Letní teplota nad dvaceti stupni Celsia, ostrému slunci bránil „filtr“ z drobného prachu ze Sahary, který se o Velikonocích dostal nad střední Evropu. Na Dlaskově statku v Dolánkách probíhaly v sobotu 30. března tradiční Velikonoce. Tentokrát na oblíbenou akci dorazilo tolik lidí, že pro areál statku to již bylo na hraně možností a pro přilehlé parkovací plochy za hranou.
„Samozřejmě, že nás nesmírně těší, že o akce na Dlaskově státu je čím dál větší zájem, parkovací plochy kolem statku jsou sice poměrně velké, ale ani ty v sobotu neměly šanci stačit. Na omezenou dobu jsme ve spolupráci s městskou policií museli omezit vjezd do Dolánek z hlavní silnice,“ přibližuje etnografka pořádajícího Muzea Českého ráje Vladimíra Jakouběová. Do budoucna bude podle ní třeba počet přijíždějících aut regulovat a pro návštěvníky
využívat i parkoviště Na Lukách s tím, že si prostě udělají delší procházku…
I přes množství příchozích si všichni sváteční program na statku užili, jen prostě museli počítat s tím, že třeba na dětských dílnách, kde si rodiče s dětmi mohli uplést pomlázku, vyrobit velikonočního zajíčka či řehtačku, museli chvíli počkat. (Jen pro zajímavost – těsto na velikonoční pečivo se zadělávalo z 13 kilogramů, vrbové proutky na pomlázky, kterých bylo připraveno velké množství, došly o půl druhé…)
Plno bylo i před pódiem, kde byl připraven pestrý program. Ozdobou bylo hned dvojí vystoupení jabloneckého folklorního souboru Nisanka a Malá Nisanka spojené s vynášením „Smrti“ do Jizery, strhující byl koncert cimbálové muziky Pazúr z Valašska či závěrečných Waldových Matušek.
V rámci akce byla na Dlaskově statku otevřena nová celoroční expozice „Ze dřeva a proutí – podomácké zpracování dřeva a proutí v selské usedlosti“. Ta návštěvníky seznámí s dílem výrobců, pro které bylo dřevo snadno opracovatelným materiálem. K vidění jsou truhlářská dílna, ukázky práce malířky dřevěných hraček či řezbáře, pletení proutěného zboží i práce sekerníků, šindelářů a výrobců hrábí. „Expozice se bude v průběhu roku měnit, abychom přiblížili obřadní rok. Nyní jsou tu Velikonoce, pak přijde svátek sv. Jana a obyčeje svatojánské noci. O prázdninách zde budou probíhat pravidelné řemeslné soboty, spojené vždy s nějakým konkrétním řemeslníkem. Potom budou na statku dožínky, v září posvícení. V říjnu opět na měsíc zavřeme a v listopadu se vrátíme k dušičkám, obyčejům kolem sv. Martina a Ondřeje a potom tu samozřejmě po celý prosinec budou připraveny Vánoce včetně předvánoční společného zpívání, což mělo vloni velký úspěch,“ shrnuje letošní rok na Dlaskově statku Vladimíra Jakouběová.
PRACH ZE SAHARY
Do Česka se začalo od noci na 30. března dostávat od jihozápadu velké množství saharského prachu. Ten zhoršuje ovzduší, zamlžuje oblohu a výrazně ovlivňuje i maximální teploty, uvádí na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav. Lidé by se v této situaci měli vyvarovat náročnějších venkovních fyzických aktivit. Například se jim může hůře dýchat, škrábat je v krku nebo pálit oči. Vizuálně saharský prach není příliš zřetelný, jen při pohledu do dáli se může na nebi objevovat žlutě zabarvený odstín. Připomíná například vzedmutí prachu nad polem při zemědělských pracích. Větší výskyt saharského prachu byl zaznamenám i v okolích zemích. Konkrétně na Dlaskově statku to nevypadalo, že by to někomu vadilo…