představení moderních divadelních forem. V patře nad dnešním ovocným barem jsou navrženy zkušebny a zázemí vlastního divadla. Na části prosklené přístavby by se měla objevit zeleň, vozovka přilehlé ulice bude v místě přístupu do divadla zvednuta na úroveň chodníků, což by mělo evokovat malou pěší zónu. Přístavbu lze realizovat po částech, jak ale architekt Pleskot zdůraznil, ze stavebního pohledu by bylo nejlepší ji postavit najednou.

Přístavba divadla s úpravou sousedního domu čp. 151

Diskutována byla samozřejmě i cena. Předpokládané náklady na prosklenou vstupní část jsou kvalifikovaně odhadovány na 39 mil. Kč, úpravy domu čp. 151, z kterého de facto zbudou pouze obvodové zdi, přijdou přibližně na 22 milionů. Venkovní úpravy jsou rozpočtovány na 4 miliony, v projektu je i 10milionová rezerva (všechny částky jsou uvedeny bez DPH 21 %).

V diskuzi přítomných byly vyvráceny dohady, že by se pro novou scénu nenašlo uplatnění. Jak zmínil jednatel Kulturního centra Turnov David Pešek, v současnosti se v městském divadle koná průměrně 14 akcí měsíčně. Nová alternativní scéna v podkroví domu čp. 151 by mohla sloužit pro taneční a pohybová divadla, předběžně je tu zájem i ze strany tanečních kroužků ZUŠ, a protože se v Turnově pravidelně konají různé krajské přehlídky, je zde využití i pro mimoturnovské zájemce.

… a s alternativní scénou pod střechou sousedního domu

Starosta Tomáš Hocke doplnil, že v současnosti město KCT na provoz a kulturu všeobecně přispívá částkou zhruba ve výši 7,5 mil. Kč, v případě dostavby divadla a provozu dalších prostor by tato částka musela být navýšena asi o jeden milion korun. Dostavba divadla, o kterou se vzhledem k nedostatečnému sociálnímu i divadelnímu zázemí divadla současného neúspěšně pokoušelo několik generací před námi, je samozřejmě i velkou výzvou.

A jaký bude další postup? Na přelomu roku, resp. na počátku roku 2019 by mohlo dojít k vydání stavebního povolení a bude na novém zastupitelstvu vzešlém z podzimních voleb, jakou prioritu dostavbě divadla dá. Rozhodování o prioritách nebude lehké. Co má přednost? Nová knihovna? Rekonstrukce ZŠ v Mašově? Alzheimer centrum? Nový bytový dům v ulici 5. května? …

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.