POZVÁNKA NA MIMOŘÁDNÝ KONCERT V SYNAGOZE

0

Vynikající česko-kanadská zpěvačka Lenka Lichtenberg bude 17. července zpívat v turnovské synagoze. Možná si některý z pamětníků vybaví malou blonďatou holčičku, která v 60. letech vystupovala a zpívala po boku Jiřího Suchého v divadle Semafor. Byla to právě Lenka Lichtenberg. Po roce 1968 osud Lenku zavál do Kanady, kde se díky své píli, talentu a vytrvalosti stala uznávanou zpěvačkou world music, konkrétně jidiš hudby. Lenka však nejen jidiš písně zpívá, ona je také skládá, což je vzhledem k tomu, že jidiš je jazyk,kterým dnes hovoří jenom malá skupinka ultraortodoxních Židů, opravdu odvážné…

V rozhovoru pro časopis Harmonie (číslo 11, ročník 2007) řekla: To, že jsem jidiš zpěvačka a že tvořím v jidiš, je pro mě takový osobní triumf nad historií. V každém jidiš slově, které vypadne z mé pusy, vidím osobní vítězství. A vidím jako triumf, že tak zvaná „mrtvá kultura“ může mít ještě úplně nové, čerstvé plody.

Lenka Lichtenberg již turnovskou synagogu navštívila, a to sice vloni v červenci, kdy zde natáčela jednu z písní na své chystané CD „Song for Breathing Walls“ (Písně pro dýchající stěny). Šlo o projekt písní židovské liturgie natočených v autentickém prostředí českých a moravských synagog, jejichž komunity byly vyvražděny za šoa.

 

Srdečně vás zveme na koncert Lenky Lichtenberg, na kterém představí písně obou výše zmíněných hudebních světů – písně jidiš i synagogální liturgie. Koncert se koná v neděli 17. července od 17.00 hodin v synagoze v Krajířově ulici u příležitosti derniéry výstav „Granátový imunoglobulin“ a „Příběh dětí – kresby dětí terezínského ghetta“. Proč? Protože maminka paní Lichtenberg, Jana Renée Friesová, byla jako mladá dívka transportována do Terezína a také její dětské kresby se v souboru zachovaly. Jako jedna z mála terezínských dětí paní Friesová válku přežila a stala se zpěvačkou a herečkou. O svém životě napsala knihu „Pevnost mého mládí“. Koncert bude natáčet Česká televize. Těšíme se na Vás!

 

Terezie Dubinová, synagoga Turnov

terezie.dubinova@tiscali.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.