Vloni Malá Skála vzdala úctu Čestmíru Šikolovi, letos na konci léta Ladislavu Bobkovi. V prvním případě se jednalo o člena paravýsadku Clay z II. světové války a jednoho z neúspěšnějších radistů z okupované vlasti, ve druhém případě o pilota RAF, jednoho z nejlepších nočních stíhačů na britských ostrovech. Oba válku přežili, k oběma se komunistický režim otočil zády. Plné rehabilitace se dočkali až po roce 1989, plk. Ladislav Bobek již bohužel in memoriam.
Narodil se ve Vranovém, části Malé Skály, v roce 1910. Učil se číšníkem, ale to ho moc nebavilo. Na konci dvacátých let minulého století se dal na létání, ve třicátých letech již patřil ke špičce armádních pilotů. Po okupaci zamířil nejdříve do Polska, létal ve zdejší armádě v prvních týdnech války, poté byl zajat Rudou armádou a internován na ukrajinské Volyni. Souhrou šťastných náhod se dostal ke vznikající Svobodově armádě, byl jedním z těch, kteří dostali rozkaz k přesunu na západ. V říjnu 1940 se po strastiplné cestě ocitl v Anglii. S krátkými přestávkami, kdy učil nové piloty, létal většinou jako noční stíhač v několika perutích RAF. Byl vyznamenán vysokým britským vyznamenáním. Po válce pilotoval vojenské dopravní letouny, v červenci 1949 byl z armády propuštěn a jen vleklé onemocnění ho uchránilo od uvěznění. Po vyléčení pracoval v dělnických profesích, zemřel v Hradci Králové v roce 1981.
Na setkání v Malé Skále letos uprostřed září byla tomuto hrdinovi II. světové války za účasti čestných hostů i rodiny odhalena v parčíku uprostřed obce pamětní deska podobná té, kterou zde má Čestmír Šikola. A nejen to, světlo světa spatřila i kniha Bobkova vnuka Martina Vrány „Mezi mořem a hvězdami“, která vypráví životní příběh nočního stíhače. „Národu, který si neváží svých hrdinů, hrozí, že žádné nebude mít, až je skutečně bude potřebovat,“ stojí v podtitulu knihy.
Podle starosty Malé Skály Michala Rezlera obec plní dlouholetý dluh ke svým rodákům. Poslanec parlamentu Jan Farský, který nad akcí převzal záštitu, připomněl důležitost takovýchto aktivit. „Ti lidé odcházeli z naší země a vůbec nevěděli, jak válka dopadne. Přesto se rozhodli odejít bojovat za svobodu a demokracii a nechat zde své rodiny. Minulý režim demokracii potíral a tyhle hrdiny si vybíral jako své první cíle. Proto je důležité jejich odkaz připomínat, a já doufám, že my nebudeme muset čelit rozhodnutím, které museli oni v minulosti udělat,“ uvedl poslanec Farský.
Pamětní desku plk. Ladislavu Bobkovi vytvořila v dílnách SUPŠ Turnov pod vedením dílenského mistra Antonína Stratílka dnes již studentka Akademie výtvarných umění Dagmar Morová.