SVĚT POHLEDEM Z OKÉNEK RESTAURACÍ

0

V souvislosti s pandemií koronaviru jsme se naučili používat nová slova a spojení, jako lockdown, izolace, karanténa nebo výdejní okénka. Restaurace jsou pro veřejnost uzavřeny, nicméně mohou alespoň zčásti plnit svou funkci – plnit žaludky svých zákazníků, a sice prostřednictvím výdejních okének. Výjimkou vedle tisíců restauračních zařízení v naší zemi není ani srdce Českého ráje. Hrubým odhadem je takových okének na Turnovsku asi třicet. Další alternativou jsou pak rozvozy jídel.

Objednanou stravu zájemcům, kterým se doma nechce vařit, dovezou třeba Plaudit, Rohozecká restaurace nebo Vila Magic, jejichž vozidla jsou díky své pohybové frekvenci v městském provozu prostě nepřehlédnutelná. „Využili jsme služeb jedné ze zavedených restaurací a chutnalo nám. Chápeme, že za nadstandard se platí, takže to bylo jen nárazové, protože jíst takto každý den si v době nižších příjmů nemůžeme bohužel dovolit,“ prohlásil jeden ze spokojených zákazníků. Více než běžně napilno mají také vozy všech turnovských pizzerií. Ta v Sobotecké ulici dokonce vyhlásila pro část listopadu akci, v níž z každého rozvozu věnuje 10 % na přípravu občerstvení pro zdravotníky zdejší nemocnice! Velký zájem je též o kebab, takže rušno bývá jak před okénkem v Palackého, tak i v Nádražní ulici. Jejich výhodou je rovněž fakt, že vám jsou schopni tento i jiný exotický pokrm také dovézt až domů. Na čínské nudle můžete zajít k okénku v Hluboké ulici.

Pro „čínu“ do Hluboké ulice

Na výdejní způsob okénkem najela také vyhlášená Restaurace U Zastávky, která obsluhuje zaměstnance firem v této části města a má široké pole stálých štamgastů. Zájemce o „domácí“ stravu si z jejího menu vybere ze tří i více jídel v přijatelných cenách. Stravu nabízejí samozřejmě také další turnovské restaurace. Hodně pestrou nabídku 12 pokrmů ve velkém cenovém rozpětí má Vila Magic. V ostatních podnicích se dá vybrat ze sedmi až deseti jídel při cenových relacích od 89 do 145 Kč. Stravování cestujících i ostatních v okolí železničního nádraží dál zajišťují jídelny Albion a Na růžku. Nezřídka už v poledne bývají prázdné jehly pojízdných grilů, které pravidelně do Turnova vozí vyhlášená grilovaná kuřata či vepřová kolena. Někteří fajnšmekři nejsou líní zajet si pro jídlo třeba do nové restaurace ve Vlastibořicích, odkud to už není daleko ani do té v Pivovaru Svijany.

Jindy hojně navštěvovaná Restaurace a Jídelna u Belgického dvora přímo na náměstí Českého ráje dala v nouzovém stavu raději přednost rekonstrukci své kuchyně. Z městského centra do Sobotecké ulice přestěhovaný Life Food Restaurant nabízí od 9.00 do 14.00 hodin ze svého okna lidem na chodníku zhruba 15 zdravých jídel v cenách od 70 do 125 Kč, přičemž hitem jsou bramborové placky za pětadvacet korun kus! „Denně vaříme něco přes padesátku obědů, které můžeme naservírovat buď do nádobí přineseného zákazníkem, nebo si za příplatek mohou od nás koupit jednorázový termoobal. Nejvíc frčí řízková klasika, k chuti však přijdou někomu také halušky s uzeným a zelím. Chodí především stálí hosté, ale za podporu moc děkujeme všem,“ říká za tento rodinný restaurant stále usměvavá Kateřina Eichlerová.

Na náhradní řešení – výdej a prodej z okénka – najely také některé menší provozovny, jako Němečkovo papírnictví na Trávnicích, Kniha Českého ráje v Hluboké ulici a další.

Jak se zdá, dokud nezvládneme porazit viry, hlady rozhodně neumřeme. O to víc nám všem potom bude chutnat v otevřených a příjemných restauracích po odeznění této nepříjemné pandemie.

Life Food Restaurant v Sobotecké ulici

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.