14 NÁVRHŮ NA ZLEPŠENÍ ŽIVOTA V TURNOVĚ

0

V rámci participativního rozpočtu vyčlenila letos turnovská radnice 500 tisíc Kč, o jejichž využití rozhodnou občané. Tyto peníze pomohou zlepšit, upravit, oživit nějaké místo ve městě. Do 26. dubna bylo možné podávat návrhy, v pondělí 29. dubna proběhla v zasedací místnosti Nové radnice veřejná prezentace návrhů. Celkem bylo ve 3. ročníku projektu TVOŘÍME TURNOV představeno 14 návrhů.

Na začátku všechny přítomné přivítala místostarostka Petra Houšková. Byla potěšena především velkým zájmem ze strany veřejnosti, protože předchozí ročníky vzbudily aktivitu jen u hrstky lidí. Letos se předkladatelé se svými fanoušky téměř nevešli do zasedací místnosti. Návrhy se navíc skvěle doplňovaly a obsáhly různé lokality Turnova. „Líbí se mně rozmanitost a pestrost. Moc všem děkuji a držím palce, aby vaše chuť a zájem pokračovaly,“ povzbudila přítomné Petra Houšková.

Představení návrhů se zúčastnil i starosta Turnova Tomáš Hocke, který rovněž všem poděkoval za úsilí a práci s přípravou. „Jsem rád, že máme v Turnově živou občanskou společnost,“ sdělil. Jak dodal, některé návrhy by turnovské radnici pomohly vyřešit záležitosti, na které již v letošním velmi napjatém rozpočtu nezbylo místo.
Příští týden budou prezentované návrhy posouzeny, zda mají veškeré formální náležitosti a splňují podmínky. Předkladatelé pak budou vyzváni k doplnění informací. Případně návrhy, které podmínky nesplní, budou vyřazeny. Od června bude spuštěno hlasování, kdy budou turnovští občané hlasovat o NEJ návrzích.

A jaké návrhy na zlepšení v Turnově zazněly?

1) Sportujeme na rovné ploše, místo realizace, hřiště u haly TSC, Turnov II
Návrh upravuje hrbolatou plochu po bývalé ledové ploše před halou, nová plocha s hladkým asfaltem by mohla sloužit bruslařům, skateboardistům, koloběžkářům a malým dětem, které se začínají učit na kole.

2) Pumptrack v Turnově, Maškova zahrada
Výstavba hřiště – dráhy pro nácvik rovnováhy, ovládání a získání dovedností na jakémkoliv jízdním kole, bruslích, koloběžce. Dráhy by mohly využívat děti i profesionální cyklisté.

3) Obnovení pěší stezky ke Stebénce, ulice Ve Struhách směrem k rozlučkové síni
Obnovení (vysypání štěrkem, kamenem) pěší stezky, která vede z ulice Ve Struhách k lávce přes Stebenku a na ni navazující stezka směrem k rozlučkové síni.

4) Zabezpečení cesty na Mariánském hřbitově
Návrh počítá s umístěním zábradlí podél cesty, která vede k rozlučkové síni, cesta je svažitá, hůře schůdná především pro starší a invalidní osoby.

5) Chodník u dětského hřiště v Dělnické ulici
Cílem je zhotovení chodníku v délce zhruba 35 metrů v Dělnické ulici v Daliměřicích v těsné blízkosti dětského hřiště. Důvodem je zajištění bezpečného přístupu na dětské hřiště, v současné době je přístup na hřiště pouze z vozovky.

6) Dětské hřiště Mašov, náves Mašov
Stavba dětského hřiště na návsi v Mašově. Hřiště by obsahovalo hrací věž se skluzavkou, kyvadlovou houpačku a pískoviště s plachtou. Ideálně i oploceno.

7) Bezprašný objezd místní komunikace Nudvojovice jihozápad
Cílem je zhotovení povrchu na místní komunikaci za účelem odstranění enormní prašnosti významně zatěžující životní prostředí sousedící bytové občanské zástavby a veřejného prostoru ppč. 3713/1.

8) Rekonstrukce hřiště na Hruštici – Károvsku
Jedná se o revitalizaci sportovní plochy s fotbalovým hřištěm a o rozšíření o herní a cvičební prvky pro všechny generace a sezení v podobě laviček.

9) Hřiště pro naše nejmenší – Skálova ulice
Obnova a doplnění prvků na hřišti, které je primárně určeno pro děti 1-6 let. V rámci projektu by došlo k nákupu a instalaci nového herního prvku – mašinky, doplnění stávajícího herního prvku pískoviště o pevné zastřešení a opravu oplocení.

10) Městské ovocné sady Károvsko – Hruštice
Hlavní myšlenkou studie prostoru v oblasti Károvsko – Hruštice je propojení nové zástavby s krajinou pomocí sadů. Nově navržené ovocné sady pro zdejší oblast by měly zajistit využitelnost místa lidmi a zároveň zvýšit biodiverzitu prostoru.

11) Lavičky, 20 míst v Turnově
Odpočinkové lavičky v místech Turnova, kde chybí. Pevné dřevěné lavičky s kovovým usazením, které by byly výtvarně zpestřeny žáky a studenty místních škol, a to tematicky podle míst, událostí, osobností či atributů Turnova.

12) Gril a pítko do parku, park u letního kina
Pro ještě větší využití hřiště u letního kina a pohodu je do parku navržená instalace pítka na čerstvou vodu a gril.

13) Workoutové hřiště, Dolánky
Workoutové hřiště může být složeno z mnoha různých cvičících prvků. Pro jednodušší instalaci a pro větší odolnost je vhodnější zvolit variantu „posilovací stanice“, tedy jednolitého celku s mnoha variabilními prvky, statickými i kinetickými (žebřiny, bradla, brusle).

14) Oprava chodníku mezi ulicí Studentská a Za Sokolovnou, ulice Studentská až Za Sokolovnou
Předmětem návrhu je celoplošná oprava dožilé části chodníku s betonovým povrchem na cestě propojující Daliměřice s Turnovem 2.

(Zdroj: Zdeňka Štrauchová, tisková mluvčí města)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.