BÝTI POLITIKEM ANEB POHLED Z DRUHÉ STRANY

0

Býti dnes voleným zástupcem občanů na radnicích, ve vedení krajů či zastupitelských sborů všech úrovní není žádný med. Dohled veřejnosti samozřejmě k demokracii patří a je správný, na druhou stranu, kdo dlouhodobě zakusil tlaky zejména ze sociálních sítí, kdy v podstatě často ani nevíte, s kým diskutujete, tak vám potvrdí, že to není nic záviděníhodného. A pak jsou tu kauzy typu té Martina Půty, kdy chodíte 11 let po soudech, které vás jednou osvobodí a podruhé odsoudí, byť nepravomocně. I tohle jsou možná důvody, proč se dnes zejména mladí do veřejné práce, resp. politiky moc nehrnou.

* Kde vnímáte onu hranu, kdy je to ještě v pořádku a kdy si říkáte, že už je to za ní? Zeptali jsme se dlouholetého starosty Turnova Tomáše Hockeho, který je také krajským zastupitelem za Starosty pro Liberecký kraj a předsedou finančního výboru kraje.
To je těžká otázka. Každý to máme nastavené trochu jinak. Právě případ Martina Půty ukazuje celý tento problém takříkajíc v plné nahotě. S kolegy jsme mu vyjádřili podporu, nechceme, aby rezignoval, odsouzený byl nepravomocně. Je ale na čase, aby justice konala, aby ten případ dotáhla co nejdříve do konce a došlo k pravomocnému rozsudku. Není možné, aby všechno trvalo tolik let, vždyť je to podstatná část produktivního života. Až bude k dispozici pravomocný rozsudek, tak potom se k tomu musíme postavit čelem. Když jsem před 12 lety vstupoval do komunální politiky a do pozice starosty, nikdy jsem si nemyslel, že jednou budu stát před takovýmto morálním dilematem.

* …veřejnost je na politiky přísná?
Myslím, že ano, a je to správně. A my, politici, musíme být výrazně přísnější na justici, vymahatelnost práva je v dnešní České republice bohužel velmi slabá. Můžeme hovořit i o dalších politicích, třeba o Vlastě Parkanové, někdejší ministryni obrany, léta byla osočována, vzdala se všech funkcí, až ji nakonec po dlouhé době soud zprostil viny. Takhle já si spravedlnost nepředstavuju a očekával bych, že stát potom těmhle lidem bude morální a profesní újmu nějak kompenzovat. To se bohužel neděje. A vezměte si třeba 30letý spor Turnova s dědici rodu Walderode, to prostě nejde.
Ale abych byl správně pochopen, nezávislost soudní moci je jeden z pilířů demokracie, to vůbec nezpochybňuji, jen myslím, že i soudy by měly mít nějaké termíny a celý proces by měl podléhat větší kontrole.

* Vy sám jste někdy čelil nějakému nevybíravému výpadu?
Já žiju v poměrně úzké sociální bublině, která hodnotí lidi podle toho, co dělají. A když se vrátím k Martinu Půtovi, oceňuji ty, kteří něco dělají pro svůj region, město či obec, a to napříč politickým spektrem. A zrovna hejtman takový je, pracuje pro kraj prakticky nepřetržitě, stačí ho sledovat na sociálních sítích či na webu, co všechno během týdne stihne. Ani v této pro něho těžké době se nikam neschoval, trpělivě dává rozhovory do médií, vysvětluje svoji situaci v televizních diskuzních pořadech. Už proto by měla justice konat velmi rychle.

* Vraťme se k původní otázce, jestli jste vy sám někdy něco podobného zažil, že jste si řekl: Tak tohle už ne…
Já si držím od sociálních sítí určitý odstup. Myslím, že zdravý odstup. Využívám všechny možnosti, jak informovat občany o práci radnice, snažím se být aktivní, a co je důležité, pravidelně se s lidmi setkávám postupně ve všech částech města v průběhu roku. Osobní kontakt je pro mě nejdůležitější. Není dnes problém se objednat ke starostovi na konzultaci, rád si na každého udělám čas. A abych stručně odpověděl na vaši otázku: Jsem rád, že jsem dosud nic podobného nezažil.

* A co další téma, o kterém se nyní hodně mluví – umělá inteligence (AI). Může v budoucnu pomoci v řízení města?
Zatím si myslím, že je to mimo, ale je jen otázka času, kdy to budeme muset intenzivně řešit. Zrovna nyní někteří úředníci města podstupují školení, kde se s umělou inteligencí seznamují, abychom nebyli úplně nepřipraveni. AI je obrovská příležitost, ale může to být také velmi zrádná věc. Musíme s ní umět pracovat a současně si ale uvědomovat mantinely, kam ji ještě pustíme a kam ne. Aby se nám z toho procesu neztratil člověk. To by mělo fatální následky! Může to znamenat stejný zázrak, jako byly mobilní telefony, e-maily či internet jako takový. Ale právě po zkušenostech s novými technologiemi myslím, že by lidstvo mělo jednat s větší rozvahou.

* Do konce tohoto funkčního období je rok a půl. Na podzim 2026 budou komunální volby. Co do té doby chcete ještě v Turnově stihnout?
Je toho hodně. Dokončíme stavbu nové knihovny, otevřeme výjezdové centrum záchranářů na Vesecku, doufám, že zahájíme stavbu bytového domu v ulici 5. května, spustíme provoz vodní elektrárny ve Shořalém mlýně, dokončíme další část cyklostezky Greenway Jizera. Před dokončením či dokončena bude přístavba nemocnice. V Dolánkách snad stihneme postavit dlouho slibovaný koupací biotop. A k tomu ještě spoustu dalších drobnějších věcí.
A to nejzásadnější si nechávám na konec: Doufám, že zahájíme největší investiční akci v dějinách města – přesun a výstavbu škol a školských zařízení.

* A vy sám, budete u toho chtít být i nadále?
To je předčasné, ale začínáme se o tom s kolegy v Nezávislém bloku bavit. Je tady spousta projektů, které přesahují jeden mandát zastupitelstva, měla by tu být určitá kontinuita a odbornost. Pokusíme se vytvořit tým, který by měl ambici pokračovat, nutná bude také jistá generační výměna.
A vysvědčení nám poté vystaví voliči…

* Děkujeme za rozhovor.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.