ČEKAJÍ NÁS ZMĚNY V ODPADOVÉM HOSPODÁŘSTVÍ

0

Rádi bychom vás touto cestou informovali, jaké změny chystáme v našem odpadovém hospodářství. Velkou novinkou bude rozšíření svozu tříděných odpadů o svoz tzv. „od domu“. Nově vám bude přímo od domu svážen kromě směsného odpadu také papír, plast a bioodpad. Každý, kdo požádá, dostane nádoby na tyto druhy odpadu do bezplatné zápůjčky a bude moci třídit odpady v pohodlí domova, aniž by musel chodit na sběrná hnízda. Proč? Ptá se jistě řada z vás. Proč tolik nádob navíc? Proč nestačí systém stávajících sběrných hnízd? Vždyť tolik let fungoval…

Vyšší míra třídění odpadu bude v budoucnu nutností pro každého. Každý občan bude muset kvalitně vytřídit odpad, který produkuje, jako je tomu například v sousedním Rakousku, jinak bude platit. Řešením, aby pro vás bylo třídění odpadu co nejsnazší a nejpohodlnější a zároveň svoz logisticky co nejefektivnější, je právě svoz „od domu“ pomocí 240litrových nádob. Tento systém již na řadě míst bezproblémově funguje (Mnichovo Hradiště, Boskovicko, Mikulovsko, Židlochovicko). Bohužel stávající sběrná hnízda nejsou schopná pojmout veškerý vytříditelný odpad, který je nyní součástí směsného odpadu, aniž by bylo nutné výrazně navyšovat počet kontejnerů na hnízdech nebo četnost jejich svozu. Pro umístění nových kontejnerů již není místo a častější svoz není možné zajistit, aniž by se neúměrně navýšila cena.

Od začátku letošního roku platí nový zákon o odpadech. Vzhledem tomuto zákonu se zvyšuje poplatek za ukládání směsného odpadu na skládky tak, aby skládkování přestalo být nejvýhodnějším způsobem nakládání s ním. Náš nový systém svozu má posloužit k tomu, aby se množství směsného odpadu snížilo a množství tříděných odpadů naopak vzrostlo. Město již nyní na své odpadové hospodářství doplácí z rozpočtu nemalou částkou, a pokud se nepodaří snížit množství směsného odpadu, tak tato částka dále poroste. Pak bude zcela jistě nutné navýšit poplatek za odpady. Obce v okolí již ke zdražování přistupují (např. Semily). Pokud se nám podaří snížit naši produkci směsného odpadu, nebude nutné razantně navyšovat místní poplatek.
Papír, plast, sklo i kovy jsou druhy odpadů, z nichž lze vyrobit ještě spoustu nových věcí, a je škoda je bez užitku zahrnout do země. Zde je dobré připomenout, že ani biologicky rozložitelný odpad do černé popelnice nepatří, a zvláště ten pocházející z kuchyně! Tento odpad se dá velmi snadno zkompostovat a získat kvalitní hnojivo – kompost, který obohatí půdu o tak důležitou organickou hmotu a zvýší její kvalitu bez přídavků chemie.

Možná se ptáte, kdo zaplatí nákup takového množství popelnic. Město Turnov získalo na jejich nákup dotaci z Operačního programu Životní prostředí a máme tedy finanční prostředky na popelnice pro každého. Bližší informace o projektu včetně toho, jak nádoby do zápůjčky získat obdržíte prostřednictvím letáku, který vám bude v dohledné době doručen do schránek.
Proto se zapojme všichni do nového systému! Tříděním recyklovatelných odpadů nejenže pomůžete nezvyšovat náklady na svoz odpadů, ale hlavně životnímu prostředí.
Odbor životního prostředí MěÚ Turnov

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.