11. DUBEN, SVĚTOVÝ DEN PARKINSONOVY NEMOCI

0

Stejně jako celá organizace Parkinson-Help, z. s., tak i klub Český ráj se snaží obrátit pozornost široké veřejnosti k problémům, které přináší pacientům do života diagnóza Parkinson a nápadné a nepříjemné příznaky této nemoci. Snažíme se informovat o projevech nemoci, o možnostech léčby, organizujeme vícedenní setkávání a rekondiční pobyty. Jednou týdně cvičíme, v DPS v Turnově „Tančíme nejen s Parkinsonem“. V Liberci se naši členové mohou účastnit cvičení v bazénu. Oblíbenou akcí jsou setkání s psychiatrem, se kterým mohou konzultovat problémy vznikající při soužití s parkinsonikem i jejich partneři.

V únoru se konalo v Českém ráji „Setkání šikovných ručiček“. Výuka kreslení, pletení košíků z pedigu, malování obrázků technikou s názvem enkaustika, to vše nám pomohlo procvičit naše ztuhlé prsty. Součástí pobytu byly i procházky přírodou, masáže a pobyt ve vířivce na zámku Hrubá Skála. Organizovali jsme kurz fotografování. V rámci propagace světového dne Parkinsonovy nemoci se již několik let účastníme výstupu na Říp.

11. dubna odstartujeme projekt „Každý krok se počítá“, kterým bychom chtěli propagovat tak jednoduchý pohyb, jako je chůze. Podle vyjádření mnoha odborníků je chůze pro parkinsonika ten nejvhodnější pohyb.

Další setkání plánujeme v září na Malé Skále. Pod názvem „Kyklop kouli koulí“ se uskuteční 2. ročník turnaje v petanque na hřištích v Líšném.

Snažíme se našim členům předávat nejen informace, ale především pocit, že s nemocí život nekončí. Že není nutné se uzavírat v izolaci doma, ale společně můžeme zažít ještě mnoho hezkého.

Helena Váňová, Parkinson-Help, z. s., Klub Český ráj, http://parkinsonceskyraj.cz/

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.